PET MJESECI uoči početka Svjetskog prvenstva 2026. godine, u Njemačkoj se razmatra mogućnost potpunog bojkota natjecanja zbog plana američkog predsjednika Donalda Trumpa o pripajanju Grenlanda Sjedinjenim Američkim Državama. Ova ideja izazvala je oštre političke reakcije i prijeti ugroziti najveći nogometni događaj u povijesti, na kojem će prvi put sudjelovati 48 reprezentacija u tri zemlje domaćina - SAD-u, Meksiku i Kanadi, piše Marca.
Nakon povratka u Bijelu kuću, Donald Trump ponovno je aktualizirao svoju namjeru da pripoji Grenland SAD-u, predstavljajući taj potez kao pitanje "nacionalne sigurnosti". To je izazvalo uzbunu u Europi te ogorčenje Danske, Europske unije i NATO-a. Kao odgovor, njemački političar Jürgen Hardt, član Kršćansko-demokratske unije (CDU) i osoba bliska kancelaru Friedrichu Merzu, iznio je prijedlog koji bi FIFA-u doveo u nezgodan položaj.
U intervjuu za Bild izjavio je: "Otkazivanje turnira smatralo bi se samo krajnjim sredstvom kako bi predsjednik Trump preispitao pitanje Grenlanda".
Iako se Hardt nada diplomatskom rješenju, ne isključuje bojkot kao sredstvo simboličkog pritiska. Prijetnja nije mala, s obzirom na to da je Njemačka četverostruki svjetski prvak (1954., 1974., 1990. i 2014.) i jedna od najvažnijih reprezentacija na svijetu. Njezino bi odsustvo značilo višemilijunski udarac za FIFA-u i zemlje domaćine.
Sukob se, međutim, proširio i izvan nogometa. Trumpova administracija uvela je carine od 10% za osam europskih zemalja, uključujući Njemačku, Francusku i Dansku, zbog njihova protivljenja planu o Grenlandu, što svakodnevno potiče rast diplomatskih napetosti.
U raspravu se uključio i britanski novinar Piers Morgan, poznat kao osobni prijatelj američkog predsjednika. Unatoč bliskosti s Trumpom, Morgan je iznio eksplozivan prijedlog. "Možda bi Engleska, Francuska, Španjolska, Njemačka, Portugal, Nizozemska, Norveška i Italija trebale obustaviti svoje sudjelovanje na Svjetskom kupu dok traju carinski pregovori s predsjednikom Trumpom? Povlačenje 8 od 10 favorita moglo bi probuditi interes", objavio je na svojim društvenim mrežama.
Ideja o bojkotu nije posve nova. Posljednjih tjedana slične su poruke iznijele i neke osobe iz njemačkog nogometa te iskusni trener Claude Le Roy. Za sada sve ostaje na razini nagađanja, ali takav bi scenarij bio potres za organizaciju. FIFA, na čelu s Giannijem Infantinom, našla bi se pred golemom dilemom ako bi prijetnje prešle s riječi na djela.