U SRIJEDU navečer kompletirane su prve utakmice 2. pretkola nogometne Lige prvaka. Može se reći da nije bilo apsolutno nikakvih iznenađenja, a mnoge su momčadi već sada sasvim blizu trećeg pretkola. Među njima je i hrvatski prvak Dinamo, kao i norveški Rosenborg, srpski Partizan, izraelski Maccabi Haifa, ciparski Apoel, finski HJK Helsinki...

Vjerojatni "derbi" ovog pretkola je ogled austrijskog Sturma i mađarskog Videotona. U prvoj utakmici, odigranoj u Grazu, austrijski prvak je slavio s 2:0 s tim da su goste slomili tek u nastavku. Načeo ih je u 68. minuti "njihov" Szabics, a velikih 2:0 pred uzvrat im je donio Kienast pogotkom u zadnjoj minuti ogleda. Mali kiks je možda remi Bate Borisova u Sjevernoj Irskoj kod Linfielda (1:1), no pred Bjelorusima je uzvrat na domaćem travnjaku.

Partizan je tek nakon odmora probio obranu makedonske Škendije, kluba albanskih nacionalista čijim navijačima zbog sigurnosnih razloga nije bilo dozvoljeno ući na stadion. Pred 20.000 domaćih navijača golove su za 4:0 pobjedu postigli Vukić u 47., Eduardo u 59., Šćepović u 73. i Emini (autogol) u 76. minuti. Pravi šok "crno-beli" su izbjegli u 11. minuti kada je sudac dosudio penal za Škendiju zbog, u najmanju ruku dvojbene, ruke Babovića u šesnaestercu, no Vladimir Stojković obranio je udarac Hasanija u desni kut.

Iako su navijači Partizana već neko vrijeme pod budnim okom Uefe, na utakmici je odzvanjalo "Ubij ,ubij šiptara!" i "Kosovo je Srbija", a igrači Škendije od straha su bili ukočeni na otvaranju utakmice. "Grobari" su nakon pjesama o Kosovu na kraju utakmice radosno skandirali "Liga šampiona".

Borac poveo pa primio tri gola u tri minute: Buljatu 90 minuta

Banjalučki Borac u gostima kod Maccabija u Haifi odigrao je čvrsto prvo poluvrijeme i na odmor otišli sa 1:1. Gosti su iznenadili Maccabi pogotkom Raspudića za vodstvo 1:0, ali u posljednjim sekundama prije odmora Amasha je izjednačio. U nastavku su Izraelci u samo tri minute, od 71. do 74., zabili tri gola, a u 80. je za konačnih 5:1 zabio Golas. Cijelu je utakmicu za domaće odigrao Jurica Buljat koji je zaradio žuti karton.

Spomenimo još uvjerljive pobjede HJK Helsinkija, Maccabija iz Haife i Apoela koje im osiguravaju mirne uzvrate kao i Dinamu.

Uzvratne se utakmice igraju 19. i 20. srpnja.

Liga prvaka, prve utakmice 2. pretkola:

Linfield (S. Irs) - Bate Borisov (Bje) 1:1 (Fordyce 5 / Bressan 38-11m)

Partizan (Srb) - Škendija (Mak) 4:0 (Vukić 48, Eduardo 57, 74, Emini 76-ag)

Rosenborg (Nor) - Breidablik (Isl) 5:0 (Skjelbred 43, Dorsin 48, Henriksen 72, Prica 76, Olsen 86)

Dinamo (Hrv) - Neftçi (Aze) 3:0 (Badelj 38, Krstanović 46, 65-11m)

Zestafoni (Gru) - Dacia (Mol) 3:0 (Gelašvili 14, Dvali 23, 40)

Maccabi Haifa (Izr) - Borac Banja Luka (BiH) 5:1 (Amasha 45, 71, 74, Yampolsky 72, Golasa 80 / Raspudić 24)

Malmö (Šve) - Torshavn (Far) 2:0 (Rexhepi 58, Holm 77-ag)

Bangor City (Wal) - HJK Helsinki (Fin) 0:3 (Sadik 14, 55, Sorsa 89)

Skenderbeu (Alb) - Apoel Nicosia (Cip) 0:2 (Morais 52, Manduca 56)

Sturm (Aut) - Videoton (Mađ) 2:0 (Szabics 69, Kienast 90)

Skonto Riga (Lat) - Wisla Krakow (Polj) 0:1 (autogol Rode 40)