Drama pripala Norveškoj: Hrvatska upisala prvi poraz na Euru

HRVATSKA reprezentacija upisala je prvi poraz na rukometnom Euru. Norveška je u 2. kolu slavila s 34:31 te je dodatno zakomplicirala situaciju u skupini B jer je Bjelorusija ranije tukla Island 39:38.

Da je situacija dramatična dovoljno govori i činjenica kako Hrvatska u posljednjem kolu mora svladati Island kako bi izborila prolaz u drugi krug natjecanja. Ukoliko Hrvatska i izbori drugi krug, sigurno neće prenijeti maksimalna četiri boda pa je sada put do polufinala dodatno otežan.

Bila je to Hrvatska kakvu želimo gledati...

Domagoj Duvnjak odmarao se protiv Bjelorusije, ali već u prvim minutama utakmice s Norveškom vidjeli smo da se vratio stari Dule. Njegova četiri gola i sjajne asistencije suigračima u potpunosti su paralizirale Norvešku. Hrvatska je u jednom trenutku imala četiri gola prednosti, a uz to dodajmo da se na vratima probudio i drugi dužnik iz prve utakmice, Mirko Alilović, koji je u jednom periodu imao 50 posto obrana. Činilo se kao da je pitanje pobjednika riješeno. Bili smo u krivu.

...ali ubrzo je nestala

Pad je počeo krajem prvog poluvremena. Krenulo je s promašajima, krivim dodavanjima, a obrana 5-1 vratila se u Golužinu eru kada su se protivnički bombarderi komotno šetali po devetercu. Prvo poluvrijeme zaključili smo s obranom Mirka Alilovića i kod vodstva Hrvatske od jednog pogotka.

Hrvatska je u drugom poluvremenu ostavila vratare u svlačionici. Babić je vratio 5-1 obranu, ali nije bilo pomoći jer su Norvežani s agresivnim nasrtajima probijali hrvatski blok. Nije trebalo dugo čekati i Norveška je u 33. minuti preuzela vodstvo, svoje prvo na utakmici. Drama je mogla započeti.

Napad Hrvatske neshvatljivo je usporio, obrana je puštala sa svih strana, a vratara nije bilo ni za lijek. U 45. minuti Babić je povukao Alilovića i na teren poslao junaka prvog susreta Ivana Stevanovića, ali vratar Zagreba kao da je izbjegavao lopte. Utakmicu je zaključio s učinkom nula (0/7).

Norveški vratar presudio

S druge strane, Norveška je kažnjavala svaku hrvatsku grešku i imala je raspoloženog golmana, koji je inače drugi vratar, Espena Christensena koji je skupio osam obrana (38 posto). Neke njegove obrane bile su ključne te su odredile pobjednika.

Hrvatsku mrežu bušio je Kristian Bjornsen koji je postigao sedam pogodaka. Lie Espen Hansen zabio je šest komada, dok su po pet golova postigli Harald Reinkind i Robin Kent Tonesen. Najefikasniji u hrvatskim redovima bio je Domagoj Duvnjak sa osam golova te Zlatko Horvat koji je zabio pet komada.

Hrvatska turnir nastavlja u utorak protiv Islanda. Utakmica počinje u 20:30 sati.

HRVATSKA - NORVEŠKA 31:34 (17:16)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Marić 4, Duvnjak 8, Kopljar 2, Gojun, Horvat 5 (4), Karačić 1, Štrlek 2, Čupić 3, Kovačević, Mamić 1, Šebetić, Slišković 2, Cindrić 2, Brozović 1.

NORVEŠKA: Christensen, Erevik; Bjoernsen 7 (3), Hansen 6, Jondal 2, Reinkind 5, Sagosen 3, Toennesen 5 (1), O'Sullivan 3, Lindboe, Gullerud 1, Hykkerud 1, Kristensen, Mamelund 1, Myrhol, Overby.

ISKLJUČENJA: Hrvatska 12 minuta, Norveška 8 minuta.

SEDMERCI: Hrvatska 4-5,  Norveška 4-5

SUCI: Raluy Lopez i Sabroso Ramirez (Španjolska)

HRVATSKA - NORVEŠKA 31:33

Tijek utakmice:

60' Kraj utakmice. Norveška je svladala Hrvatsku 33:31.

58' Duvnjak je opalio s devet metara i zabio. Norveška ima napad s kojim može odlučiti utakmicu.

58' Cindrić je promašio u napadu. Norveška ima priliku zabiti za plus 3.

56' Nevjerojatno... Kopljar je ostao ukopan u obrani. O'Sullivan se diže s devet i zabija.

55' Drama... Hrvatska je ponovno primila gol i onda brzopleto izgubila loptu u napadu.

54' Duvnjak je ukrao loptu u obrani, sjurio se u kontru, ali noreški vratar brani. Na svu sreću Štrlek kupi loptu i zabija!

52' Norveška se vraća na plus 2.

51' Norveška odlazi na plus 2, ali Čupić na svu sreću zabija za 29:28.

50' Stevanović je primio gol iz mrtvog kuta, a Hrvatska je u dva navrata prodala loptu Norvežanima.

47' Haubica zvana Domagoj Duvnjak upravo je razvalila norveški gol.

46' Sagosen je pronašao rupu u hrvatskoj obrani. S druge strane Brozović pada u šest metara i poklanja Hrvatskoj novi sedmerac. Horvat je točan!

46' Slišković se diže s devet metara i pogađa kroz noge norveškog vratara.

45' Alilović na klupi, Stevanović na gol. U međuvremenu, Hrvatska gubi loptu u napadu i Norvežani iz kontre zabijaju za 24:24...

45' Pero Metličić pozdravio je sucima obitelj. Dobio je žuti karton zbog stajanja.

44' Horvat sa sedam metara diže na plus 2!

42' Proigravanje na crtu za Brozovića koji vraća Hrvatsku u vodstvo!

41' Duvnjak postiže 22. hrvatski gol na utakmici. Novo izjednačenje.

40' Norveška gubi loptu u napadu. Alilović baca kontru za Štrleka koji se probija do šest metara gdje ga Sagosen ruši. Horvat sa sedam metara zabija za izjednačenje, a Norveška je ostala bez igrača na dvije minute.

39' Hrvatska je ostala s igračem manje. Šebetić je udario po licu norveškog igrača i dobio dobio dvije minute kazne.

39' DUUUVNJAAAK! Hrvatska je smanjila na gol razlike.

39' Norežani se ne predaju, evo gola za dva razlike.

38' MAAAARIIIĆ! Probio se kroz blok i zabio za 20:19.

38' Kopljar je promašio dva zicera. Norveška ima priliku povisiti prednost na tri gola razlike.

35' Više nema ideje u napadu Hrvatske... Duvnjak je solirao, norveški vratar brani. U kontranapadu Norveška diže prednost na dva gola razlike.

33' Norveška prelazi u prvo vodstvo na utakmici...

32' Slišković je probao s devet metara, ali Christensen brani!

31' Gojun radi prekršaj u obrani. Norvežani iz sedmerca za izjednačenje.

31' Počelo je drugo poluvrijeme. Hrvatska se vratila u 5-1 obranu.

30' Alilović sa zvukom sirene šalje Hrvatsku s golom prednosti na odmor! Nova obrana hrvatskog vratara.

27' Cindrić bez pardona probija norvešku obranu! Sjajan pogodak!

25' Kopljar se diže s devet metara, Hrvatska ponovno vodi 2 razlike.

24' Luka Cindrić je ušao i nakon dvije minute zabio svoj prvi gol na Euru.

23' Dvije, tri greške u napadu i evo Norveške na 13:13.

21' Marić je promašio zicer u napadu i omogućio Norvežanima da se vrate na minus 1.

18' Norvežani su stavili flaster na Duvnjaka, ali zaboravili su na Sliškovića koji se prošetao i bez problema zabio za 12:9.

17' Alilović sjajno brani večeras. Ima 50 posto obrana.

16' Vratio se Duvnjak u obranu.

13' Duvnjak je dobio dvije minute suspenzije, a Norveška je to iskoristila i vratila se na samo jedan zaostatka. Ipak, Karačić u napadu sjajno pronalazi Kopljara koji skače sa šest metara i vraća na dva razlike.

12' Duvnjaka nitko nije čuvao u obrani, a to je poput poklona za hrvatsku reprezentaciju. Dule vraća na plus 3.

10' Norvežani smanjuju na dva, Duvnjak diže na tri.

9' Hooorvaaat! Lob za tri gola razlike!

8' Gojun je preuzeo zapovjedništvo u obrani. Horvat čuva Hansena na flasteru pa Norvežani izgledaju nemoćno u napadu.

7' Sjajna akcija Hrvatske! Duvnjak je spusio loptu za Marića koji se okreće i zabija za 4:2.

6' Karačić je izgubio loptu u napadu, Norvežani su odmah bacili kontru, ali Kopljar je presjekao.

5' Obrana je ostala preširoko, Duvnjak nije uspio blokirati Sagosena koji zabija drugi norveški gol na utakmici.

5' Duvnjak se diže za 3:1.

4' Aliloviiić! Prva obrana sedmerca za prvog vratara reprezentacije.

4' Babić je vratio obranu na 6-0, ali Mamić radi prekršaj i poklanja penal Norveškoj.

3' Mamić postiže gol za 2:1.

1' Hrvatska ponovno igra 5-1 obranu s Duvnjakom kao prednjim. Brozovićem, Mamićem i Kopljarom na mjestu halfa/centarhalfa te na bekovima Štrlek i Horvat.

1' GOOOL!Domagoj Duvnjak postiže svoj prvi gol na prvenstvu.

1' Počela je utakmica.

18:05 Ivano Balić ponovno će s tribine bodriti Hrvatsku, ali i analizirati što je dobro, a što loše.

"Norvežani mi igraju bolje, brže i življe od Bjelorusije. Razgovarali smo u stručnom stožeru kako igrati protiv njih i mislim da smo se dobro pripremili", rekao je Balić u najavi susreta.

18:00 Hrvatski rukometaši počeli su sa zagrijavanjem.

Nakon pobjede Bjelorusije nad Islandom, izabranici Babića izašli su na teren kako bi se zagrijali za Norvešku. #iznadsvihHrvatska #crohandball

Posted by HRS on 17. siječnja 2016

17:50 Goran Šprem uzbuđen je uoči utakmice. Jedva čeka novu akciju Babićeve momčadi.

"Bio bih jako zabrinut na mjestu Norveške jer su ostali bez svog kapetana. Ozlijedio je prst i nema ga danas prema posljednjim informacijama. Teško je igrati protiv Hrvatske. Veselim se igri naših vanjskih igrača danas i nadam se da ćemo puno šutirati", kazao je Šprem.

Protiv Norveške, kaže, forsirao bi igru s dva pivota.

"Marić i Brozović opterećuju srednje igrače u obrani, Duvnjak ide jako prema golu i odigrava paralelno za Kopljara, a on ima više rješenja, krenuti prema golu ili desnom krilu. To jako dobro izgleda"

17:30 Norvežani su, podsjetimo, u prvoj utakmici izgubili od Islanda i protiv Hrvatske će tražiti pobjedu da se vrate u igru.

17:00 Hrvatski rukometaši stigli su u Spodek Arenu.

Rukometaši su stigli u Spodek Arenu. Manje od sat i pol do susreta protiv Norveške. #iznadsvihHrvatska #crohandball

Posted by HRS on 17. siječnja 2016

16:00 Petar Metličić, pomoćnik izbornika Željka Babića, najavio je uoči utakmice da danas kreće pravi turnir.

"Bjelorusija je bila utakmica za početak, za zagrijavanje. Svjesni smo da su i Norveška i Island puno ozbiljnije ekipe i tako smo pristupili ovom turniru. Danas počinje skupljanje bodova", kazao je Metličić za HRT.

"Norveška je sigurno jedna čvršća ekipa, igrali smo dvaput s njima u kvalifikacijama, jednu utakmicu smo izgubili. To je mlada ekipa i možda im malo nedostaje iskustva na velikim natjecanjima što se vidjelo na utakmici protiv Islanda", dodao je.

13:00  Igor Karačić, koji je protiv Bjelorusije preuzeo važne zadatke od neraspoloženog Duvnjaka, otkrio je pred utakmicu što očekuje od Norvežana.

"Moramo biti kompaktni. Ako ćemo igrati kao u drugom poluvremenu s Bjelorusijom, neće biti problema. Imaju vrhunske igrače, ali mi imamo širinu i veliku kvalitetu", rekao je Karačić.

Još je šest sati do utakmice protiv Norveške, a kako protivnike vidi Igor Karačić i gdje su šanse za Hrvatsku? Pogledajte.#iznadsvihHrvatska #crohandball

11:00 - Hrvatski rukometaši odradili su jutarnji trening samo nekoliko sati prije utakmice s Norvežanima. Dobre vijesti su što nema vijesti o ozljedama i svi su spremni za nastup.

Dečki su odradili jutarnji trening uoči utakmice protiv Norveške. Susret je u 18:15. Rukometaši su spremni, a vi?#iznadsvihHrvatska #crohandball

10:15 - Evo i rasporeda svih današnjih dvoboja. U isto vrijeme kada i Hrvatska, igraju i svjetski prvaci Francuzi protiv Srbije. > Karabatić najavio okršaj protiv Srbije: Nemaju što izgubiti

9:45 - Kladionice vjeruju Hrvatskoj koja je izraziti favorit s koeficijentom oko 1,4 na pobjedu Babićevih igrača, dok bi pobjedom Norveške mogli zaraditi četiri puta više od uloženog.

8:30 - Babić je nakon prvog susreta, unatoč pobjedi, otkrio sve što mu se ne sviđa u igri njegove momčadi te je najavio da će posebno poraditi na igri s igračem manje.

Izbornik Željko Babić te rukometaši Ivan Stevanović i Igor Karačić prokomentrali su utakmicu protiv Bjelorusije i najavili sutrašnji susret protiv Norveške.#iznadsvihHrvatska #crohandball

Posted by HRS on 16. siječnja 2016

"Norveška je odlična momčad. Igraju jako brzo i imaju dobar protok lopte. Bit će to izjednačen susret i veliki ispit za nas, ali i za njih", rekao je Željko Babić.

Njegovi igrači su upozorili da ih protiv Norvežana čeka teži posao. Igor Karačić je rekao: "Ako ih pustimo i ako uđemo u njihov mlin, nećemo imati šanse".

VIŠE > Babić otkrio što ne valja u igri Hrvatske

Kako izgleda jedan od treninga reprezentacije? Od razgibvanja i dogovora preko nogotenisa do razrade taktike.#iznadsvihHrvatska #crohandball

8:00 - Kapetan norveške reprezentacije Bjarte Myrhol sigurno će propustiti utakmicu protiv Hrvatske. > Norveška ostala bez kapetana uoči okršaja s Hrvatskom

Iz hrvatskog tabora lijepe vijesti > Duvnjak i Kopljar su spremni za Norvešku

7:00 - Legendarni Ivano Balić dao je zanimljivu izjavu nakon Bjelorusije i priznao: "Nije lako gledati s tribine" > Balić: Izbjegli smo zadnje mjesto, sad možemo samo naprijed

A druga rukometna ikona i nekad najbolji rukometaš svijeta Dušebajev analizira Hrvatsku: Imate igrače pune želje, motivacije i gladi za pobjedama

Prva utakmica Norveške na Euru > Drama pripala Islandu: Norveška pala 11 sekundi prije kraja utakmice