Španjolska i Rusija u finalu Eurobasketa

U POLUFINALNIM utakmicama Europskog prvenstva, Španjolska je u Madridu pobijedila Grčku 82-77 (41-39), a Rusija je svladala Litvu 86-74 (40-33).

Grčka se sinoć oprostila od obrane naslova europskog prvaka. Iako su Grci itekako namučili domaćine, aktualne svjetske prvake i velike favorite ovog Eurobasketa, nisu uspjeli u odličnoj utakmici pronaći put do pobjede i finala.

Nakon vodstva Grka 16-14 u 8. minuti, Španjolci su preuzeli kontrolu nad rezultatom i poveli 37-26 u 15. minuti. Grci su se vratili u utakmicu, uspjeli su i izjednačiti, a poluvrijeme je završilo vodstvom Španjolske 41-39. U drugom poluvremenu niti jedna se momčad nije uspjela odlijepiti na značajniju rezultatsku prednost.

Domaćin je strijepio nakon serije Grčke 7-0 za vodstvo 67-65 u 35. minuti. No, tricom Calderona, Španjolci opet preuzimaju vodstvo i nešto kasnije bježe na plus 6, 74-68. Grci su u posljednju minutu ušli sa zaostatkom od 4 koša i napadom u kojem nisu uspjeli uputiti šut. Calderon je pogodio dva slobodna bacanja, a Vasilopoulos tricu za smanjenje na 76-73. Jimenez je dva puta siguran s crte slobodnih bacanja, no, Grci su opet pogodili tricu. Iz lijevog kuta ubacio je Zisis. Garbajosa je potom ubacio oba slobodna bacanja, a Papaloukasu je ispala lopta na prodoru 11 sekundi prije kraja, čime su Grci propustili svoju posljednju priliku na utakmici. Navarro pogađa oba slobodna bacanja za 82-76, i tu je priči bio kraj. Do kraja je još samo Spanoulis pogodio jedno bacanje za konačnih 82-77.

Španjolci su u posljednjoj minuti pogodili svih 8 slobodnih bacanja ( četiri različita igrača!), a u cijelom susretu promašili su samo jedno od 28! Nema dvojbe da je preciznost s crte slobodnih bacanja najvažniji razlog njihovog plasmana u polufinale, iako im je i šut za tricu bio odličan (11 od 22). Ta dva statistička elementa nadoknadila su čak 16 izgubljenih i samo 5 osvojenih lopti domaćina, koje su predvodili Pau Gasol s 23 koša i 6 skokova te fenomenalni Juan Carlos Navarro koji je za 23 poena promašio samo 3 lopte. Navarro je od 6 ispaljenih trica promašio samo jednu! Calderon je dodao 18 poena.

Kod Grka, daleko najbolji je bio Spanoulis s 24 koša (šut iz igre 10/14) i 5 asistencija.

U drugoj polufinalnoj utakmici, Rusija je pobijedila Litvu 86-74 (40-33). Litva tijekom cijele utakmice nije imala niti jedno vodstvo. Rusi su krenuli furiozno (12-1), a Litva je prvi koš iz igre postigla tek u 5. minuti. U 12. minuti semafor pokazuje najvećih +19 za Ruse, 33-14. Do kraja poluvremena Litavci su ipak uspjeli smanjiti zaostatak, pa se u svlačionicu otišlo rezultatom 40-33.

Kada je Šiškauskas u 26. minuti pogodio za izjednačenje 52-52, možda su neki pomislili da je to početak kraja za Ruse. Međutim, serijom 13-2, Rusija je opet preuzela kontrolu rezultata i povela s 11 koševa razlike. Litva se uspjela vratiti na minus 4, samo da bi Rusi još jedanput otišli na 11 razlike, 80-69, tri minute i 36 sekundi prije kraja, i do kraja utakmice više nije bilo neizvjesnosti.

Rusija je tako, nakon četiri EP u nizu na kojima su redovito gubili u četvrtfinalu, u Španjolskoj napokon odigrala odličan turnir i, potpuno zasluženo, izborila priliku za osvajanje zlatne medalje. Andrej Kiriljenko bio je najbolji igrač utakmice s 29 koševa i 8 skokova. Krilni centar Utah Jazza gađao je iz igre 10-14, a s crte slobodnih bacanja 8-11. Holden je dodao 18 koševa a Hrijapa 15, uz 5 skokova i 4 asistencije.

U Litvi, Šiškauskas je ubacio 30 koševa, ali je, nažalost po Litavce, bio i njihov jedini raspoloženi čovjek. Šarunas Jasikevičius je u 24 i pol minute igre postigao samo 5 koševa, a imao je čak 5 (od litavskih 18) izgubljenih lopti.

U nedjelju, posljednjeg dana Europskog prvenstva, u 14 sati će Francuska i Slovenija početi utakmicu za 7. mjesto i plasman na kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre, koji će se održati u srpnju iduće godine. Od 16 i 30, susret za 5. mjesto odigrat će Hrvatska i Njemačka. U 19 sati počet će susret za 3. mjesto između Litve i Grčke, a veliko finale, od 21.30 sati, odigrat će Španjolska i Rusija.