Cijene nafte stabilne, blizu 89 dolara. Evo što se očekuje na tržištu nafte

Foto: EPA

Cijene nafte stabilizirale su se u ponedjeljak blizu razine od 89 dolara poduprte procjenama da će vodeći proizvođači ustrajati u ograničavanju opskrbe, a američka središnja banka pomoći potražnji pauzom u podizanju kamatnih stopa.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 88,60 dolara. Prošli petak zaključila je trgovinu u plusu 1,66 dolara.

Američko tržište danas je zatvoreno zbog praznika, a u elektroničkoj trgovini cijena barela također je bila gotovo nepromijenjena i iznosila je 85,66 dolara. Prošli petak zaključio je trgovinu u plusu 1,39 dolara.

Raspoloženje su na kraju prošlog i na početku ovog tjedna obilježila očekivanja da će vodeći proizvođači smanjivati opskrbu i u idućim mjesecima kako bi poduprli cijene.

"Pokretač cijena bila su u prvom redu očekivanja da će vodeći proizvođači Rusija i Saudijska Arabija dodatno smanjiti opskrbu", rekla je Sugandha Sachdeva iz Acme Investment Advisorsa.

Što se očekuje na tržištu nafte

Očekuje se da će Saudijska Arabija produljiti odluku o smanjivanju proizvodnje za milijun barela dnevno i na listopad. Odluku su do sada uglavnom objavljivali prije službene prodajne cijene koja je kupcima stizala u prvom tjednu u mjesecu, napominje Reuters.

Rusija je već najavila da će u rujnu smanjiti izvoz za 300.000 barela dnevno. U kolovozu ga je smanjila za 500.000 barela dnevno.

Potpredsjednik ruske vlade Alexander Novak rekao je prošli četvrtak da je Rusija s partnerima u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEC) dogovorila parametre smanjivanja izvoza. Službeno priopćenje s detaljima očekuje se ovaj tjedan.

Zbog proizvodne politike OPEC+ opskrba "kiselom" naftom složenih rafinerija u Indiji, Kuvajtu, Džizanu, Omanu i Kini bit će i dalje tijesna, dok bi globalno tržište nafte trebalo oslabjeti u idućih šest do osam tjedana zbog održavanja rafinerija, smatra šef Vitola Russell Hardy.

Potporu tržištu pružaju i nagađanja da će američka središnja banka ovog mjeseca napraviti pauzu u ciklusu podizanja kamatnih stopa s obzirom na slabašan tempo zapošljavanja u SAD-u u kolovozu.

Broj radnih mjesta neto je porastao za skromnih nešto više od 180 tisuća, no stopa nezaposlenosti popela se na 3,8 posto, a rast plaća bio je umjeren, što signalizira hlađenje tržišta rada.

Ulagače je, pak, ohrabrio rast aktivnosti u kineskoj industriji u kolovozu, prema istraživanju PMI-a, koji signalizira snažniju potražnju u najvećem svjetskom uvozniku. 

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica prošli petak poskupio 1,21 dolar, na 89,65 dolara. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.