Radmanov ugovor sa ZAMP-om na čekanju: Hoće li DORH dopustiti transakciju od 67 milijuna kuna

Foto: Hina / Index

ČLANOVI Nadzornog odbora HRT-a Mate Radeljić, Dražen Rajković i Mario Raguž zatražili su odgodu sjednice NO-a koja se trebala održati u ponedjeljak i čija je tema trebao biti ugovor HRT-a sa ZAMP-om vrijedan 67 milijuna kuna.

S obzirom da u NO sjedi pet članova, sjednica će biti odgođena jer je većina (tri navedena člana) protiv održavanja sjednice. Navedeni trojac odgodu je zatražio jer žele pričekati očitovanje DORH-a o ugovoru.

Mate Radeljić zatražio je nedavno od DORH-a da se očituje o Ugovoru kojeg predlaže ravnatelj Radman s obzirom da postoje osnovane sumnje da je riječ o "pogodovanju i trgovanjem utjecaja".

> HRT-ovim dopisnicima otkazi zbog štednje, a Radman gura ugovor sa ZAMP-om težak 67 milijuna kuna

> Nadzorni odbor HRT-a pozvao u pomoć DORH: Ispitajte ugovor sa ZAMP-om

> Index otkriva: Radman želi Josipovićevom ZAMP-u dati dio HRT-ovih prihoda od reklama

Članovima Nadzornog odbora čudno je što bi ugovor trebao trajati tri godine s obzirom na to da Vlada priča o ukidanju nekih parafiskalnih nameta među kojima je i ZAMP. Sumnjiv im je i način izračuna godišnje obveze plaćanja HRT-a. Postoji i potencijalni sukob interesa Borisa Sruka, jednog od HRT-ovih pregovarača. Sruk stanuje u stanu nad kojim je hipoteka HDS-a. Od DORH-a se traži da se ispita i sumnjiva klauzula ugovora prema kojoj će konačnu cijenu određivati i BDP na godišnjoj razini.

Popust ovisi o BDP-u


Radman je već dva puta tražio od Nadzornog odbora HRT-a da prihvati Ugovor. U prvom slučaju je odbijen jer dokumentacija nije na vrijeme predana članovima NO. Drugi puta se čekalo očitovanje Povjerenstva za sukob interesa koje se proglasilo nenadležnim.

"Ugovor o uvjetima korištenja autorskih glazbenih dijela" između HDS-a i HRT-a, trebao u cijelosti zamijeniti ugovor kojeg je potpisao Ivo Josipović još 27. travnja 1992. godine, a koji je imao 13 Dodataka. Odnosno ugovor kojeg potpiše ravnatelj Radman s predstavnicima HDS-a trebao bi postati temeljni ugovor, a svi dotadašnji dodaci se brišu. 

Radman hvali višegodišnji ugovor i tvrdi da se HRT izborio za 25 posto popusta. No, prema ugovoru taj popust može biti veći, ali i manji, a ovisit će o Bruto domaćem proizvodu (BDP) na godišnjoj razini. Prema toj računici ako BDP u Hrvatskoj bude rastao, popust će biti za tri posto manji.

Znači, ne 25 posto nego 22 posto. U suprotnom ako u sljedeće tri godine BDP bude padao, popust

Na medijske napise brzo je reagiralo i Hrvatsko društvo skladatelja ZAMP.

"Javnost se zadnjih dana politički dirigiranom kampanjom navodi na zaključak da se radi o nekom novom i katastrofalnom ugovoru za HRT -  međutim, upravo suprotno, radi se o obnavljanju već postojećeg ugovora na istim principima i istim zakonskim osnovama koji se primjenjuju zadnjih dvadesetak godina", stoji u priopćenju.

"Razvojem tehnologije značajno je proširena i upotreba autorskih prava"


Uz prijedlog ugovora, DORH-u je na uvid proslijeđen i dokument pod nazivom 'Analiza načina za određivanje naknade' koju smo ranije poslali HRT-u kao osnovu za pregovore oko visine naknade. U toj su analizi korišteni vodiči UNESCO-a i WIPO-a o kolektivnom ostvarivanju prava; istraživanje CISAC-a o visini naknada za autorska prava na javnim televizijama te rezultati vještačenja programa HTV-a. Cilj je analize bio utvrditi realnu i pravičnu visinu naknade za korištenje autorskih djela u sustavu HRT-a, kako bi se mogao predložiti pravičan i realan ugovor za obje strane. Ne sumnjamo da u DORH-u to znaju, ali javnost želimo još jednom informirati da je za korištenje glazbe u radijskim i tv programima HRT-a nužno pribaviti odobrenje i platiti naknadu sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (čl.27.st.1. i 2.,  dalje ZAPSP). Te odredbe nisu specifičnost za RH već proizlaze iz međunarodnih ugovora i EU direktiva čiji je RH potpisnik", ističe se u priopćenju,
 
"Nadalje, HDS ima regulirane ugovorne odnose s HRT-om od 1992. godine kada je zaključen prvi ugovor te je navedeni ugovor nadopunjavan čak s 13 dodataka u proteklih više od 20 godina. Taj je osnovni ugovor s navedenim dodacima razvojem tehnologije zastario jer je upotreba autorskih glazbenih djela u novije vrijeme značajno proširena na nove tv kanale - HTV3 i HTV4, nove satelitske kanale (Europa i Bliski istok), nove internet sadržaje (internetsko emitiranje dva TV kanala i 12 radijskih kanala te čitav niz pojedinačnih emisija 'na zahtjev') te potrebu za digitalnim arhiviranjem programa. Iz navedenih razloga smatramo sasvim razumnim da je HDS predložio zaključenje novog jedinstvenog ugovora kojim bi se riješila sva potrebna prava i definirala odgovarajuća naknada", ističe se.

"Obračun naknade nije se mijenjano 15 godina"
 
"Visina naknade definirana je važećim osnovnim ugovorom te dodatno i javno objavljenim cjenikom (NN 1/97) te iznosi 1,8% prihoda od TV pristojbe + 4,4 posto prihoda od radio pristojbe + 1 posto prihoda od marketinga. I tako bez izmjena zadnjih 15 godina! Način obračuna definiran je ZAPSP-om (u postotku od prihoda - čl.165.st.1.). Važno je reći da je sama naknada niža od europskog prosjeka te opravdana brojnim vještačenjima programa HRT-a. Novim prijedlogom ugovora ponuđena je identična visina naknade kao i u osnovnom ugovoru. Za bolje razumijevanje iznosa naknade koji HRT plaća (mjesec za mjesec, a ne unaprijed za tri godine!) ističemo da se ne radi samo o naknadi za glazbu iz glazbenih spotova već o svoj domaćoj i stranoj glazbi iz filmova, serija, dokumentaraca, crtića, špica, najava, odjava, te svih ostalih televizijskih emisija i oblika programa. I to za sve domaće i strane autore i nositelje autorskih prava -  i tako za četiri televizijska programa, 12 radijskih, satelitske programe, internet itd. Koliko je složen i opsežan sustav naplate i raspodjele autorskih prava koje u RH provodi HDS ZAMP oslikat ćemo i podatkom da je u zadnjoj raspodjeli autorskih naknada sudjelovalo više od 94.000 domaćih i stranih autora i nositelja prava te gotovo  230.000 autorskih glazbenih djela", dodaju iz ZAMP-a.
 
"U medijima se problematizira visina naknade od 67 milijuna kuna za tri godine, odnosno cca 22 milijuna kuna godišnje. Međutim, ističemo da HRT već jedno desetljeće plaća upravo isti taj iznos - između 21 i 22 milijuna kuna godišnje (jer se prihod HRT-a koji je osnovica za izračun naknade nije značajno mijenjao zadnjih 10 godina). Sugerira se i da je 'sumnjivo' zaključenje ugovora na tri godine. Ističemo da je sadašnji važeći ugovor zaključen na neodređeno vrijeme, a praksa HDS ZAMP-a je da sve poslovne ugovore zaključuje na najmanje tri godine radi stabilnosti, pravne sigurnosti te vrlo složenog procesa pregovaranja koji često nažalost traje i više od godinu dana. Nimalo neuobičajeno za sve koji poznaju poslovne odnose. Zaključujemo da je sukladno svemu gore navedenom naš prijedlog novog ugovora uobičajen nastavak poslovne suradnje između HDS-a i HRT-a, temeljen na zakonskim osnovama i najboljoj europskoj praksi. Vjerujemo da će i DORH doći do istog zaključka", završava priopćenje.

Pročitajte više