Ronjenje na dah

Znate li zašto je Jadran izazov za ronioce na dah? U dubini Kvarnera piše se povijest

Foto: Vertical media

PROŠLI tjedan se na Kvarneru, točnije na najdubljoj točki Kvarnera, u kanalu Krušija kod Plavnika, gdje se morski procjep spušta do 120 metara, održavao Adriatic Freediving Trophy, državno prvenstvo Hrvatske, Slovenije, Srbije i Mađarske u ronjenju na dah.

Ovo je bilo najveće i najatraktivnije natjecanje ove godine i velik izazov za organizaciju. Za titulu ukupno najboljeg ronioca u zbroju bodova očekivala se borba između Thibaulta Guignesa, jednog od najboljih svjetskih dubinskih ronioca koji je najavio svjetski rekord, Alexeya Molchoanova, legendarnog Rusa, aktualnog prvaka, rekordera i najboljeg dubinskog ronioca, ali i snažnih domaćih ronioca Petra Klovara i Vitomira Maričića, prošlogodišnjeg pobjednika, koji su u dubinskom segmentu sigurno ispod razine Francuza i Rusa, ali im je ovo ipak domaći teren i radi se o jednim od najboljih bazenskih ronioca danas.

Petar Klovar je ostvario rezultat vrijedan nacionalnog rekorda u disciplini FIM, gdje se ronilac spušta povlačeći konop, zaronivši 100 metara, Alexey Molchanov zaronio je novi svjetski rekord u disciplini CWTB, odnosno ronjenju s dvije peraje, koji sada iznosi 111 metara i što je svakako velik izazov u Jadranskom moru koje je nemirnije, ima više kurenta, mračnije je i hladnije, ali Rus je iznimno siguran u svoj rezultat i dobro pripremljen u hladnim jezerima i crnom moru.

Najviše bodova skupio je na kraju Vitomir Maričić, aktualni bazenski svjetski rekorder, koji je obranio svoju titulu iz prošle godine. Iza njega je završio Petr Vala, Čeh, koji je napravio svjetski rekord u Masters kategoriji te Minja Marinković iz Njemačke.

U ženskoj konkurenciji najbolje zarone radile su Sahika Ercumen iz Turske, koja je svojevremeno držala i svjetski rekord, Vendula Strachtova iz Češke i aktualna svjetska prvakinja Fatima Korok iz Mađarske. Fatima je na kraju zaslužila vrh postolja kao ukupno najbolja žena upisavši i nacionalni rekord s dvije peraje, 67 metara. Nacionalni rekord upisala je i Sahika Ercumen u istoj disciplini.

Ovo natjecanje je posebno i po tome što su sve discipline verificirane prema AIDA i CMAS federaciji za ronjenje na dah. Te dvije agencije za praćenje ronjenja do sada nikada nisu mogle biti istovremeno nadležne za isti zaron te je ovo povijesno ostvarenje ujedinjavanja ronjenja na dah. Moguće je da će kao presedan poslužiti da se format primijeni i na udružena svjetska prvenstva.

Pročitajte više