PORTUGALSKI nogometni savez u petak je i službeno potvrdio ono o čemu se nagađalo posljednjih dana - Jorge Jesus novi je izbornik portugalske reprezentacije. Iskusni 71-godišnji stručnjak na klupi nasljeđuje Roberta Martíneza, a ugovor je potpisao do 2030. godine.
Za Jesusa je to prvi put u dugoj i bogatoj karijeri da preuzima jednu reprezentaciju. Nakon što je vodio brojne klubove u Portugalu, Brazilu, Saudijskoj Arabiji i Turskoj, sada prihvaća izazov na čelu nacionalne vrste. Bio je do prije godinu dana trener Cristianu Ronaldu u Al Nassru. Kako se puno pisalo da je Portugal talac Cristiana Ronalda, Jesus je dobio pitanje o tome i na konferenciji za medije.
"Još nisam razgovarao s Ronaldom. Za mene on nikad neće biti problem reprezentacije. Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Razgovarat ću s njim privatno. Cristiano je simbol Portugala i imao sam zadovoljstvo raditi s njim.
Rekao mi je da želi završiti igračku karijeru u Al Nassru, ali sad kaže da će još vidjeti što je najbolje za njega. Odigrao je 31 od 50 mogućih utakmica prošle sezone. Zamijenio sam ga 16 puta i nikad nije bilo problema", rekao je Jesus na predstavljanju.
Cilj je pripremiti se za Europsko prvenstvo
Glavni zadatak bit će priprema momčadi za nadolazeća velika natjecanja, s posebnim naglaskom na Europsko prvenstvo 2028. te Svjetsko prvenstvo 2030., kojemu je Portugal jedan od domaćina uz Španjolsku i Maroko.
Jesus je klupu Portugala preuzeo nakon što je Martínezu istekao ugovor poslije ispadanja sa Svjetskog prvenstva. Portugalci su na dramatičan način prošli Hrvatsku u šesnaestini finala (2:1), no u osmini finala izbacila ih je Španjolska (0:1).