"Bagra jedva dočekala". Ovako srpski režimski mediji pišu o Ratku Mladiću

Screenshot

"Srpski general ubijen u Haškom tribunalu", objavio je Informer nakon smrti Ratka Mladića. Haški sud nazvao je "antisrpskim", a genocid u Srebrenici, za koji je Mladić pravomoćno osuđen, "navodnim". Kada su N1 i Nova.rs napisali da je umro osuđeni ratni zločinac, Informer je i to proglasio "velikom sramotom".

Već u prvim satima srpski su mediji stvorili dvije gotovo potpuno različite slike Mladića. Provladini tabloidi predstavili su ga prvenstveno kao "generala", "srpskog heroja" i žrtvu Haškog suda, dok su genocid u Srebrenici, opsadu Sarajeva, protjerivanja i žrtve uglavnom prešutjeli ili potisnuli.

N1, Nova.rs, Danas i 021 u prvi su plan stavili pravomoćnu presudu i zločine. Državni RTS nazvao ga je haškim osuđenikom, ali nije napisao da je osuđen za genocid niti je spomenuo Srebrenicu.

Mladić, nekadašnji zapovjednik Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, pravomoćno je osuđen na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja. Presuda obuhvaća genocid u Srebrenici, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata, teroriziranje Sarajeva granatiranjem i snajperskim djelovanjem te uzimanje pripadnika UN-a za taoce. Prvostupanjska presuda donesena je 2017., a pravomoćna 2021.

Tanjug genocid u Srebrenici naziva navodnim

Važan primjer načina na koji je vijest uokvirena dala je državna agencija Tanjug. Ona je Mladića opisala kao čovjeka koji je "za većinu Srba veliki patriot, a za sve Bošnjake ratni zločinac".

Tanjug je naveo da je Mladić "još jedan Srbin osumnjičen, optužen i presuđen u Haškom tribunalu 1995. godine na doživotni zatvor po 10 od 11 točaka optužnice, uključujući navodni genocid u Srebrenici".

Osim što pravomoćno utvrđeni genocid naziva "navodnim", ta je rečenica i faktografski pogrešna. Mladić je 1995. optužen, ali je prvostupanjski osuđen 2017., dok je presuda postala pravomoćna 2021.

Tanjug je naglasio i njegovu bolest te odbijene zahtjeve da ga se pusti na liječenje u Srbiju. "Odbijanje Den Haaga da pusti Mladića na liječenje uz obitelj mnogi su tumačili kao naknadnu presudu da on bude osuđen na smrt", navela je agencija, ne precizirajući tko su "mnogi".

Informer objavio više od 20 tekstova o Mladiću

Informer je u manje od dva sata objavio više od 20 tekstova o Mladiću. Među naslovima bili su "Ubili su ga u Haškom tribunalu", "Lišili ga lečenja i ubili", "Generale, pozdravi nam svoju nebesku vojsku" i "IN MEMORIAM - Generale, nek je tvojoj majci hvala".

Dragan J. Vučićević, glavni urednik Informera, ocijenio je da "prava vijest danas ne treba glasiti da je preminuo Ratko Mladić, već da je ubijen u Haškom tribunalu".

"Haški sud je teroristička organizacija koja ima za cilj osuditi Srbe za genocid, a sada je ubila generala. To što su njemu učinili u Hagu ostat će vječita bruka međunarodne pravde", rekao je Vučićević.

Informer je poseban tekst posvetio napadu na N1 i Novu.rs jer su Mladića nazvali ratnim zločincem.

"Blokaderski mediji seire zbog smrti generala: Za njih je Ratko Mladić ratni zločinac", glasio je naslov.

Informer je napisao da su ga ti mediji "besramno proglasili" ratnim zločincem te da je "velika sramota" što su naveli da je osuđen za ratne zločine.

Bosanskohercegovačke medije nazvao je "džihadističkima", hrvatske "ustaškima", a aktivisticu za ljudska prava Natašu Kandić "antisrpkinjom sa dna kace".

Večernje novosti: Ustaše slave smrt generala Mladića

Sličan je ton prevladavao u Večernjim novostima. Među istaknutim naslovima bili su "Ustaše slave smrt generala Mladića", "Živeću dok je našeg plemena i naroda", "Gladnog Srbina poslali haškim dželatima" i "Kako je general Mladić postrojavao Hag".

Novosti spominju optužnicu i doživotnu kaznu, ali ne objašnjavaju što se dogodilo u Srebrenici. Nema podatka o više od 8000 ubijenih Bošnjaka, masovnim pogubljenjima ni grobnicama. Naglasak je na Mladićevoj vojnoj karijeri, bolesti i odbijanju suda da ga pusti u Srbiju.

Alo i Kurir također su u prvi plan stavili bolest, obitelj i navodno nehumano postupanje Haga. Objavljivali su naslove poput "Bagra likuje zbog smrti Ratka Mladića" i "Generala Mladića je ubio Haški tribunal". Presudu su spomenuli, ali zločini i žrtve nisu bili u prvom planu.

Republika je kombinirala slične emocionalne naslove s detaljnijim tekstom o presudi. U njemu je navela da je cilj bio eliminirati Bošnjake iz Srebrenice ubijanjem muškaraca i dječaka te prisilnim odvođenjem žena i djece.

Nabrojeni su i progoni, ubojstva, deportacije, teroriziranje Sarajeva i uzimanje pripadnika UN-a za taoce.

RTS ne spominje genocid ni Srebrenicu

RTS nije koristio glorifikacijski i uvredljiv jezik tabloida. Mladića je nazvao nekadašnjim zapovjednikom VRS-a i haškim osuđenikom te podsjetio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tražio da "posljednje dane života provede kod kuće".

Međutim, u cijelom tekstu RTS-a ne pojavljuju se riječi "genocid" ni "Srebrenica". Ne navodi se nijedno konkretno kazneno djelo niti se spominju žrtve. Presuda se navodi, ali se prešućuje za što je izrečena.

Činjeničnije su izvještavali Blic i Telegraf. Blic je detaljno naveo deset točaka po kojima je Mladić proglašen krivim, dok je Telegraf napisao da je nakon zauzimanja Srebrenice ubijeno više od 8000 Bošnjaka, a oko 36.000 žena i djece deportirano.

Danas.rs: "To je, ljudi, genocid"

N1 je uz kratku vijest da je preminuo "osuđeni general za ratne zločine" objavio opširnu biografiju s podacima o genocidu u Srebrenici, progonu Bošnjaka i Hrvata, teroriziranju Sarajeva i uzimanju talaca.

Nova.rs odmah je spomenula genocid, opsadu Sarajeva, progone i deportacije. Međutim, Mladića je neprecizno nazvala "višestruko osuđivanim" i navela da je u Srebrenici ubijeno između 5000 i 6000 civila, što je znatno manje od utvrđenog podatka o približno 8000 ubijenih muškaraca i dječaka.

Danas je naveo zločine za koje je Mladić osuđen, objavio reakciju srebreničke majke Kade Hotić te poseban tekst naslovio Mladićevim vlastitim riječima sa sjednice skupštine bosanskih Srba: "To je, ljudi, genocid".

Portal 021 također je objavio činjeničnu kronologiju presude i Mladićevih 16 godina bijega i skrivanja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.