Giričekova 23 koša za pobjedu Utaha

HRVATSKI NBA košarkaš Gordan Giriček postigao je na utakmici protiv Philadelphie 23 koša i tako pomogao pobjedi Utaha koji je bio bolji sa 108:102.

Giriček je tako na najbolji način ušao u 2006. godinu odigravši najbolju utakmicu sezone. Za 31 minutu igre ubacio je 23 koša (šut iz igre 9:17, trice 2:2, slobodna bacanja 3:4), uz 1 skok i 2 asistencije, te je jedan od najzaslužnijih za 14. pobjedu Utaha u sezoni.

Zagrepčanin je do nedjelje i utakmice sa Sixersima najviše ubacio (19) New Yorku 23. prosinca.

Utakmica se "prelomila" u zadnjim minutama kada je Utah napravila seriju od 16:3, u kojoj su se istakli Giriček i Rus Andrej Kiriljenko (15).

Domaćini su se jako namučili kako zaustaviti prvoga strijelca lige Allena Iversona (37), braniči Keith McLeod i Deron Williams su zbog prekršaja nad njim ispali iz igre.

Isključen je i trener Utaha Jerry Sloan jer je kod sudaca protestirao, smatrajući da je Iverson "prezaštićen". To je možda i pomoglo, Sixersi su vodili sa sedam razlike tri minute prije kraja, a suci potom više nisu svirali nijedan faul nad Iversonom.

Najbolja NBA momčad Detroit Pistons poraženi su od Cleveland Cavaliersa (97:84) i sjajnog LeBron Jamesa, koji je utakmicu završio sa 30 poena, po sedam skokova i asista, te četiri oduzete lopte.

Pistonsi (24:4) su imali najlošiju šutersku večer sezone od svega 36 posto šuta - gađali su 29:81, a trice 4:20 - pri čemu su prednjačili Chauncey Billups sa 2:11 i Tayshaun Prince sa 2:12.

Litvanac Zidrunas Ilgauskas (18,11 skokova) i Larry Hughes (16) vrlo dobri kod Clevelanda, a prvi strijelci prvaka Istoka bili su Richard Hamilton i Rasheed Wallace sa po 21 poenom.

Prvak San Antonio slavio je sa 98:88 na gostovanju kod Denvera, zahvaljujući Argentincu Manuu Ginobiliu (20) i Timu Duncanu (25,10 skokova). San Antonio drži najbolji omjer na Zapadu sa 24 pobjede i 7 poraza.

Najviše drame bilo je u Chicagu gdje je Phoenix slavio protiv domaćina nakon produžetka 107:98, a apsolutni junak dvoboja bio je Shawn Marion.

On je šest sekundi prije kraja regularnog dijela poravnao za produžetak, da bi u dodatnom vremenu postigao osam od svojih ukupno 28 poena, a sve uz 16 skokova, za konačnu pobjedu Sunsa, njihovu petu zaredom.

Rezultati:
Cleveland - Detroit 97-84

NO/Oklahoma City - Dallas 90-95
Houston - Golden State 89-94
Chicago - Phoenix 98-107 (produžetak)
Utah - Philadelphia 108-102
Gordan Giriček - 31 minuta, 23 koša (šut iz igre 9-17, trice 2-2, slobodna bacanja 3-4), 1 skok, 2 asistencije, 1 osvojena lopta

Sjeverozapadna divizija
1. Minnesota 14 13 .519 -