Više od pola stoljeća nitko nije razbio Bayern u Münchenu kao Dinamo

Foto: Wikipedija

U UTORAK od 20:45 na Allianz Areni u Münchenu u susretu drugog kola grupne faze Lige prvaka igrat će najtrofejniji njemački klub protiv najtrofejnijeg hrvatskog.
 
Bayern je čak 25 puta bio prvak Njemačke, nacionalni Kup osvojio je 17 puta, pet puta bio je prvak Starog kontinenta, a uz Juventus i Ajax jedini je klub koji je osvojio sva tri najjača europska trofeja - Kup/Ligu prvaka, Kup UEFA i Kup kupova (Chelsea je također vlasnik sva tri trofeja, no on je osvojio Europa ligu, a ne Kup Uefa, koji je nekada bio i jače natjecanje od Kupa prvaka).
 
Na megdan bavarskom gigantu doći će prvak Hrvatske, kojeg na službenim stranicama Bayerna predstavljaju kao vlasnika 17 naslova prvaka od osamostaljenja. Bavarci ističu i jednu zanimljivost iz prošlosti po kojoj ne pamte Modre po dobru. 
 
Naime, 2014. u polufinalu Lige prvaka Real je nakon pobjede 1:0 na Bernabeu promarširao Allianz Arenom deklasiravši Bavarce s 4:0 i tako im nanio najteži domaći europski poraz u povijesti.
 
Real srušio Dinamov rekord star 51 godinu
 
Ono što je zanimljivo jest činjenica da je Real s tim rekordom srušio rekord čak 51 godinu star, a držao ga je nitko drugi neko zagrebački Dinamo.
 
Dinamo je te 1963. na putu do finala Kupa velesajamskih gradova (kojeg je osvojio četiri godine poslije) u kojem je poražen od Valencije, u četvrtfinalu naletio na Bayern.
 
Istina, tada su njemačkim nogometom vladali neki drugi klubovi, Bavarci su bili momčad u izgradnji, čak nisu bili ni prvi u vlastitom gradu (taj status su imali ''Zehcigeri''), no i dalje je to bila respektabilna momčad s legendarnim vratarom Seppom Maierom i nizom kvalitetnih njemačkih igrača.
 
Prvi susret igrao se u Münchenu, a već tamo su Modri osigurali vizu za polufinale. Slaven Zambata dva puta je probušio Maiera, a po jedan gol su postigli Jerković i Kobeščak. U uzvratu nije bilo golova i Dinamo je prošao u polufinale gdje se s dvije pobjede (1:0 i 2:1) lako obračunao s mađarskim Ferenecvarosem. Ipak, u finalu je Valencija bila za koplje jača i s dvije pobjede (2:1 i 2:0) osvojila je naslov.
 
Međutim, tu ne prestaju poveznice između njemačkog i hrvatskog prvaka. Na kraju te sezone za kormilo Bayerna dolazi član legendarne reprezentacije Jugoslavije s Olimpijskih igara u Helsinkiju Zlatko Čajkovski, koji je 1962. s Koelnom bio prvak, a 1963. drugi iza Borussije Dortmund.
 
Čajkovski stvorio temelje sadašnjeg Bayerna, Zebec ih nadogradio
 
''Čik'', kako su ga zvali iz temelja gradi momčad, dovodi u klub Franza Beckenbauera, Gerda Mullera i još neke, sad već legendarne igrače Bayerna i radi temelje za Branka Zebeca, koji preuzima Bayern 1968. i sljedeće godine osvaja prvi naslov prvaka Njemačke.
 
Još jedna zanimljivost vezana za zagrebačke nogometaše i Bayern je stanoviti Ante Vučkov, talentirani napadač Trešnjevke kojeg je Čajkovski za rekordan iznos u ondašnjem njemačkom klupskom nogometu doveo u Bayern. Međutim, Vučkov već u prvoj utakmici lomi nogu i tu se završava njegova priča. Punih 36 godina, sve do 2001. i dolaska braće Kovač u München, niti jedan Hrvat nije zaigrao za ponos Bavarske.
 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.