Englezi svjetski prvaci u ragbiju

RAGBIJAŠI Engleske pobijedili su u finalu Svjetskog prvenstva Australiju 2017 i tako su po prvi puta donijeli naslov svjetskih prvaka u Europu. Pobjednik je odlučen u produžetku, jer je nakon 80 minuta igre rezultat bio neriješen 1414.

Finalnu utakmicu na Olimpijskom stadionu u Sydneyu pratilo je gotovo 83.000 gledatelja, što je najveća posjeta kad su u pitanju svjetska prvenstva u ragbiju.

Poveli su Australci 5-0, nakon polaganja Lotea Tuqirija u 7. minuti. Uslijedio je preokret. Wilkinson je poentirao iz tri kaznena udarca i Englezi su u 32. minuti imali vodstvo 9-5. Nakon toga uslijedilo je polaganje Robinsona, te su Englezi na poluvrijeme otišli s prednošću 14-5. Moglo je biti i više da Wilniknson nije promašio pretvaranje.

No, branitelji naslova nisu se predavali. Flatley je ubacio dva kaznena udarca, u 47. i 62. minuti, i vodstvo Engleza smanjeno je na 14-11. Poravnanje je u posljednjim trenucima regularnog dijela donio Flatley, ponovno iz kaznenog udarca. Tako su o svjetskom prvaku odlučivali produžeci.

Englezi su ponovno u vodstvu već na samom početku produžetka. Wilkinson u 81. minuti pogađa kazneni udarac za vodstvo 17-14. No, u 98. minuti Flatley poravnava na 17-17.

Pobjedu i naslov svjetskih prvaka Englezima je donio Wilkinson, tzv. "drop kickom" u posljednjim sekundama utakmice.

AUSTRALIJA - ENGLESKA 17:20 (14:14, 5:14)

AUSTRALIJA: Rogers - Sailor (Roff 73), Mortlock, Flatley, Tuqiri - (o) Larkham, (m) Gregan (cap.) - Waugh, Lyons (Cockbain 58), Smith - Sharpe (Giffin 48), Harrison - Baxter, Cannon (Paul 58), Young (Dunning 93)

ENGLESKA: Lewsey (Balshaw 85) - Robinson, Greenwood, Tindall (Catt 80+3), Cohen - (o) Wilkinson, (m) Dawson - Back, Dallaglio, Hill (Moody 95)- Kay, Johnson (cap.) - Vickery (Leonard 81), Thompson, Woodman

STRIJELCI: Australija - Tuqiri (7 - polaganje), Flatley (47, 62, 80+3, 98 - kazneni udarci); Engleska - Robinson (40+5 - polaganje), Wilkinson (11, 21, 32, 81 - kazneni udarci), Wilkinson (100 - drop kick)

GLEDATELJA: 82.957

SUDAC: Andre Watson (JAR)