KOŠARKAŠI IDU U RIO Junačka pobjeda nakon drame u produžetku

HRVATSKA košarkaška reprezentacija nakon dramatičnog produžetka pobijedila je Italiju 84:78 i izborila plasman na Olimpijske igre u Rio. Za četvrti nastup na OI, nakon Barcelone 1992., Atlante 1996. i Pekinga 2008., najzaslužniji su bili Bojan Bogdanović sa 26 koševa, Krunoslav Simon sa 21 poenom i igrač utakmice Dario Šarić sa 18 ubačaja i 13 skokova. Za Italiju je Marco Belinelli ubacio 18 koševa.

Pobjedom u Torinu Hrvatska je postala 11. putnik za Rio, nakon Brazila, SAD-a, Španjolske, Litve, Kine, Argentine, Venezuele, Nigerije, Australije i Srbije, dok će posljednji sudionik OI biti bolji iz ogleda Kanada - Francuska koji će se igrati u nedjelju u Manili.

Hrvatska vodila od samog početka, briljirao Darko Planinić

Košarkaši Ace Petrovića bili su bolji od samog početka, iako je na startu utakmice bilo puno nervoze. Simon je otvorio tricom, Talijani odgovorili s dva koša, ali potom su obje reprezentacije upale u crnu rupu i promašile idućih pet šuteva.

Ipak, Hrvatska je ranije uhvatila ritam i počela stvarati prednost, a ključan trenutak prvog poluvremena bio je ulazak Darka Planinića. Miro Bilan ponovno je bio blijed protiv Talijana, kao u prvoj utakmici, a nakon brutalne blokade Cusina, Aco je uveo sjajnog Planinića, koji je utakmicu završio s 13 koševa.

Čak devet zabio je u prvom poluvremenu i jedan je od najzaslužnijih što će hrvatski košarkaši vidjeti svoje četvrte IGre, ofenzivno je odigrao daleko najbolju utakmicu za reprezentaciju, možda uopće u karijeri, i početkom druge četvrtine odveo Hrvatsku na plus 11.

No Talijani su se do poluvremena nošeni Belinellijem, Gallinarijem i Datomeom vratili na samo minus pet i naznačili što bi se moglo dogoditi u nastavku.

Talijani progirali nakon pauze

Pauza je više odgovarala Talijanima, koji su u drugi dio ušli puno bolje, ali Kruno Simon bio je šuterski izuzetno raspoložen i tricama je držao Hrvatsku u igri, pa se u posljednju četvrtinu ušlo u egalu, no tad je eksplodirao Dario Šarić.

Najbolji igrač susreta u prvom poluvremenu uzeo je čak 10 od svojih 13 skokova, ali u nastavku je morao pričekati svoj trenutak sve do posljednje dionice. Kroz cijelu treću četvrtinu nije zabio ni jedan, ali proradio je kad je bilo najvažnije i s nekoliko uzastopnih koševa preko Bargnanija vratio inicijativu na stranu Hrvatske.

Činilo se kako su Talijani konačno pukli, ali pri rezultatu 65:59 Planinić je promašio dva slobodna bacanja, u idućem napadu Belinelli je zabio važnu tricu kojom su se Azzuri ponovno vratili u igru. Do konca regularnog dijela obje su se momčadi izmjenjivale u vodstvu da bi uoči posljednjeg napada Hrvatske na semaforu stajalo 70:70. Posljednji šut za pobjedu imao je Bojan Bogdanović, no bio je prekratak i utakmica je otišla u produžetke.

Boganović tricom pogodio za Rio

Što je promašio na kraju regularnog dijela, Bogdanović je pogodio u nastavku, njegova trica za 80:74 minutu do kraja zabila je nož u srce Talijanima i odvela Hrvatsku prema Riju. U posljednjih 60-ak sekundi Azzuri nisu imali snage za novi povratak i hrvatski košarkaši izborili su svoj četvrti nastup na Olimpijskim igrama.

Tijek utakmice:

84:78
Bogdanović ne griješi sa linije slobodnih bacanja.

82:78
Hacket je zabio brzi koš.

82:76
Bojan Bogdanović pogodio je oba slobodna bacanja, 23 sekunde su do kraja produžetka.

80:76
Belinelli siguran sa slobodnih bacanja.

80:74
Ključna trica Bojana Bogdanovića!

77:74
Hacket je zabio samo jedno slobodno bacanje.

77:73
Dario Šarić zabija oba slobodnjaka.

75:73
Šesta trica Krune Simona, ali Arradori je vratio istom mjerom.

72:70
Dario Šarić zabio je prve koševe u produžetku.

Kraj regularnog dijela utakmice.

70:70 Bojan Bogdanović imao je posljednji šut, ali nije zabio, igrat će se produžetak.

70:70
Melli je izjednačio pet sekundi prije kraja. Hrvatska će imati zadnji napad.

70:68
Kruno Simon zabio je samo jedno slobodno bacanje, 21 sekunda je do kraja.

69:68
Bogdanović preko Mellija vraća prednost Hrvatske.

67:68
Marco Belinelli zabija svoje slobodnjake, Italija opet vodi. Belinelli je s 16 koševa najefikasniji talijanski košarkaš na današnjoj utakmici.

67:66
Kruno Simon siguran s linije slobodnih bacanja.

65:66
Gllinari sjajno za Mellija koji silovito zakucava, 1:42 do kraja.

65:64 Belinelli zabija važnu tricu, a Daniel Hacket u idućoj akciji smanjuje na minus jedan.

65:59
Darko Planinić sjajan je danas, njegov 13 koš za šest razlike.

63:59
Bellineli smanjuje iz slobodnih bacanja. U idućem napadu Gallinari je zabio i prepolovio prednost Hrvatske.

63:55
Dario Šarić vodi Hrvatsku ka Riju. Na mišiće se probio u reketu i položio, pa još jednom zabio iz slobodnjaka.

60:55
Serija 6-0 Hrvatske, Dario Šarić ušao je jedan na jedan, prošao Bargnanija i položio.

58:55
Hezonja je pronašao Šarića, a Dario zabija iz kontakta. Siguran je bio i pri dodatnom bacanju.

55:55
Dario Šarić zabio je samo jedan s linije slobodnih bacanja, osam minuta je do kraja.

54:55
Melli je izjendačnio, a suci poništili čisti koš Darka Planinića u idućem napadu, Aco Petrović je poludio i dobio tehničku. Talijani su sigurno zabili dodatno bacanje.

54:52
Roko Ukić sjajno je ušao i zabio iz reketa, ali Datome u idućoj akciji pogađa tricu s parkinga i vraća na samo dva koša zaostatka.

52:49
Meli drži Talijane na minus tri.

52:47
Sjajni Darko Planinić nastavlja u nastavku.

50:47
Melli sa slobodnih bacanja vraća na minus tri.

50:44
Doktor Kruno Simon zabija svoju petu tricu danas.

47:44
Roko Ukić povukao je kontru i sigurno zabio.

45:44
Kruno Simon nastavlja trpati iza linije tri poena.

42:44
Belinelli zabija iz kontranapada.

42:42
Kruno Simon vraća izjednačenje trećom tricom na utakmici.

39:42 Nakon Datomeovog koša Gallinari je zabio koš i dodatno slobodno, a Talijani su poveli drugi put na utakmici.

39:37
Gallinari je zabio i izborio dotatno bacanje koje je sigurno izveo.

39:34
Počelo je drugo polvurijeme.

Kraj druge četvrtine. Bojan Bogdanović prvi je strijelac utakmice sa 17 koševa, čak deset više od najraspoloženijeg Talijana Belinellija, a Dario Šarić najbolji skakač s deset skokova, sedam više od najboljeg talijanskog Bargnanija.

39:34
Belinelli je položio i smanjio na pet razlike na poluvremenu.

39:32
Bojan Bogdanović ubacio je tricu i potom ukrao loptu za polaganje.

34:30
Hacket je tricom vratio Italiju na minus jedan, ali Dario Šarić odgovorio je istom mjerom i vratio četiri koša prednosti.

31:27
Bogdanović ovaj put siguran oba puta sa linije slobodnih bacanja, ali Datome u idućem napadu smanjuje.

29:25
Gallinari je ostao sam na šutu i lakoćom zabio.

29:23
Bogdanović je promašio prvi slobdnjak za Hrvatsku danas, ali pogodio je drugi.

28:23
Bargnani zakucava za smanjenje na minus pet.

28:21
Danilo Gallinari također se premijerno danas upisao na listu strijelaca.

28:19
Andrea Bargnani svoj prvi koš zabio tek je sredinom druge četvrtine.

28:17
Darko Planinić ponovno zabija za najveću hrvatsku prednost danas.

26:17
Bogdanović ima pet od pet s linije slobodnih bacanja.

24:17
Darko Planinić ušao je nakon brutalne Cusinove blokade na Bilanu u prvoj četvrtini i zabio sedam koševa dosad.

22:17
Datome ubacuje s krila, a u idućem napadu uzima skok i daje do Belinellija, koji zabija prvu talijansku tricu danas.

22:12
Darko Planinić položio je u reketu i izborio dodatno bacanje, pa ga realizirao.

19:12
Ponovno pogreška Talijana, Bojan Bogdanović iz kontre polaže za najveću prednost Hrvatske na utakmici.

17:12
Dario Šarić ubacio je oba slobodna bacanja, Hrvatska stopostotna s linije zasad.

15:12
Hrvatska je serijom plus 6 otišla na rekordnih pet koševa razlike, ali Datome je vratio na samo tri koša viška.

13:10
Darko Planinić siguran iz slobodnih bacanja, treći put danas vodimo s tri razlike.

11:10
Mario Hezonja je ukrao loptu i zabio iz kontre tek što je ušao u igru, odmor je dobio i Gentille u talijanskoj reprezentaciji.

9:10
Cousin je iz slobodnih bacanja doveo Italiju u prvo vodstvo.

9:8
Daniel Hacket smanjio je s linije slobodnih bacanja. Planinić je zamijenio Bilana.

9:6
Bogdanović povisuje našu prednost.

7:6
Gentille je odgovorio svojim šestim košem.

7:4
Kruno SImon svojom drugom današnjom tricom vraća prednost.

4:4
Gentille je ušao u reket i položio za izjednačenje.

4:2
Utakmica je konačno nastavljena, nakon 15 minuta pauze popravljen je semafor, šest minuta je do kraja prve četvrtine.

4:2
Ivan Perišić došao je podržat hrvatske košarkaše.

4:2 U tijeku je duža pauza zbog problema sa semaforom. Dario Šarić predvodi Hrvatsku s dva skoka, a Andrea Bargnani Talijane s tri.

3:2 Hrvatska i Italija časte se promašajima, obje reprezentacije imaju samo ubačaj iz šest pokušaja iz igre, Bojan Bogdanović je konačno zabio nešto s linije slobodnih bacanja.

3:2 Belinelli je ušao pod koš i zabio jedan na jedan.

3:0 Kruno Simon načeo je Taliane tricom.

0:0 Počela je utakmica.

Uoči utakmice:

HRVATSKA - Simon, Ukić, Bogdanović, Šarić i Bilan.

ITALIJA - Belinelli, Gentile, Bargnani, Gallinari, Hacket

Utakmica godine za košarkašku reprezentaciju

Nakon senzacionalne pobjede protiv Grčke hrvatski košarkaši odigrat će još jednu utakmicu godine, ovaj put suparnik su Talijani koji su nas pobijedili na početku turnira 67-60 i usmjerili nas prema Tunisu. Drugi okršaj bit će odlučujući - pobjednik ide u Rio.