NBA: Giriček 9 koševa u pobjedi Orlanda

TRI "božićne" utakmice u NBA ligi donijele su velika iznenađenja jer su dvije najbolje momčadi u ligi Lakersi i Kingsi poraženi kod kuće, no najuzbudljivije je bilo na Floridi.

Orlando Magic su nakon produžetka svladali Cleveland Cavalierse sa 113:101, zahvaljujući prvoj zvijezdi Tracyu McGradyu koji je dao 41 koš. McGrady obožava igrati utakmice na Božić, u zadnje dvije godine "darivao" je Indianu sa 43, a Detroit sa 46 koševa.

"Ne znam što se događa sa mnom kada igram na Božić, možda su svi drugi malo mekši, no ja ću uvijek zabiti koliko mogu", kazao je McGrady, koji je 41 košu dodao i 11 asistencija i 8 skokova. Juwan Howard je dao 19 koševa, a Drew Gooden 12 za Orlando, dok je Hrvat Gordan Giriček za 27 minuta igre imao 9 koševa (šut 4:7) i 2 skoka.

Puno ljudi je došlo vidjeti McGradyev okršaj sa "rookie -senzacijom" LeBron Jamesom, a 18-godišnji mladac je bio dorastao izazovu postigavši 34 koša i 6 asista. Možda bi James i prije produžetka donio pobjedu Cavsima, ali ga je McGrady - navodno nehotice - snažno udario po oku u zadnjim minutama. Od tog trenutka, LeBron je promašio sve što je gađao.

Houston Rocketsi su "uzeli skalp" Lakersima 99:87 u nihovoj dvorani u kojoj su do sinoć poraženi samo jednom u 15 okršaja. Raspoloženi Teksašani Steve Francis (22), Yao Ming (18) i Jim Jackson (18) vodili su cijelu utakmicu, na poluvremenu je razlika bila +13 u korist Houstona, a kada su Lakersi došli na 80:79 Cuttino Mobley (15) i pričuva Moochie Nooris sa dvije trice su to brzo podigli na 90:80.

Kobe Bryant je dao 23 koša, ai tek dva u zadnjoj četvrtini, dok je Shaquille ONeal završio sa 22 poena i 10 skokova.

I Dallas Mavericksi su iznenadili drugu momčad lige Sacramento Kingse (111:103), koji su do sinoć također imali samo jedan domaći poraz.

Kod Dallasa je konačno proigrao Nijemac Dirk Nowitzki (31, 14 skokova), što je uz učinke Antoinea Walkera (23, 12 skokova,5 trica) i Antawna Jamisona (22) bilo dovoljno za pobjedu Mavsa. Kingsi nisu igrali loše, vodili su sa 16 koševa u poluvremenu, ali su pali u zadnjim minutama kod rezultata 103:103 Dallas je postigao osam, a Sacramento nijedan koš.

Mike Bibby (23) i Vlade Divac (21) su bili najbolji kod Sacramento, a možda je glavni razlog poraza neigranje prvog strijelca Peđe Stojakovića, koji je zaradio suspenziju od jedne utakmice zbog svađe sa sucima.

REZULTATI NBA lige:

Orlando Magic - Cleveland Cavaliers 113:101 (produžetak - Giriček za 27 minuta 9 koševa, šut 4:7, trice 1:1, 2 skoka)

Sacramento Kings - Dallas Mavericks 103:111

Los Angeles Lakers - Houston Rockets 87:99