VEČER ZA POVIJEST Hrvatska u polufinalu Eura nakon jedne od najvećih sportskih predstava!

ČUDO, senzacija, nešto neviđeno se dogodilo u Krakowu! Hrvatski rukometaši ostvarili su jednu od najvećih pobjeda u povijesti hrvatskog sporta. Malo tko je vjerovao u ovakav rasplet situacije, ali Hrvatska je uspjela poniziti domaćina Eura Poljsku sa 14 golova razlike i plasirala se u polufinale Eura!

> Slavlje u Krakowu: Pogledajte kako su hrvatski rukometaši proslavili nevjerojatnu pobjedu

> Hrvatska je jednom igrala sa Španjolskom za finale i poslije je postala prvak svijeta

> Hrvatski junaci: Motivirali su nas Francuzi

> Džomba i Šprem: Ovo je savršenstvo rukometa!

> Propustili ste povijesnu utakmicu? Pogledajte kako se Hrvatska poigrala s Poljskom

> Lino Červar za Index: Nemam pravo ništa reći! Neka starci idu kući

> Babić nakon čuda: Hvala mom prijatelju Isusu!

> Saračević u transu: Neka se sruši dvorana! S kim igramo u polufinalu? Koga briga!

> FOTO Velika noć hrvatskog sporta

> REAKCIJE POLJAKA "Ovo je neviđena sramota! Hrvatska je učinila nešto

> Hrvatska slavi čudesne rukometaše

> POGLEDAJTE VIDEO Hrvatski rukometaši uz pjesmu slave povijesni uspjeh

Priželjkivali smo osvetu za Katar, kada je Poljska u četvrtfinalu uzdrmala hrvatski rukomet, a na kraju smo dobili neviđenu senzaciju, utakmicu koja će sasvim sigurno ostati zapisana u povijesti kako hrvatske reprezentacije, tako i povijesti ovog sporta.

Bahati Poljaci dobili rukometnu lekciju

U najavi utakmice pisali smo kako su Poljaci pod strašnim pritiskom. Njihova javnost tražila je zlato, ali malo teže ide kada raspolažeš s limitiranom ekipom. Ipak, Poljaci su u najavi utakmice govorili kako je pobjeda nad Hrvatskom neupitna, trebalo se, valjda, dogovoriti samo s koliko razlike.

"Oni su imali jedan period u kojem su nas pobjeđivali, ali brzo smo to prekinuli i siguran sam da ćemo slaviti", najavio je Michal Jurecki, vođa poljske reprezentacije.

Njemu je nekoliko minuta prije utakmice, uz smiješak, odgovorio Petar Metličić, legendarni kapetan Hrvatske.

"Sanjati nije zabranjeno".

Ovo nitko nije očekivao

Počelo je, dakle, s nadom da će Hrvatska pobijediti i tako iznenaditi Poljsku, a kako su minute prolazile tako je napetost rasla jer su se hrvatski rukometaši približavali magičnoj brojci od 11 golova.

Izbornik Željko Babić poslao je Ivana Stevanovića na gol od prve minute kao iznenađenje, a ovaj je u potpunosti zaustavio Poljsku, do te mjere da su domaćini turnira zabili prvi gol na utakmici u 9. minuti.

Gusta i pokretna hrvatska 5-1 obrana s Duvnjakom na "jedinici" blokirala je Jureckog, desna strana poljskog napada bila je u potpunosti nemoćna, a kakav-takav problem stvarao je Bielecki. Nakon što im je zaustavljen vanjski šut, Poljaci su probali s planom B, odnosno igrom na pivota i utrčavanjima na drugog pivota, no ništa im nije polazilo za rukom. Sve što bi prošlo kroz obranu, zaustavio bi Stevanović.

Što se tiče napada, Goluža je prije točno godinu dana odabrao taktiku "trčanja nazad", a Babić je kao ključ pobjede označio "trčati prema naprijed". Hrvatska brza tranzicija pregazila je tromu poljsku obranu. Štrlek, Čupić i Horvat realizirali su gotovo sve kontre i to u trenucima kada se lomila utakmica. Poljaci su svoju energiju trošili u napadu, a hrvatska je zabijala "lake golove". San svakog trenera.

Hrvatska kontrama rastavila Poljsku i utišala 15 tisuća domaćih navijača

Utakmica se prelomila na početku drugog poluvremena kada je Hrvatska napravila nevjerojatnu seriju 8-0. Tada više ni onih 11 razlike nije bilo nedostižno. U 37. minuti Hrvatska je golom Kopljara preskočila magičnu granicu, da bi se zaustavila u 46. minuti pri neviđenih 30:13. Tada su Poljaci iskoristili crnu rupu u hrvatskoj igri, ali razlika nije padala ispod 11 golova.

Prvi čovjek utakmice u hrvatskim redovima bio je Ivan Stevanović, koji se utakmicom protiv Poljske okrunio za prvog vratara reprezentacije. Imao je 37 posto obrana (13/35), a s razlogom je u konačnici proglašen najboljim igračem utakmice.

Poljsku mrežu napunio je do vrha Manuel Štrlek, najopasniji hrvatski rukometaš sa stopostotnim učinkom. Od 11 šuteva zabio je 11 golova. Marino Marić poentirao je sedam, Horvat pet, Čupić i Slišković po četiri puta.

Iduća na redu je Španjolska...

POLJSKA - HRVATSKA 23:37

Tijek susreta:

60' GOTOVOOOOOOOO JEEEE!! HRVATSKA JE U POLUFINALU EURA!

58' POČELO JE SLAVLJE NA HRVATSKOJ KLUPI!!

57' Zaustavljena je serija Poljaka! Duvnjak je sada zabio i Hrvatska je dvije minute udaljena od polufinala Eura!

54' MAAAAARIIIIĆ!!!!

53' Čuuupiiić!!!

53' Poljaci se vraćaju na 12 razlike.

52' Stao je napad Hrvatske. Duvnjak je opalio, poljski vratar brani, ali na sreću lopta odlazi u aut. Iz popravnog ispita Kopljar pronalazi rupu u obrani i zabija, a Poljaci su dobili još i isključenje.

50' Ponovno greška u napadu... Suci kažu da je Karačić napravio prekršaj u obrani i dobio je dvije minute.

49' Poljaci su zaigrali 3-3 obranu koja stvara probleme hrvatskom napadu. Tri izgubljene lopte, Poljaci su se na 13 razlike i Babić je zvao minutu odmora.

48' Hrvatska je sada malo pala. Horvat je promašio sedmerac, ali imamo 15 razlike!

44' Marino Marić je sada preuzeo ulogu razbijanja Poljske. Njegov šesti gol na utakmici!

43' Gol za gol! Zabiju Poljaci, vraća Marić!

41' Syprzak je dobio loptu na crtu, zabio gol, ali glupost radi Wisniewski koji ide van na 2 minute.

40' Poljaci su prekinuli hrvatski niz, ali Marino Marić vraća na 24:11.

39' Hrvatska ima 13 golova razlike!!

37' 11 RAZLIKE! Ovo je rezultat koji vodi Hrvatsku u polufinale!

36' Poljska jednostavno nema recept za hrvatsku obranu. Čak i ono što prođe zaustavi Stevanović.

35' POLJSKA JE U NOKAUTU! Hrvatska ima 10 golova razlike!

33' Hrvatska je rastavila Poljsku na početku drugog dijela! 9 razlike! 9!

33' GOOOOOL!!! Horvaaat!! Hrvatska ima 8 razlike, treba još tri gola za polufinale!

32' GOOOOL! Sedam razlike!

32' Stevanoviiiić!!!

31' Nevjerojatna greška Kopljara... Poljaci su nam s dva igrača više uzeli loptu.

31' Hrvatska otvara s pogotkom Štrleka.

30' Kraj prvog dijela! Hrvatska ima pet golova prednosti. Kako sada stvari stoje, Poljaci ispadaju s Eura, a u polufinale idu Francuzi. Hrvatska bi, podsjećamo, trebala pobijediti s 11 golova prednosti za polufinale.

29' Mini serija Hrvatske!! Štrlek je prvo iz penala zabio pa je onda pao gol i iz kontre!

25' STEVANOVIĆ je obranio sedmerac Bieleckom!

25' ŠEBEETIĆ! Diže se s devet i bez pardona pogađa rašlje Szmala.

24' Bielecki je jedini koji stvara velike probleme hrvatskoj obrani.

24' Drugi time-out Poljske na utakmici. Biegler je lud, crven u licu, vrišti na svoje igrače.

24' Stevanović!! Sjajno je obranio, a Štrlek je to naplatio golom iz kontre.

23' Hrvatska postiže deseti gol na utakmici. Šebetć je zabio.

22' Bielecki je torpedirao Sliškovića. Ravno u rašlje.

21' Odvlačenje na devet metara za Sliškovića koji se diže i posprema loptu u prvi kut.

20' Glinski je s crte zabio za 5:8.

19' Slišković pod gredu. Poljaci su pokušali iznenaditi s brzim centrom, ali su izgubili loptu. Kopljar odmah diže na 4:8.

18' Mini serija Poljaka. Babić je sada primio zeleni karton.

17' Syzba se digao s devet metara, ali Stevanović upisuje šestu obranu.

17' Duvnjak je tukao, Szmal brani...

17' Poljaci su odigrali na drugog pivota, Glinski smanjuje prednost Hrvatske.

17' Sjajno proigravanje na crtu za Štrleka! Biegler zove minutu predaha.

16' Bielecki je zabio drugi gol Poljske na utakmici.

15' Polovica prvog poluvremena, Hrvatka je primila tek jedan pogodak!

13' Hrvatska igra gustu 5-1 obranu i ne dopušta Poljacima šut izvana. Istovremeno, hrvatska obrana zatvorila je i pivota pa nije ni čudo da su Poljaci zabili tek jedan pogodak u 13 minuta utakmice.

11' Štrlek je pucao sa sedam, Szmal brani...

9' Prvi gol za Poljsku na utakmici. Pukla je hrvatska obrana na desnoj strani, Syzba je zabio.

8' PONOVNO STEVANOVIĆ! Nova obrana hrvatskog vratara! Poljaci nisu zabili gol!!

7'Stevanović!!!! Poljaci su sve nervozniji!

6' Duvnjak je opalio preko gola, a Bielecki mu je u padu "poklonio" udarac u glavu. Sramota!

5' Hrvatska diže na 3:0! Slišković je zabio i natjerao poljskog izbornika da uzme time out pločicu.

4' Poljaci još uvijek nisu postigli pogodak.

1' Hrvatska je sjajno otvorila utakmicu. Stevanović je počeo na golu i odmah je upisao obranu.

1' Počela je utakmica!

20:25 Kolinda Grabar Kitarović i suprug Jakov Kitarović ispratili su igrači na teren.

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović zajedno sa suprugom pozdravila je naše rukometaše i zaželjela sreću u današnjoj utakmici. #iznadsvihHrvatska #crohandball

Posted by HRS on 27. siječnja 2016

20:05 Pomoćni trener Pero Metličić poručio je kako igrači i dalje sanjaju polufinale. Hrvatskoj za to treba pobjeda od 11 golova razlike.

"Sanjati nije zabranjeno", rekao je sa smiješkom Barba.

Malo teže da će Hrvatska pobijediti sa 11 razlike, ali bilo bi lijepo izbaciti domaćina turnira iz borbe za medalje pred njihovom publikom.

"Poljaci nisu neka poletna momčad, ali imaju kvalitetne šutere. Opet, sve kreće od obrane i pokušat ćemo trčati više od njih. Nisu se proslavili na prvenstvu. Morat ćemo dati više od 100 posto", zaključio je Pero.

Metličić se nada da će Hrvatska već na idućem turniru igrati u polufinalu.

"Ako ne danas, nadam se već na idućem turniru da ćemo biti u polufinalu i da ćemo se boriti za medalju".

20:00 Hrvatska je počela sa zagrijavanjem

Krenuli smo sa zagrijavanjem. Pola sata nas dijeli od utakmice. Nestrpljivo čekamo... #iznadsvihHrvatska #crohandball

19:45 Norveška je u polufinalu Eura! To znači da je još jedno mjesto otvoreno za polufinale iz naše skupine. Evo kalkulacija:

Poljska prolazi pobjedom, remijem ili porazom do pet golova razlike

Francuska prolazi pobjedom Hrvatske 5-10 golova razlike

Hrvatska prolazi pobjedom od 11 ili više golova razlike

19:30 Francuska je pred ispadanjem s Eura.

18:30 Prije godinu dana Hrvatska je izgubila od Poljske u četvrtfinalu SP-a u Kataru. Golužina taktika bila je - trčanje nazad. Kakvu je taktiku za večeras pripremio Željko Babić?

17:00  Valter Matošević, legendarni vratar, odradio je trening s Alilovićem i Stevanovićem uoči utakmice. >>>Opširnije

15:00 U drugom okršaju u ovoj skupini igraju Francuska i Norveška, a pobjednik će sigurno izboriti prolazak dalje.

13:15 - Za razliku od prošlogodišnjeg SP-a, kada je Hrvatska bila uvjerljivi favorit, ovaj put kladionice vjeruju u pobjedu Poljske. Koeficijent na pobjedu Poljaka je oko 1,45 dok bi pobjeda Hrvatske donijela 3,5 puta više od uloženog.

12:45 - Hrvatski rukometaši odradili su jutros posljednji trening pred današnju utakmicu

Dan utakmice je, a dečki su odradili posljednji trening pred Poljsku. Čeka nas prepuna Tauron Arena. Jesmo spremni?#iznadsvihHrvatska #crohandball

12:00 - Utakmicu Hrvatske i Poljske sudi danski par Mads Hansen - Martin Gjeding, koji je sudio i sudar ovih momčadi na SP-u u Kataru u kojem je Hrvatska doživjela debakl

11:15 - Evo i cijelog rasporeda današnjih utakmica koje će odlučiti tko prolazi među četiri najbolje reprezentacije Europe

11:00 - Ivano Balić još uvijek uživa veliku pozornost medija i rukometnih fanova u Poljskoj

HRVATSKI RUKOMETAŠI danas se opraštaju od Europskog prvenstva u Poljskoj najtežom utakmicom - protiv domaćina, osim ako se ne dogodi čudo. A to uključuje hrvatsku pobjedu od 11 golova razlike i slavlje Norveške nad Francuskom. Samo tako momčad Željka Babića može do pozicije koja ju vodi u polufinale.

Hrvatska je upisala već dva poraza na Euru, od Norveške koja predvodi skupinu, i Francuske koja bi povoljnim raspletom ispala nauštrb Hrvatske. Poljaci su izgubili od Norvežana u drugoj fazi sa 30:28, a Francuze su slomili sa 31:25 u skupini prve faze. Domaćin Eura je prije godinu dana na Svjetskom prvenstvu uzeo broncu i pred rekordno ispunjenim tribinama sve osim nove medalje bio bi neuspjeh.

Hrvatskoj prijeti najbolji strijelac Eura

Upravo su Poljaci izbacili Hrvatsku sa SP-a u Kataru neočekivanom pobjedom 24:22 u četvrtfinalu. S drugim izbornikom i nekim novim igračima Hrvatska večeras ima priliku za osvetu, no bit će to slaba utjeha ako ispadne sa Eura.

Najopasniji poljski igrač na ovom Euru je Michal Jurecki koji je postigao 32 gola iz 52 šuta, i uz Kirila Lazarova najbolji je strijelac Eura. Orati ga Karol Bielecki sa 26 golova (57%). Na golu će velika zagonetka hrvatskim napadačima biti Slawomir Szmal koji je u 5 utakmica skupio 48 obrana (32%) uz 7/21 obranjenih sedmeraca.

Hrvatska se pouzdaje u Manuela Štrleka, najboljeg Babićevog strijelca sa 24 gola (80%), dok su Duvnjak, Marić i Slišković skupili po 17 golova.

Izbornik Babić najavio je jednu promjenu u ekipi, Kozina upada u momčad umjesto Brozovića > Babić uoči Poljske najavio promjenu "da se poslije ne bi postavljala pitanja"

Kapetan Hrvatske Marko Kopljar tvrdi da motivacije njemu i suigračima ne nedostaje: "Imamo sportski motiv i motiv da odigramo jednu odlilčnu utakmicu, radi samih sebe. A zbog te atmosfere koja će biti u dvorani, sigurno je bolje igrati pred punim tribinama, čak i ako navijaju protiv vas".