PEŠIĆ SKINUO SEDMERAC ZA POBJEDU Hrvatska pobijedila Francusku i osigurala četvrtfinale Igara!

NE MOŽE drugačije s hrvatskim rukometašima. U infarktnoj završnici utakmice s najvećim rivalima, aktualnim olimpijskim i svjetskim prvacima Francuzima, Hrvatska je imala gol prednosti sve do posljednjih 15 sekundi. Tada je Mamić napravio prekršaj nad igračem Francuske, a suci su prateći pravilo "zadnjih 30 sekundi", koje je spasilo Hrvatsku protiv Argentine, pokazali crveni kartom hrvatskom igraču i dali sedmerac Francuzima. Na gol je stao Ivan Pešić, a preko puta njega loptu je držao do tada nepogrješivi Guigou.

Francuz je opalio desno, a Pešić je refleksno reagirao i poslao loptu prema krovu dvorane za veliku pobjedu 29:28 i mjesto u četvrtfinalu Igara.

Babićeva Hrvatska pokazala da je odrasla

Prije nešto više od šest mjeseci Francuzi su na Euru u Poljskoj obrisali pod s balavom Hrvatskom. Željko Babić otputovao je na natjecanje s nekoliko iskusnih, ali i ozlijeđenih igrača te grupom klinaca kojima je to bio prvi veliki izazov u dresu reprezentacije. Igrači Claudea Oneste, točnije Didiera Dinarta razbili su nas s pola snage 32:24.

S obzirom kakav su nam uvod u olimpijski turnir priredili hrvatski rukometaši, s nestrpljenjem smo očekivali najteži test protiv ekipe koja nam je s godinama nabila strašne komplekse.

Očekivano, Francuzi su se pojavili na terenu puni samouvjerenja. Bahati su koliko su snažni i visoki. No, ovaj put je i Hrvatska pokazala lice koje je govorilo - 'ajde, da vas vidimo.

Hrvatska je smireno krenula u utakmicu. Igrači su se ponašali na terenu baš onako kako trebaju, imali su plan za svaku situaciju, odgovor za svaki problem. Bježali su od kontakt igre, križanjima su izluđivali francuske snagatore (braću Karabatić, Narcissea i Sorhaindoa), a tom brzom igrom Hrvatska je dolazila do šansi za vanjske pucače i krila.

Hrvatska obrana učinila Karabatića nevidljivim

Jasno, Francuzi su iskusna ekipa pa su s vremenom napravili korak prema naprijed kako bi usporili ofenzivna kretanja protivnika, blokirali Duvnjaka i omogućili svom vrataru Omeyeru da kupi nerezonske udarce s 10-11 metara. To je recept kojim se služe godinama, ali Hrvatska je ovaj put znala odgovoriti. U prvom poluvremenu gledali smo mrtvu utrku, revolveraški dvoboj tko će prvi trepnuti i pasti u crnu rupu. Nitko nije popuštao. Hrvatska je prvo poluvrijeme završila s dva gola razlike isključivo zbog pogrešaka Francuza. Malo su im ispadale lopte u napadu, malo su promašivali, a i Stevanović im je tu i tamo priredio iznenađenje. Najveći problem hrvatskoj obrani predstavljao je Sorhaindo. Robusni francuski pivot okretao je svoje čuvare kao od šale. Međutim, on sam nije mogao dobiti utakmicu i Babić je toga bio svjestan. Čovjek koji može sam dobiti utakmicu i koji je Francuze u povijesti redovito spašavao u kritičnim trenucima, Nikola Karabatić, bio je nevidljiv, nemoćan pred hrvatskim blokom. I tu je Hrvatska napravila pola posla.

Francuski uspon i pad

Hrvatska je na odmor otišla s dva gola prednosti, ali to kad igrate protiv Francuske ništa ne znači. Babić je odlučio na početku drugog dijela odmoriti Duvnjaka i Kopljara, sačuvati ih za kraj utakmice i na kraju se njegova odluka isplatila, koliko god bila riskantna. Naime, Onesta je iz rukava izvukao N'Guessana koji nije stao kad je počeo s topničkom paljbom po hrvatskom golu. Mladić koji će od iduće sezone nositi dres Barcelone zabio je pet golova iz šest pokušaja i odveo je Francuze do izjednačenja.

Babić je odmah vratio u igru Duvnjaka i Kopljara, a Hrvatska je opet prodisala. I imala trunku sreće. Igrali se gol za gol sve do posljednjih 30 sekundi kada je Mamić napravio prekršaj, dobio crveni i omogućio Francuzima da iz sedmerca dođu do remija. Guigou je do tog trenutka uspješno realizirao svih šest sedmeraca, ali ne i ovaj ključni. Pešić je pročitao njegovu namjeru i sjajno obranio za četvrtfinale.

Kod Hrvatske najefikasniji su bili Marko Kopljar sa 6, te Zlatko Horvat i Manuel Štrlek sa po 5 golova, dok je Francusku predvodio Michael Guigou sa 10 pogodaka.

Hrvatska će u posljednjem kolu igrati protiv Tunisa u utorak u 0.50 sati po hrvatskom vremenu.

HRVATSKA - FRANCUSKA 29:28

TIJEK UTAKMICE:

59' IVAN PEŠIĆ BRANI SEDMERAC ZA POBJEDU HRVATSKE!

58' Hooorvat! Mirna ruka za 29:28.

58' Štrlek skače pod prekršajem, sedmerac za Hrvatsku!

58' Guigou bez greške...

57' Trebala im je minuta da se vrate, ali Kopljar ih je opet primirio!

55' Francuzi sa sedam metara smanjuju na 1 gol zaostatka.

53' Koooopljaaar! Hrvatska ponovno ima plus 2!

53' Peeešić! Sjajna obrana!

53' Francuzi su počeli slagati napad s igračem više, ali Duvnjak im je ukrao loptu i zabio iz kontre!

52' N'Guessan je ponovno probio hrvatsku obranu, Gojun dobio crveni, izjednačenje.

51' Peti gol Štrleka na utakmici! Francuzi su privremeno ostali bez Krabatića, može se vratiti tek za tri napada.

50' Porte je tukao s devet, Pešić skida!

49'  Prvi sedmerac za Hrvatsku i Horvat zabija! Izjednačenje!

47' Kopljar ponovno zabija, ali i N'Guessan s druge strane...

46' Sada su mali i suci počeli navlačiti za Francuze. Guigou sa sedam vara Pešića.

46' KOOOOPLJAR! Kapetan buši Omeyera.

45' N'Guessan je sada s 10 metara probušio Pešića. Hrvatska nema odgovor na agresivnost Francuza.

44' Francuzi su počeli udarati, nemilosrdno.

41' N'Guessan je poentirao, 19:19.

36' Francuzi su pojačali obranu, agresivnije izlaze na hrvatske topnike. Duvnjak je probao s devet, Francuzi su blokirali, a Sorhaindo je s crte zabio za 18:18.

35' Čim je Duvnjak ušao u igru, Hrvatska je odmah otišla na plus 3. Štrlek iz polukontre zabija u Omeyerov prvi kut.

34' Dva jeftina gola smo primili u kratkom roku. Babić je izvadio Duvnjaka na poluvremenu i ubacio Karačića koji sada razigrava Stepančića i Sliškovića.

32' Riskantna je ta igra sa sedmoricom u napadu. Sada je Omeyer iskoristio prazna vrata i zabio gol.

31' Počelo je drugo poluvrijeme.

30' KRAJ PRVOG DIJELA! Stevanović je obranom zaključio prvi dio utakmice, Hrvatska ide na odmor s plus 2.

29' Sorhaindo je uspio nekako smjestiti loptu preko glave u mrežu.

28' Francuzi su nemoćni! Ne mogu probiti hrvatsku obranu, a upravo im je Duvnjak uzeo loptu i s naše polovice pogodio praznu mrežu.

26' Stevanović je probao pucati na prazan francuski gol, nije prošlo. Inače, Omeyer je preselio na klupu zbog krive izmjene.

25' Polukontra Francuza, gol...

24' Štrleeeek!

23' Francuzi sada igraju na dva pivota. Sorhaindo je sada pobjegao Gojunu i zabio.

21' Sliškoviiić! 9:8!

20' Prvo je Slišković pogodio gredu s 12 metara, onda su Francuzi ostali bez lopte u napadu, a taj je poklon kaznio Gojun iz kontre.

18' Malo je nedostajalo da Stevanović ne obrani sedmerac... šteta! Francuzi imaju plus 1.

17' Kooozina! To je to! 6:6

14' Francuzi iz sedmerca prelaze u vodstvo, a onda s druge strane Mamić gađa gredu.

12' Hrvatska je povela jedan razlike, ali Francuzi se brzo vraćaju.

11' Hrvatska je napravila bezbroj križanja na devet metara, bilo je tu puno strke, ali na kraju je Kopljar u prvi kut smjestio loptu za 5:4.

10' Obrane sjajno rade... Nema gola već tri minute.

7' Nikola Karabatić je probao u prvi kut iznenaditi Stevanovića, ali brani hrvatki vratar.

5' Hrvatska je vrlo dobra na početku utakmice. Štrlek iz kontre šalje Omeyera dolje, a loptu gore.

4' Porte smanjuje prednost Hrvatske.

3' Omeyer je pokušao iznenaditi Hrvatsku koja je radila brzu izmjenu, ali promašio je prazna vrata.

1' Gojun je pogotkom otvorio utakmicu, a Brozović je u idućem napadu na genijalnu asistenciju Duvnjaka zabio za 2:0.

1' Počela je utakmica!