Nadal i Federer dalje, Davidenko ispao

ŠPANJOLAC Rafael Nadal, još samo ovog tjedna drugi tenisač svijeta, kvalificirao se bez problema u osminu finala olimpijskog turnira u Pekingu.

Nadal, koji će sljedećeg tjedna smijeniti Rogera Federera na prvom mjestu ulazne ATP ljestvice, svladao je u 2. kolu Australca Lleytona Hewitta 6:1, 6:2 nakon jednog sata i 31 minute igre. Nadal je iskoristio 5 od 9 break lopti, te je s 25 izravnih poena, naspram samo 9 Hewittovih, dokazao dominaciju. U osmini finala čekat će ga Rus Igor Andrejev, koji je sa 6:4, 3:6, 6:1 svladao Francuza Michaela Llodru.

Od turnira se oprostio 4. nositelj, Rus Nikolaj Davidenko. Bolji od njega bio je Francuz Paul-Henri Mathieu 7:5, 6:3. Srbin Novak Đoković, 3. nositelj turnira, svladao je Nijemca Rainera Schüttlera 6:4, 6:2. Argentinac David Nalbandian, postavljen za 10. nositelja, izbacio je branitelja zlatne medalje iz Atene, Čileanca Nicolasa Massua 7:6(0), 6:1. Očekivan rezultat, budući da je Nalbandian trenutno osmi, a Massu 125. igrač svijeta.

Marin Čilić igrat će za osminu finala protiv Čileanca Fernanda Gonzaleza, 12. nositelja turnira i osvajača bronce s OI u Ateni.

U konkurenciji tenisačica nije bilo iznenađenja. Sestre Williams prošle su u osminu finala bez izgubljenog seta. Mlađa Serena, 4. nositelja koja prvi puta igra singl na Olimpijskim igrama, izbacila je Australku Samanthu Stosur 6:2, 6:0, dok je starija sestra Venus, postavljena za 7. nositeljicu, svladala je Čehinju Ivetu Benešovu 6:1, 6:4. Venus Williams je na OI u Sydneyu osvojila dva zlata, u singlu i paru sa Serenom.

Srpkinja Jelena Janković, od ovoga tjedna prva tenisačica svijeta, svladala je Ukrajinku Alonu Bondarenko 7:5, 6:1. Među 16 najboljih je i Ruskinja Dinara Safina, 6. nositeljica turnira, koja je u 2. kolu bila bolja od Španjolke Marije Jose Martinez Sanchez 7:6(3), 6:1.

Roger Federer lako protiv 447. igrača svijeta Rafaela Arevala

Švicarac Roger Federer nije imao problema u dvoboju drugog kola na teniskom olimpijskom turniru u Pekingu protiv Rafaela Arevala iz El Salvadora.

Federer je eliminirao 447. tenisača svijeta 6:2, 6:4 nakon jednog sata i 17 minuta igre. Bez obzira na rezultatski laganu pobjedu protiv anonimnog Arevala, statistika otkriva da je Federer napravio više neforsiranih pogrešaka (27) od izravnih poena (20).

U osmini finala, Federer, prvi nositelj u Pekingu, igrat će protiv 17. nositelja, Čeha Tomaša Berdycha, kojeg je svladao šest puta u sedam prethodnih susreta. No, njihov prvi međusobni meč, u 2. kolu Olimpijskih igara u Ateni, dobio je Berdych! Na ovom turniru, Berdych je u 2. kolu izbacio Talijana Andreas Seppija 6:3, 7:6(4).