TEŽAK PORAZ U SPLITU Švedska Hrvatskoj očitala lekciju

HRVATSKA je upisala prvi poraz na rukometnom Euru. U posljednjoj utakmici prve faze rukometaši Švedske razbili su momčad Line Červara već u prvom poluvremenu, a na kraju slavili sa 31:35.

Ovakvim ishodom Hrvatska je završila kao druga u skupini s četiri boda, koliko je osvojila i Švedska na prvom mjestu. No, Švedska je zbog ove pobjede u nastavak natjecanja prenijela četiri boda, a Hrvatska samo dva. Također, pobjeda Švedske u drugi je krug odvela i Srbiju, a izbacila Island, koji je u ranijoj utakmici izgubio od Srbije.

Hrvatska je zakazala u obrani, a ni vratari nisu imali dobru večer. Nije pomogla ni iznenadna zamjena Mirka Alilovića Ivanom Pešićem, koji je zajedno sa Stevanovićem skupio 6 obrana na utakmici.

Napeto je bilo samo u prvih nekoliko minuta, Hrvatska je prva povela, Šveđani okrenuli, a već nakon 4:4 Švedska je preuzela kontrolu i nastavila povećavati prednost. Čak sedam minuta Hrvatska nije zabila ni gol, a kad je Zlatko Horvat zabio u 14. minuti, Švedska je već bila na +5.

U napadu su hrvatski igrači olako gubili lopte što je rezultiralo brzim švedskim protunapadima, dok su i na postavljenu obranu Šveđani lagano pronalazili rješenja.

Jedino svijetlo razdoblje u igri Hrvatske uslijedilo je od 16. do 18. minute kada su Musa, Horvat i Karačić s tri gola zaredom smanjili na 8:10. No, nada je kratko trajala, Švedska je vrlo brzo vratila prednost na pet golova razlike prije odmora.

Pauza nije pomogla Hrvatskoj, Švedska je u drugom dijelu nastavila bježati i povećavala prednost sve do +9 (16:25) dvadesetak minuta prije kraja utakmice.

S dva brza gola Mandalinića i Štrleka Hrvatska je smanjila na 27:21 i razbudila publiku u Spaladium Areni, ali Jeppson i Gottfridsson su ohladili tribine novim golovima.

Tek u posljednjim minutama činilo se da Šveđani popuštaju, a Hrvatska se približila i na tri-četiri gola, ali protivnici nisu pobjedu doveli u pitanje.

Kopljar je u 56. minuti smanjio na 33:28, u sljedećem švedskom napadu Jeppson je promašio i dao novi tračak nade u preokret, ali Cindrić je izgubio loptu i susret je bio odlučen. Golom Čupića iz sedmerca i Stepančića iz igre Hrvatska je smanjila na 34:31, no do kraja je ostalo samo 15-ak sekundi i nije bilo vremena za povratak.

Ivan Čupić sa sedam i Marko Kopljar s pet golova bili su najefikasniji kod Hrvatske, dok je Albin Lagergren zabio šest pogodaka za Švedsku, a po pet su dodali Simon Jeppson i Jesper Nielsen.

U drugom krugu suparnici Hrvatske bit će Francuska, Norveška i Bjelorusija koje su zauzele prva tri mjesta u skupini B. Francuska je prenijela četiri, Norveška dva, a Bjelorusija nula bodova.

HRVATSKA - ŠVEDSKA  31:35

TIJEK UTAKMICE:

KRAJ

58` Hrvatska se približila na pet golova zaostatka, Šveđani su promašili šut, a Hrvatska iz kontre nije uspjela zabiti... Šveđani zabijaju za novi bijeg 28:34.

53` Čupić, Mandalinić i Karačić zabili su golove i približili Hrvatsku na šest golova zaostatka, 26:32

49` Kopljar smanjuje, ali samo nakratko. Jakobsson pogađa za 22:30

48` ništa ne pomaže... Švedska je s dva nova gola preko Jeppsona i Gottfridssona opet na +8, 21:29

45` Mandalinić pogađa za 20:27, a Štrlek smanjuje na šest golova razlike.

44` Šveđani koriste situaciju, Darj Max zabija za 19:27.

43` Kopljar je zabio novi gol i smanjio na -7, ali Igor Karačić zaradio je 2 minute kazne...

42` Zlatko Horvat probio je Šveđane, Zachrisson vratio na +9, a Stipe Mandalinić pogodio za 18:26

40` Cindrićev udarac je obranjen, a Nielsen na drugoj strani zabija za 16:25! Nevjerojatnih 9 razlike za Švedsku...

39` Karačić zabija novi gol, a Jeppson uzvraća za 16:24

37` Čupić smanjuje zaostatak, ali samo na minutu, Nielsen vraća na +7.

35` Kopljar smanjuje, ali Gottfridsson je odmah uzvratio na drugoj strani.

34` Šveđani se ne zaustavljaju, sjajan gol zabio je Tollbring, 13:20

33` prvi gol Hrvatske u nastavku, Luka Cindrić smanjuje na 13:19

32` ŠVEDSKA JE NA +7! Nielsen je zabio za 12:19.

31` nakon pola minute nastavka Jeppson odvodi Šveđane na +6

Poluvrijeme

30` Zlatko Horvat i Ivan Čupić sa po tri gola su najefikasniji hrvatski igrači u prvom dijelu, a Šveđane nose Ekberg i Lagergen sa po četiri gola.

29` Karačić pogađa za smanjenje zaostatka

28` Jakobsson i Zachrisson zabili su dva gola u pola minute za najveću prednost Švedske do sada, 11:17!

27` Marko Mamić izborio je sedmerac na drugoj strani, a Horvat rutinski zabio za 11:15.

26` Manuel Štrlek skrivio je sedmerac na Ekbergu, a Tollbring zabio za 10:15.

25` Lukas Nilsson odvodi Šveđane na novih +4

24` Šut Marka Kopljara je blokiran, ali novi pokušaj je ušao za 10:13

22` Čupić smanjuje zaostatak, a Ivan Pešić nekoliko sekundi kasnije sjajno brani udarac Gottfridssona.

21` Hrvatska je opet u krizi, Lagergren četvrtim pogotkom donosi Švedskoj +5!

20` nakon što je Henningsson zabio, suci su konzultirali video snimku, a na kraju ipak priznali gol za 8:12

19` Nielsen je utrpao svoj prvi gol na utakmici za 8:11

18` Hrvatska se vraća! Zlatko Horvat pogodio je sedmerac nakon prekršaja Tollbringa na Štrleku, a Igor Karačić u sljedećem napadu smanjio na 8:10!

16` Jepsson je s devet metara vratio na 5:10, a Željko Musa uzvratio za 6:10

14` HRVATSKA JE ZABILA NAKON VIŠE OD SEDAM MINUTA! Zlatko Horvat iz sedmerca smanjuje na 5:9.

13` Henningsson zabija za +5 Švedske! Hrvatska nema rješenje.

12` Lagergren zabija novi gol za Švedsku, a Ekberg im donosi četiri gola prednosti, 8:4.

9` Niclas Ekberg se razigrao, zabio je i treći put zaredom za +2 Švedske!

8` Ekberg je s krila lako zabio za 4:4, a Hrvatska nije iskoristila dva napada zaredom. Ekberg ponovo zabija za 4:5!

6` HRVATSKA OPET VODI! Stepančić je pogodio za 4:3

5` Jeppson je vratio vodstvo Šveđanima, Hrvatska je dobila prvi sedmerac na utakmici, a Čupić zabio za 3:3

4` Luka Cindrić ekspresno je izjednačio na 2:2

3` Švedska je iskoristila priliku za izjednačenje, Lagergren je zabio za 1:1. Odmah je dodao i drugi gol za preokret na 1:2!

2` Ivan Čupić pogodio je za početno vodstvo Hrvatske! Loša vijest je što je isključen Jakov Gojun.

2` nije prošla niti minuta igre, Gottfridsson je zaradio 2 minute zbog oštrog prekršaja na Karačiću

1` počela je utakmica.

20:22 Krećemo!

19:50 Posljednje zagrijavanje pred utakmicu.

19:30 Navijači polako bojaju tribine u hrvatske boje. Do utakmice je ostalo samo sat vremena.

19:10 Hrvatski rukometaši stigli su u dvoranu.

18:20 Utakmicu Srbije i Islanda pratite ovdje > UŽIVO Srbija juri pobjedu od četiri razlike protiv Islanda

18:15 Spaladium Arena spremna je za posljednju utakmicu Hrvatske u Splitu. Počeo je susret Islanda i Srbije, a navijači polako pune tribine.

17:00 Hrvatska je bolje prolazila u dvobojima sa Švedskom, ali bilo je napeto

Hrvatska je sa Švedskom dosad igrala devet utakmica i ubilježila pet pobjeda i četiri poraza.

Skandinavci su dobili prva tri međusobna susreta - prvi u polufinalu EP-a 1994. s 24:21, potom u polufinalu Svjetskog prvestva na Islandu 1995. s 28:25, kao i na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. kada su Šveđani u skupini slavili s 27:18. Osveta je uslijedila nekoliko dana kasnije kada su u velikom olimpijskom finalu hrvatski rukometaši slavili s 27:26 i domogli se prvog zlata.

Nakon Atlante sa Šveđanima nismo igrali čak osam godina, sve do Europskog prvenstva u Sloveniji kada je Hrvatska u Celju pobijedila s 28:26. Na Svjetskom prvenstvu u Tunisu opet smo slavili s 28:27, a 2009. godine Hrvatska i Švedska igrali su u Spaladium Areni utakmicu u skupini Svjetskog prvenstva. Izabranici Line Červara tada su bili bolji s 30:26.

Nakon niza od četiri hrvatske pobjede, Šveđani su pobijedili 2011. godine na domaćem terenu u susretu Svjetskog prvenstva u Malmoeu s 29:25, a zadnji puta smo igrali na Europskom  prvenstvu u Danskoj. Hrvatska je slavila s tijesnih 25:24.

16:30 Evo što nam je o Švedskoj rekao Veselin Vujović > MISTERIJ ZVAN ŠVEDSKA Što se dogodilo s prvom rukometnom dinastijom?

16:00 Vlado Šola: Ova Hrvatska nije lažnjak, narod ne možeš prevariti

15:30 Najveća prijetnja Hrvatskoj večeras će biti nevjerojatni švedski vratar Appelgren, koji je u prve dvije utakmice sakupio čudesnih 30 obrana > Hrvatskoj za kraj u Splitu prijeti najbolji golman Eura.

14:30 Najnovija reakcija iz tabora hrvatske rukometne reprezentacije: Stevanović zna da će biti teško, ali vjeruje u pobjedu protiv Švedske.

14:10 U razgovoru za Index legendarni Vlado Šola najavio je dvoboj protiv Švedske. >Vlado Šola: Hrvatska nije lažnjak, zato nas ovako vole

13:20 Jakov Gojun je Instagramu objavio fotografiju sa svojim cimerom iz sobe, Željkom Musom. Dvojac je napisao: "Zadnja utakmica u Splitu, idemo po pobjedu i ta četiri boda."

12:25
 Zlatko Saračević je jučer na konferenciji za medije najavio utakmicu protiv Švedske, a više puta je pohvalio sjajnu podršku koju reprezentacija ima u Splitu > Saračević: Ovo nije normalno, još da Mišo zapjeva na poluvremenu

11:30
Lino Červar napravio je jednu izmjenu prije Švedske. Umjesto Mirka Alilovića u sastav je pozvao Ivana Pešića > Červar maknuo Mirka Alilovića iz reprezentacije

11:20 Hrvatska rukometna reprezentacija večeras će pred 12 tisuća navijača dočekati opasne Šveđane.

11:00
Dok se Split priprema za utakmicu Hrvatske i Švedske u Zagrebu je glavna tema Veselin Vujović i dvoboj Slovenaca protiv Njemačke.