ZOI Torino: Veerpalu zlatni na 15 km, najbolji Hrvat Denis Klobučar

ESTONSKI skijaš trkač 34-godišnji Andrus Veerpalu osvojio je zlatnu medalju u utrci na 15 km klasičnim stilom.

Veerpalu je i na prošlim olimpijskim igrama bio najbolji u ovoj disciplini. Ovo mu je treća olimpijska medalja, u Salt Lake Cityu bio je zlatni na 15 km i srebrni na 50 km.

Također, ovo je treće zlato za Estoniju na Igrama u Torinu. Prije toga je dva zlata donijela nordijska skijašica Kristina Smigun.

Srebro je pripalo Čehu Lukasu Baueru, koji je zaostao 14,5 sekundi, a broncu je osvojio Nijemac Tobias Angerer (+19,2), koji je vodeći u ukupnom poretku Svjetskog kupa. Angereru je ovo prva olimpijska medalja u pojedinačnoj konkurenciji.

Hrvatska je imala trojicu predstavnika u ovoj disciplini, a najbolje je plasiran Denis Klobučar, koji je zauzeo 67. mjesto. Klobučar je na prošlim olimpijskim igrama bio bolji za devet mjesta.

Damir Jurčević završio je na 71. poziciji. I on je lošiji, i to za deset mjesta, u odnosu na Salt Lake City. Alen Abramović bio je 82.

U današnjoj utrci nastupilo je 99 skijaša, a dvojica nisu stigla na cilj.