VIDEO Albanci burno proslavili gol Srbiji. Strijelac formirao orla i dobio karton

Foto: EPA

ALBANIJA je pobijedila Srbiju 0:1 u Leskovcu u utakmici kvalifikacijske skupine K za Svjetsko prvenstvo. Bio je to ključan susret u borbi za drugo mjesto, iza Engleske, koje vodi u doigravanje za plasmana SP u SAD-u, Kanadi i Meksiku. Albanci imaju četiri boda više od Srba, a do kraja kvalifikacija imaju dva susreta u gostima protiv Andore i Engleske. Srbija će igrati protiv Andore i Engleske u gostima te protiv Latvije kod kuće.

Gosti su jedini gol zabili u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena. Kristjan Asllani ubacio je iz slobodnog udarca i lopta je nakon nekoliko odbijanja po kaznenom prostoru došla do Reya Manaja.

Napadač Sharjaha volejom ju je pospremio u mrežu za 0:1, a pogodak je proslavio tako što je rukama oblikovao nacionalni simbol orla. Slavio je gol sa suigračima na klupi, a glavni sudac, Rumunj István Kovács, dao mu je žuti karton. Snimku pogotka i proslave pogledajte OVDJE.

Što simbolizira orao?

Dvoglavi orao kao državni simbol koriste Srbi, Albanci, Crnogorci i Rusi, a predstavlja jedinstvo suprotnosti – gore i dolje, lijevo i desno, istok i zapad, duhovni i zemaljski svijet. U Albaniji se dvoglavi orao povezuje sa Skenderbegom, a u Srbiji ga smatraju provokacijom i simbolom ideje Velike Albanije.

"Nacionalni heroj Albanije, knez poznat kao Skenderbeg (Gjergj Kastrioti), podigao je 28. studenoga 1443. godine zastavu nad tvrđavom u Kruji, prkoseći tadašnjoj osmanskoj vlasti. Njegova je zastava bila crvene boje s crnim orlom, koji je i danas simbol Albanije. Poput simbola Bizantskog Carstva kojem je nekoć pripadao, albanski je orao dvoglav", navodi se u enciklopediji Britannici.

Utakmica visokog rizika

Susret Srbije i Albanija proglašen je utakmicom najvišeg sigurnosnog rizika. Specijalno za ovu priliku FIFA je u Leskovac poslala dva službenika za sigurnost, a na tribinama nije bilo gostujućih navijača, u skladu sa sigurnosnim smjernicama i radi očuvanja reda i sigurnosti svih sudionika događaja, poručili su iz Srpskog nogometnog saveza.

Ove dvije zemlje, pa tako i nogometne reprezentacije, posljednjih godina imaju napete odnose. Razlog zašto je ova utakmica dočekana s velikim oprezom jest i u susretu iz 2014. godine koji je prekinut nakon utrčavanja navijača na teren i tučnjave s igračima Albanije.

Utakmica na malom stadionu

Dodatni naboj pružio je režim predsjednika Aleksandra Vučića koji je utakmicu stavio na jedan od najmanjih stadiona na kojima Srbija može igrati, a čiji je kapacitet malo veći od osam tisuća ljudi.

Dio srpskih navijača smatrao je kako se Vučić odlučio na takav potez da bi spriječio stotine i tisuće navijača koji su na zadnjoj utakmici protestirali protiv njega i njegova režima. Dio stadiona bit će zatvoren zbog utakmice visokog rizika, a ostatak će popuniti povlašteni navijači koji su dobili ulaznice, uvjereni su bili neki srpski fanovi.

Standings provided by Sofascore
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.