Werder u Ligi prvaka, Nuernberg ispada iz prvog njemačkog razreda

IVICA OLIĆ zabio je dva pogotka u golijadi HSV-a protiv Karlsruhea, čime je klub iz Hamburga potvrdio mjesto na ljestvici koje vodi u Kup Uefa. HSV je slavio rezultatom 7:0.

Završilo je njemačko nogometno prvenstvo. Od ranije se znalo da je Bayern novi prvak, a Werder je pobjedom u Leverkusenu protiv Bayera 1:0 potvrdio drugo mjesto na ljestvici i izravni plasman u Ligu prvaka sljedeće sezone, dok Schalkeu nije pomogla gostujuća pobjeda protiv Nuernberga 2:0. Momčad iz Gelsenkirchena ostala je treća, pa će plasman u Ligu prvaka pokušati izboriti kroz kvalifikacije.

Nuernberg, koji je prošle sezone bio pobjednik njemačkog kupa, dok je u prvenstvu bio šesti, zaključio je mizernu sezonu ispadanjem u drugu ligu, u kojoj će sljedeće sezone igrati još Duisburg i Hansa. Plasman u Kup Uefe osigurali su HSV i Wolfsburg. Ukupno je u 34. kolu Bundeslige postignuto čak 38 pogodaka!

Dvoboj u Muenchenu između Bayerna i Herthe započeo je u svečarskom tonu zbog čak tri oproštaja. Oliver Kahn posljednji je puta u karijeri stao na Bayernov gol, a navijači bavarskog kluba su izvjesili veliki transparent: ''Hvala za 14 godina''. Ottmar Hitzfeld plakao je poput malog djeteta iako on, za razliku od Kahna, ne završava svoju karijeru, već se samo oprostio od Bayerna, a njegova sljedeća postaja je švicarska reprezentacija. Hitzfeld je u nekoliko navrata isticao da će to biti i njegov posljednji trenerski posao u karijeri. Uz Kahna i Hitzfelda, svojom 339. utakmicom u Bundesligi od velike se sudačke karijere oprostio i Markus Merk.

Svečarski je, barem za Bayern, koji je ove sezone proslavio 21. naslov njemačkog prvaka, a 20. u Bundesligi (od 1963.), bilo i na samoj utakmici. Bayern je proslavio uvjerljivu pobjedu 4:1. Luca Toni, najbolji strijelac prvenstva, zabio je prva dva pogotka u 3. i 27. minuti, a Franck Ribery, koji je asistirao Toniju za prvi gol, i sam se upisao u strijelce u 33. minuti. Toni je trećim pogotkom, u 61. minuti, zaključio sezonu u Bundesligi s 24 pogotka. Hertha je počasni pogodak postigla u 84. minuti (Domovchiyski ), a u 88. je Oliver Kahn napustio teren u Allanz Areni i pobrao posljednju rundu ovacija. Josip Šimunić zbog ozljede nije konkurirao za momčad Herthe u ovoj utakmici.

Bayer i Werder igrali su u Leverkusenu važan dvoboj, u kojem je domaćin tražio priliku za plasman u Kup Uefe, a Werderu je trebao bod za sigurno drugo mjesto i izravni plasman u Ligu prvaka sljedeće sezone. Na ktaju su gosti osvojili sva tri boda, zahvaljujući pogotku Rosenberga u 80. minuti. Ivan Klasnić igrao je za Werder od 57. minute, dok Jurica Vranješ nije konkurirao za sastav zbog suspenzije.

Schalke je u Nuernbergu do pobjede 2:0 stigao s dva pogotka Bordona, u 19. i 61. minuti. Ivan Rakitić igrao je za goste od 72. minute. Leon Benko nije bio u konkurenciji za sastav domaćih.

HSV je na svom terenu deklasirao Karlsruhe 7:0, čime je osigurao plasman u Kup Uefe. Ivica Olić postigao je zadnja dva gola za domaćine, u 78. i 89. minuti, te je sezonu okončao s 14 golova u Bundesligi! Tri pogotka za domaćine zabio je Guerrero.

Wolfsburg je u Dortmundu svladao Borussiju 4:2, te s tom pobjedom osigurao plasman u Kup Uefe. Već nakon 6 minuta igre gosti su imalivodstvo 2:0. Za oba pogotka krivicu je snosio vratar Borussije Höttecke, pogotovo za drugi, koji je postigao Brazilac Marcelinho iz slobodnog udarca, ali iz velike udaljenosti. Ipak, domaćin je smanjio u 25. minuti golom švicarskog reprezentativca Freija u 25. minuti, koji je u 42. minuti mogao i poravnati rezultat, ali je njegov udarac s bijele točke zaustavio vratar Wolfsburga Benaglio. U nastavku, gosti su s dva nova pogotka (Schäfer, Grafite) osigurali tri boda, dok domaćinu, u čijim redovima nije bilo Petrića i Roberta Kovača, nije pomogao drugi gol Freija.

Stuttgart i Arminija igrali su još jednu utakmicu važnu za oba sastava. Stuttgart je tražio šansu za Kup Uefe eventualnom pobjedom, a gostima je trebao bod za sigurni ostanak u prvoj ligi. Na kraju su ga i osvojili, iako bi ostali u prvoj ligi i s porazom, s obzirom na poraz Nürnberga. Domaćin je okrenuo od 0:1 do 2:1, golovima Gomeza u 75. i Fischera u 85. minuti, ali je Eigler u 87. pogodio za konačnih 2:2. Andre Mijatović odigrao je svih 90 minuta za goste.

Bundesliga, 34. kolo:

Bayern – Hertha 4:1 (Toni 3, 27, 61, Ribery 33 / Domocchiyski 84)

Nuernberg – Schalke 0:2 (Bordon 19, 61)

Bayer – Werder 0:1 (Rosenberg 80)

Stuttgart – Arminia 2:2 (Gomez 75, Fischer 85 / Tesche 10, Eigler 87)

HSV – Karlsruhe 7:0 (Van der Vaart 23 – 11 m, Guerrero 34, 43, 49, Trochowski 57, Olić 78, 89)

Borussia – Wolfsburg 2:4 (Frei 25, 69 / Riether 3, Marcelinho 6, Schäfer 62, Grafite 76)

Hannover – Energie Cottbus 4:0 (Brugging 23, Štajner 45, Vinicius 59, Balitsch 90)

Bochum – Hansa 1:2 (Mavraj 36 / Kern 40, Bartels 77))

Eintracht – Duisburg 4:2 (Amanatidis 12, Fenin 15, 37, Heller 77 / Niculescu 59, Daun 86)