Cijene goriva u Crnoj Gori porasle su danas 5 do 7 centi po litri, nakon što je krajem prošlog tjedna crnogorska vlada donijela odluku o smanjenju trošarina na dizelsko gorivo za 50 posto, a na benzine za 25 posto. Cijena eurodizela u Crnoj Gori trenutačno iznosi 1,57 eura, eurosupera 98 1,56 eura, a eurosupera 95 1,52 eura po litri.
Odluci crnogorske vlade prethodila je procjena da će cijene goriva porasti za više od 30 centi po litri, pa je, kako je priopćila vlada u Podgorici, donesena "odluka o privremenom smanjenju trošarina na promet bezolovnog benzina i plinskih ulja, s ciljem zaštite građana od naglih poremećaja na tržištu i očuvanja stabilnosti cijena energenata".
Ministar energetike i rudarstva u vladi Crne Gore Admir Šahmanović izjavio je da je opskrbljenost benzinskih postaja u Crnoj Gori stabilna te da će smanjenje trošarina državu koštati oko osam milijuna eura mjesečno.
Istaknuo je da Crna Gora sa strateškim i komercijalnim rezervama može normalno funkcionirati i do dva mjeseca bez uvoza goriva. Ipak, kako je rekao Šahmanović, crnogorska vlada će, ako "cijena nafte eskalira do velikih negativnih razmjera, razmotriti i uvođenje novih mjera, uključujući puštanje naftnih rezervi ili ograničenje potrošnje nafte i naftnih derivata".
Prema njegovim riječima, Crna Gora je i u prethodnom razdoblju imala relativno povoljne cijene goriva u usporedbi s regijom i Europom, što je privuklo i strane vozače na crnogorske benzinske postaje. "Imali smo slučaj da državljani susjednih zemalja toče gorivo u našim sjevernim općinama, a državljani Srbije bili su najevidentniji na benzinskim postajama u Crnoj Gori", naveo je Šahmanović.