Koliko koštaju ratovi: Cijena globalnih sukoba 1350 dolara po osobi

Ilustracija: freeimages.com 

U POSLJEDNJIH sedam godina ubrzanim tempom nestaje mir u svijetu, a ekonomska cijena globalnih konflikata procijenjena je na 1.350 dolara po osobi, pokazuje istraživanje Instituta za ekonomiju i mir (IEP).
 
Ekonomski troškovi nasilja u svijetu dosegnuli su 11,3 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), ili zajedničkog BDP-a Britanije, Francuske, Njemačke i Italije, piše RT.
 
Događanja iz proteklih nekoliko godina dovela su do preokreta 60 godina dugog trenda rasta mira u svijetu, nakon okončanja Drugog svjetskog rata.
 
Indeks kojim IEP mjeri mir u svijetu uključuje procjenu troškova konflikta, nemira, militarizacije i vojne potrošnje, kao i cijenu mira i sigurnosti.
 
"Ovo je poziv na buđenje za vlade, razvojne agencije, investitore i širu međunarodnu zajednicu da je poticanje mira preduvjet za ekonomski razvoj", rekao je predsjednik IEP, Steve Killelea.
 
Ugrožavanje mira ne osjeća se jednako u svim dijelovima svijeta. Dok je u 51 zemlji mir u porastu od 2008, u 111 sve je manje mira. Sirija je svrgnula Afganistan s pozicije najmanje mirne države u svijetu, budući da u njoj krvavi građanski rat bjesni treću godinu zaredom.
 
Irak je zauzimao 159. mjesto na listi ukupno 162 zemlje prije najnovijih nereda koje su pokrenuli sunitski ekstremisti. Južni Sudan, najmlađa država u svijetu, nalazi se na 160. mjestu, budući da klizi u pravi plemenski rat svega tri godine po nastanku, koji je također rezultat dugotrajnog konflikta sa susjednim Sudanom.
 
IEP predviđa da bi situacija mogla dodatno pogoršati, budući da u zemljama u kojima je mir upitna živi 500 milijuna ljudi.
 
I pored krize u Ukrajini, Europa je i dalje najmirnija područje u svijetu, s 14 od 20 najmirnijih zemalja. Najmirnija država u svijetu i dalje je Island. Hrvatska se nalazi na 26. mjestu na listi, Srbija je 52., Crna Gora na 54., Bosna i Hercegovina na 61., a Slovenija, kao najmirnija zemlja u okruženju, na 14. mjestu liste.
 
 

Pročitajte više