Mladi košarkaši protiv Srbije "kihnuli" u produžetku, Litva čeka u četvrtfinalu

Tekst: Totalsport

NA EUROPSKOM prvenstvu košarkaša do 18 godina u francuiskom Metzu, Hrvatska je u posljednjem, 3. kolu drugog kruga u E skupini izgubila od Srbije u produžetku 77:70. U četvrtfinalu koje smo ranije osigurali idemo na Litvu,

Hrvatski mlađi juniori do utorka su bili neporaženi na ovom natjecanju, a onda su u dva dana pretrpjeli dva poraza, od Francuske, a potom i od Srbije u vrlo neizvjesnoj utakmici. Hrvati su imali lijepu priliku za pobjedu, budući da su u posljednju minutu osnovnog dijela utakmice ušli s vodstvom 64:61. No, Đekić je 35 sekundi prije kraja utakmice ubacio tricu za 64:64, rezultat s kojim se ušlo i u produžetak, u kojem su bolji bili srpski košarkaši.

Treba reći da je Srbija vodila i u većem dijelu osnovnog dijela utakmice, u prvoj četvrtini i sa 9 koševa razlike, ali je Hrvatska do velikog odmora ipak uspjela nadoknaditi rezultatski minus. U nastavku je Srbija opet povela sa 7 koševa razlike, no, Hrvatska se još jednom vratila u utakmicu, a u završnici je ipak ostala kratkih rukava.

Dvojica košarkaša odskakali su u hrvatskoj selekciji, Domagoj Bubalo s 20 poena (trice 5-8) i 9 skokova, te Toni Prostran s 18 koševa i 4 asistencije.

Hrvatska će svoju četvrtfinalnu utakmicu u petak, 31. srpnja odigrati protiv reprezentacije Litve, koja je natjecanje u F skupini okončala na prvom mjestu s maksimalnim učinkom, pet pobjeda iz isto toliko nastupa. Hrvatska je, nakon poraza od Srbije na kraju pala na četvrto mjesto u E skupini i dobila za protivnika jedinu neporaženu momčad na prvenstvu.

EP u košarci, U18, 3. kolo drugog kruga:

E skupina:

Srbija – Hrvatska 77-70 (produžetak)

Španjolska – Slovenija 74-67

Francuska – Njemačka 71-59

Redoslijed: 1. Španjolska 4-1, 2. Francuska 3-2, 3. Srbija 3-2, 4.. Hrvatska 3-2, 5. Njemačka 1-4, 6. Slovenija 1-4

F skupina:

Italija – Bugarska 76-56

Litva – Turska 90-81

Ukrajina – Izrael 74-69

Redoslijed: 1. Litva 5-0, 2. Italija 3-2, 3. Rusija 3-2, 4. Turska 3-2, 5. Latvija 1-4, 6. Bugarska 0-5