MARIO Banožić dobio je APN-ov kredit. Iznos subvencioniranog stambenog kredita ministra obrane Marija Banožića je 100.000 eura, otplaćivat će ga Privrednoj banci Zagreb 15 godina uz nominalnu kamatnu stopu od 2,88 posto i efektivnu kamatnu stopu 2,97 posto godišnje, a visina subvencije iznosi 25.306 eura.
Banožić inače ima stan u Vinkovcima površine 80.22 četvorna metra. Ministarska plaća mu iznosi 2740 eura neto, a supruga zarađuje dodatnih 1081 euro mjesečno. Ministar ima i troje djece. Formalno udovoljava svim zakonskim uvjetima.
"Namjena kredita je izgradnja obiteljske kuće za ukupno pet članova kućanstva navedenih u zahtjevu od kojih su troje maloljetne djece. Iznos subvencioniranog stambenog kredita iznosi 100.000 eura koji se otplaćuje kreditnoj instituciji 180 mjeseci (15 godina)", stoji u odgovoru APN-a.
Iako ima stan od gotovo 90 kvadrata, po pravilima APN-a može dobiti subvenciju za kupnju veće nekretnine. Postojeći stan u roku dvije godine mora prodati.
Banožić prije nekoliko dana nije želio odgovoriti je li se prijavio na kredit. Ovako je tekao razgovor:
Jeste li se prijavili na APN?
"Dakle, ovo je tema koju sam jasno komunicirao na vrijeme, imam mišljenje Povjerenstva."
Jeste li se prijavili?
"Sve podatke ću objaviti u imovinskoj kartici."
Jeste li se prijavili? Da ili ne?
"Hvala vam lijepo, pozdrav."
"Ne bi bilo suprotno odredbama ZSSI/21-a da obveznik Mario Banožić, ministar obrane, kao privatna osoba, uz primjenu mjerodavnih zakonskih odredbi i pravila postupaka sudjeluje u programu subvencioniranja stambenih kredita kojeg provodi Agencija za pravni promet i posredovanje nekretnina (u daljnjem tekstu: APN) te da mu, ukoliko ispunjava sve kriterije, bude odobreno subvencioniranje kredita u svrhu rješavanja stambenog pitanja, i to pod uvjetom da su ukupna sredstva planirana u državnom proračunu za ovu namjenu dostatna tako da svim podnositeljima koji ispunjavaju uvjete bude odobren zahtjev za subvencijom, a ukoliko to ne bi bio slučaj, prednost bi trebalo dati drugom podnositelju, s obzirom da je kao član Vlade Republike Hrvatske ovlašten odlučivati o imenovanju i razrješenju direktora APN-a", smatra Povjerenstvo.