Azijski ulagači oprezni, kineske burze porasle

Foto: EPA

Na azijskim se burzama trguje oprezno zbog jučerašnjeg oštrog pada Wall Streeta, no na kineskim su burzama cijene dionica porasle nakon što je središnja banka najavila nove poticajne monetarne mjere.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7 sati u plusu 0.1 posto, nakon dva dana oštrog pada.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks oslabio 0.3 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji pale između 0.2 i 0.3 posto. U Šangaju i Hong Kongu porasle su, pak, između 0.3 i 0.6 posto.

Rast kineskih burzi zahvaljuje se porukama iz tamošnje središnje banke da će prilagoditi monetarnu politiku i uvesti precizne i snažne monetarne mjere kako bi potaknula rast gospodarstva.

Nakon redovne sjednice, čelnici središnje banke pojasnili su i kako će održati dovoljnu likvidnost i podržati stabilan rast kreditiranja.

Ublažen pad dobiti

Pozitivno je na kineske burze utjecalo i izvješće prema kojemu je u kolovozu dobit industrijskog sektora porasla u odnosu na isti lanjski mjesec. Zahvaljujući tome, pad dobiti tih kompanija u prvih osam mjeseci ove godine ublažen je na 11.7 posto na godišnjoj razini.

Ti podaci podržali su nade da dosadašnje poticajne mjere kineskih vlasti počinju davati rezultate.

No, na ostalim se burzama u regiji trguje vrlo oprezno jer su jučer na Wall Streetu cijene dionica oštro pale.

Dow Jones skliznuo je 1.1 posto, dok je S&P 500 potonuo 1.5, a Nasdaq indeks 1.6 posto, pri čemu su sva tri indeksa zaronila na najniže razine u više od tri mjeseca.

Posljedica je to nedavne poruke čelnika američke središnje banke da bi kamatne stope do kraja godine mogle dodatno porasti i da bi se mogle zadržati na povišenim razinama dulje nego što se očekivalo.

"Tržište se i dalje prilagođava višim kamatnim stopama. Kako bi kamate mogle ostati povišene dulje nego što se očekivalo, raste osjećaj da je tržište precijenjeno, da postojeće cjenovne razine nisu održive... i to je uplašilo kupce", objašnjava Brad McMillan, direktor u tvrtki Commonwealth Financial Network.

Ulagače je zabrinulo i upozorenje agencije Moody's da bi zatvaranje državnih službi, premda privremeno, loše utjecalo na gospodarstvo i kreditni rejting SAD-a.

Naime, ako Kongres ne osigura sredstva za fiskalnu godinu koja počinje 1. listopada, rad državnih službi bio bi zaustavljen, a stotine tisuća zaposlenika privremeno bi ostalo bez posla i bez plaće.

Dolar i dalje jača, cijene nafte porasle

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula novu najvišu razinu od studenoga prošle godine.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 106.20 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 106.10 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 148.75 na 149.05 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1.0570 dolara, blizu najniže razine u šest mjeseci, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.0575 dolara.

Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 1.02 posto, na 94.90 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1.04 posto, na 91.35 dolara.

Pročitajte više