Poražavajući rezultati: Broj pretile djece u Hrvatskoj neprestano raste

Foto: 123RF

TREĆINA djece u Hrvatskoj prekomjerne je težine ili debela, a djeca u Bosni i Hercegovina na trećem su mjestu u Europi po pretilosti, što je jedan od najvećih javnozdravstvenih problema u tim zemljama, upozorili su u subotu hrvatski i bosanskohercegovački stručnjaci na 2. Kongresu za debljinu koji se održava u Mostaru.

Po riječima ravnatelja KBC-a Rijeke, prof. dr. Davora Štimca koji je i predsjednik Europske asocijacije za gastroenterologiju, endoskopiju i nutricionizam (EAGEN), stalno je primjetan porast broja prekomjerno teške djece.

''U zadnjih 15-ak godina broj prekomjerno teške i debele djece u Hrvatskoj porastao je za 15 posto. Došli smo do alarmantnih podataka po kojima je gotovo svako treće dijete prekomjerno teško ili debelo. To je zabrinjavajuće'', rekao je Štimac na konferenciji za novinare. Po njegovim riječima, istodobno je u Hrvatskoj u posljednjih desetak godina taj trend zaustavljen kod odraslih zbog kampanja kojima se upozoravalo na štetnost prekomjerne težine.

''Akcijama i raznim inicijativama doveli smo do toga da je dalje debljanje kod odraslih u 15 godina praktički zaustavljeno, a da je broj prekomjerno teških i debelih žena čak u zadnjih 15 godina u Hrvatskoj pao za pet ili šest posto za razliku od muškaraca gdje je taj broj minimalno porastao'', dodao je. Upozorio je, međutim, da bi u skoroj budućnosti Hrvati mogli biti deblji upravo zbog porasta težine kod djece.

''Podatak da broj debele djece toliko raste govori da ovi rezultati koje smo postigli s odraslima će definitivno biti vrlo brzo neutralizirani. Već vjerojatno u nekoj sljedećoj analizi za desetak godina ćemo imati poražavajuće rezultate'', upozorio je hrvatski stručnjak.

Dekan Medicinskog fakulteta u Mostaru, prof. dr. Milenko Bevanda ocijenio je da je pretilost, uz pušenje, postala najveća ''pošast i jedan od najvećih javno-zdravstvenih problema''. Po njegovim riječima, prekomjernu težinu prati niz posljedica, od dijabetesa do problema u kardiovaskularnom, probavnom i muskulaturno-skeletnom sustavu.

Dodaje da je ključno iz područja teorije u praksi stvoriti ambulante po uzoru na Hrvatsku u kojima bi se mogli liječiti ljudi s prekomjernom težinom, ali posebno preventivno djelovati kod djece. Predsjednik Društva za debljinu BiH, prof. dr. Fuad Pašić upozorio je da debljina skraćuje život i rizik je za brojne vezane bolesti.

''Životni vijek je kraći između deset i 12 godina kod dvadesetogodišnjaka koji ima indeks tjelesne težine iznad 40 u odnosu na vršnjaka koji ima normalnu tjelesnu težinu'', pojasnio je dr. Pašić.

Po njemu je ključno započeti kampanju među djecom u predškolskom i školskom uzrastu kako bi se promovirao zdrav život.

Pročitajte više