Jeste li znali? Mazda 6e je u Europi dvostruko skuplja nego u Kini

Foto: Mazda

Kad je prošle godine predstavljena hrvatskom tržištu, Mazda 6e je mnoge ostavila bez daha.

Nažalost, vrhunski dizajn i kvalitetna izrada dostojna premiuma nisu bili jedino što je iznenadilo ljubitelje automobila. Naime, električna limuzina u Europi starta dvostruko većom cijenom od one na domaćem kineskom tržištu.

Da, Mazda 6e dolazi iz Kine, a nastala je u suradnji stručnjaka iz Hirošime s kineskom kompanijom Changan s čijim modelom Deepal SL03 dijeli velik dio tehničke osnove. U Hrvatskoj se model nudi s jednim električnim pogonom i dvije razine opreme.

Osnovna verzija Takumi stoji 43.500 eura, što je na razini ostatka EU i nešto manje od iznosa koji Mazda traži u Velikoj Britaniji. Ne zvuči strašno jer ni konkurencija nije bitno povoljnija.

Podsjetimo, Mazda 6e je nemali automobil, duljina je 4921 mm, širina 1890 mm i visina 1485 mm. U električnoj izvedbi ima savršenu raspodjelu mase 50:50, a nudi se s baterijom od 68.8 kWh s maksimalnom brzinom punjenja do 165 kW. Maksimalna brzina je 175 km/h, a automobil sa stražnjim pogonom 100 km/h ubrzava za 7,6 sekundi. Solidno za pogon od 258 KS i 320 Nm.

Bazna oprema je vrlo bogata i uključuje primjerice 19-inčne naplatke, projekcijski head-up zaslon, Sony audio sustav s 14 zvučnika, toplinsku pumpu i panoramski krov.

Cijena u Kini

U Kini, gdje se model proizvodi, početna verzija stoji 159.800 CNY, što je oko 19.800 eura. Najskuplja verzija stoji 181.800 CNY, odnosno oko 22.400 eura. Iako su nas učili kako je brodski prijevoz najpovoljniji, izgleda da su troškovi ipak vrlo visoki. A tu su i carine te osjetno manja konkurencija nego na kineskom tržištu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.