Češka će zabraniti mobitele u školama

Ilustracija: EPA

Češka vlada podnijela je prijedlog zakona o zabrani korištenja mobilnih telefona u školama od rujna 2027., potvrdio je premijer Andrej Babiš, pridružujući se rastućem globalnom nastojanju da se ograniči vrijeme koje djeca školske dobi provode pred ekranima.

Zabrana bi se odnosila na korištenje telefona u učionicama, kao i tijekom odmora, uz određene iznimke, poput zdravstvenih razloga ili korištenja u obrazovne svrhe. "Škole neće moći dopustiti učenicima da naprave pauzu s mobitelima iz drugih razloga", navodi se u nacrtu zakona.

Ovaj potez slijedi mjere drugih vlada usmjerene na ograničavanje korištenja društvenih mreža ili mobilnih telefona među djecom. Poljska je ovog mjeseca slijedila primjer zemalja poput Nizozemske, Južne Koreje i Italije te zabranila pametne telefone u školama zbog zabrinutosti oko njihova utjecaja na koncentraciju i ponašanje učenika.

Što se tiče društvenih mreža, Australija je prva uvela zabranu pristupa djeci, a Velika Britanija je ovog mjeseca najavila zabranu za osobe mlađe od 16 godina. Babiš je naglasio da vlada također razmatra zabranu društvenih mreža za djecu, slijedeći primjer Francuske i drugih zemalja koje su zauzele strože stavove zbog uočenih negativnih učinaka na djecu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.