Portugal u finalu Europskog prvenstva

PRVI finalist Europskog nogometnog prvenstva je Portugal koji je u polufinalnoj utakmici pobijedio Nizozemsku s 2:1. Pogotke za Portugal postigli su Cristiano Ronaldo i Maniche, a Nizozemci su smanjili autogolom Jorgea Andradea.

Portugalci će ovo biti prvo finale na nekom velikom natjecanju. Do sada su dva puta nastupili u polufinalima Eura, 1984. i 2000., a ovaj puta otišli su korak dalje. Izbornik Portugala, Luiz Felipe Scolari, ima priliku postati prvi strani izbornik koji je osvojio Euro.

Prva ozbiljnija prigoda na utakmici dogodila se u 10. minuti, kada se je Figo probio po desnoj strani i ubacio oštru loptu po zemlji, ali Ronaldo je bio zamalo prekratak.

U 24. minuti Figo je dugačkim sprintom pretrčao nizozemsku obranu, ubacio je u šesnaesterac za Pauletu, ali njegov udarac blokirao je Wilfred Bouma.

Portugalci su poveli u 26. minuti. Udarac iz kuta izveo je Deco, a Nizozemci su zaboravili na Cristiana Ronalda koji je bez većih problema loptu glavom pospremio u mrežu.

Uslijedile je opasna situacije pred portugalskim golom. U 28. minuti je Marc Overmars volejem sa 10 metara pucao iznad gola.

U 35. minuti Pauleta je bio u odličnoj prilici, ali nizozemski vratar Van der Sar obranio je njegov udarac. Prvo poluvrijeme završilo je odličnim udarcem Luisa Figa, koji je pogodio vratnicu.

U 58. minuti smo vidjeli najljepši potez na utakmici. Deco je iz kornera kratko dodao loptu do Manichea koji prekrasnim udarcem, s dvadesetak metara iskosa pogađa lijevi gornji kut Van Der Sarova gola.

Ipak, svega pet minuta kasnije Nizozemci smanjuju rezultat. Nakon ubačaja u kazneni prostor Jorge Andrade pokušao je loptu izbiti u korner, ali lobao je vlastitog vratara Ricarda te je postigao vrlo lijepi autogol.

Nizozemci su umalo izjednačili rezultat, ali je Van Bronckhorst u 66. minuti malo zakasnio na ubačaj u protivnički peterac.

Krajem utakmice Maniche i Deco bili su u odličnim prilikama nakon kontranapada, ali nisu uspjeli postići pogodak.

Posljednju priliku Nizozemci su imali u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je za njih dosuđen slobodan udarac, ali Van Hooijdonk je protratio priliku pogodivši obrambeni zid. Tada je slavlje domaćina moglo početi.

Portugalci će u finalu igrati protiv pobjednika sutrašnje utakmice u kojoj se sastaju Češka i Grčka.