Biden putuje na Bliski istok, posjetit će Izrael i Saudijsku Arabiju

Foto: EPA

AMERIČKI predsjednik Joe Biden odlazi na Bliski istok na turneju na kojoj će izraelski čelnici tražiti oštrije mjere protiv Irana, a potom će se uputiti u posjet Saudijskoj Arabiji. Posjet 79-godišnjeg predsjednika Džedi u petak bit će središnji dio turneje, nakon što je Biden Saudijsku Arabiju nazvao "izopćenicom" zbog ubojstva saudijskog novinara s američkom adresom Jamala Khashoggija 2018. godine. 

Američki Air Force One, dosad neviđeno, letjet će izravno između židovske države i konzervativnog zaljevskog kraljevstva koje ne priznaje njezino postojanje. Biden će se prije toga sastati s izraelskim čelnicima koji žele proširiti suradnju protiv Irana te palestinskim čelnicima koji su frustrirani onim što opisuju kao "neuspjeh Washingtona da obuzda izraelsku agresiju".

Stalne frustracije izraelsko-palestinske diplomacije nisu ništa novo za Bidena koji je regiju prvi put posjetio 1973., nakon što je izabran u Senat. Iran i Izrael tada su bili saveznici, ali židovska država sada Teheran smatra svojom glavnom prijetnjom.

Pitanje Irana

Privremeni izraelski premijer Yair Lapid, koji je preuzeo dužnost prije manje od dva tjedna, rekao je da će razgovori "primarno biti usredotočeni na pitanje Irana." Nakon što Biden sleti, izraelska vojska pokazat će mu svoj novi sustav Iron Beam, laser protiv dronova koji smatra ključnim za suprotstavljanje iranskoj floti bespilotnih letjelica.

Izrael tvrdi da će učiniti sve što je potrebno kako bi ugasio iranske nuklearne ambicije i čvrsto se protivi obnovi sporazuma iz 2015. kojim su Teheranu ukinute sankcije. Izrael je objavio da će podići 1000 zastava diljem Jeruzalema u znak dobrodošlice američkom predsjedniku koji nije poništio kontroverznu odluku prethodnika Donalda Trumpa da prizna Jeruzalem glavnim gradom židovske države.

Palestinci tvrde da je istočni Jeruzalem njihov glavni grad, a uoči posjeta su optužili Bidena da nije ispunio svoje obećanje da će SAD biti pravični posrednik u tom sukobu. "Čujemo samo prazne riječi, a nema rezultata", rekao je Džibril Radžub, vođa pokreta Fatah palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa.

Biden će se u petak sastati s Abasom u gradu Betlehemu na okupiranoj Zapadnoj obali, ali ne očekuju se odvažne najave novog mirovnog procesa, što znači da bi posjet samo mogao produbiti frustraciju Palestinaca. 

Izrael je još uvijek u političkom zastoju uoči izbora 1. studenog, petih u manje od četiri godine. Američko-palestinske veze nedavno su zategnute zbog ubojstva istaknute novinarke Al Jazeere Shireen Abu Akleh u svibnju dok je izvještavala o raciji izraelske vojske na okupiranoj Zapadnoj obali.

Stabilizacija tržišta nafte 

Ujedinjeni narodi zaključili su da je palestinsko-američku državljanku ubila izraelska vatra, što je Washington smatrao vjerojatnim, ali je naveo da nema dokaza da je ubojstvo bilo namjerno. Obitelj Abu Akleh izrazila je "bijes" zbog "bezobraznog odgovora" Bidenove administracije na njezino ubojstvo. Bijela kuća nije komentirala njihov zahtjev da se sastanu s predsjednikom u Jeruzalemu.

Bidenovo putovanje u Saudijsku Arabiju smatra se dijelom napora da se stabiliziraju tržišta nafte uzdrmana ratom u Ukrajini. Saudijska Arabija je desetljećima bila ključni strateški saveznik Sjedinjenih Država i glavni dobavljač nafte.

Izrael se nada da će taj posjet označiti i početak diplomatskih veza s Rijadom. Izrael je proširio svoj regionalni doseg uz američku potporu 2020. godine, kada je formalizirao veze s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom i Marokom, što su pomaci koji su uslijedili nakon mirovnog sporazuma s Jordanom 1994. i Egiptom 1979.

Iako se ne očekuje da će Saudijska Arabija priznati židovsku državu u bliskoj budućnosti, visoki izraelski dužnosnik rekao je u utorak da Bidenov posjet predstavlja važan korak.

Pročitajte više