Belgija je demonstrirala silu i uvjerljivom pobjedom 4:1 protiv Sjedinjenih Američkih Država prekinula san domaćina Svjetskog prvenstva. U utakmici osmine finala obilježenoj kontroverzom oko nastupa Folarina Baloguna, Crveni vragovi odigrali su svoju najbolju utakmicu na turniru i golovima De Ketelaerea, Vanakena te Lukakua srušili Amerikance i zakazali četvrtfinalni ogled sa Španjolskom. Belgija je tako buku izvan terena pretvorila u nogometnu rapsodiju i sama osigurala pravdu na terenu, piše Marca.
"Čak ni Trump nije mogao spriječiti neizbježno", ističu Španjolci. Oni su se u nalsovu poslužili igrom riječi. "Belgica acaba con las 'Trumpas' y se cita con Espana en cuartos". Spojili su prezime Trump i riječ trampas (što na španjolskom znači zamke, trikovi, smicalice ili varanje). To znači "Belgija srušila Trumpove igrice i zakazala četvrtfinale sa Španjolskom" ili "Belgija uništila Trumpov plan".
Furiozan početak i brzi golovi
Američki izbornik Mauricio Pochettino na teren je poslao istu jedanaestoricu koja je svladala Bosnu i Hercegovinu, uključujući Folarina Baloguna nakon spornog pomilovanja FIFA-e. S druge strane, belgijski strateg Rudi García iznenadio je promjenama.
Izostavio je kapetana De Bruynea, koji je imao 37 uzastopnih nastupa u prvoj postavi, te Dokua, Theatea i Vanakena, a priliku su dobili Ngoy, Onana, Raskin i Lukebakio s ciljem jačanja fizičke spreme.
Belgija je krenula silovito i od prve sekunde nametnula žestok ritam. Već nakon 45 sekundi Castagne je natjerao vratara Freesea na sjajnu obranu, a bolja igra okrunjena je u 9. minuti kada je De Ketelaere iz blizine pospremio loptu u mrežu za vodstvo. Dominaciju Crvenih vragova nije poremetila ni ozljeda Onane. Ipak, Amerikanci su izjednačili iz svoje prve prilike u 31. minuti.
Tillman je izveo slobodan udarac, lopta je pogodila Vanakena, promijenila smjer i prevarila Courtoisa za 1:1. No, radost domaćina bila je kratkog vijeka. Belgija je odgovorila praktički u sljedećem napadu. Trossard je uputio savršen centaršut, a De Ketelaere je glavom pogodio za novo vodstvo od 2-1, što je bio i rezultat na poluvremenu.
Pogreška vratara riješila pitanje pobjednika
Pochettino je na poluvremenu uveo Reynu i prešao na formaciju 3-5-2, što je domaćinima donijelo kratkotrajnu inicijativu, ali bez konkretnih prilika. Belgijci su se organizirano branili, a Ngoy je sjajno čuvao Baloguna. Konačan udarac američkim nadama stigao je u 65. minuti.
Nakon duge lopte prema De Ketelaereu, vratar Freese istrčao je daleko sa svojih vrata, ali je predugo oklijevao. Belgijski napadač oteo mu je loptu, a Vanaken je s velike udaljenosti pogodio praktički prazan gol za 3:1.
Potvrda pobjede i susret sa Španjolskom
Taj gol potpuno je slomio momčad SAD-a. García je osvježio napad uvevši Lukakua i Dokua, te je Belgija mirno kontrolirala utakmicu. Amerikanci su u završnici pokušali smanjiti rezultat više na snagu nego na organiziranu igru. Balogun se konačno našao u prilici jedan na jedan s Courtoisom, no belgijski vratar je obranio njegov udarac.
U sudačkoj nadoknadi Richards je pogriješio, što je iskoristio Lukaku i preciznim udarcem postavio konačnih 4:1. Belgija se tako, nakon Kanade i Meksika, pobrinula za ispadanje i trećeg domaćina te se prvi put nakon 2018. plasirala u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, gdje je u petka čeka Španjolska.