Dolar oslabio najviše od lipnja

Foto: EPA

NA SVJETSKIM valutnim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta zabilježila je prošloga tjedna najveći tjedni pad od lipnja, što je posljedica smirivanja geopolitičkih i trgovinskih napetosti u svijetu, kao i očekivanja da će američki Fed uskoro smanjiti kamatne stope.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je prošloga tjedna 0,7 posto, na 98,22 boda, što je njegov najveći tjedni gubitak od lipnja.

Pritom je američka valuta u odnosu na europsku oslabila 0,3 posto, pa je cijena eura dosegnula 1,1025 dolara.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na japansku pa je tečaj dolara porastao 0,6 posto, na 106,90 jena.

Dolar pod pritiskom zbog trgovinskog sukoba između SAD-a i Kine

Američka i japanska valuta, koje slove za sigurnije utočište za kapital u nesigurna vremena, našle su se pod pritiskom jer se ulagači nadaju popuštanju trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine nakon vijesti da će dvije strane nastaviti pregovore na visokoj razini početkom listopada.

Ponešto su splasnule i geopolitičke napetosti nakon što je čelnica Hong Konga Carrie Lam u srijedu službeno povukla kontroverzni prijedlog zakona o izručenju Kini zbog kojeg je nedavno grad pod kineskom upravom zahvatila najteža politička kriza proteklih desetljeća.

Rizičnije valute ojačale su i zbog toga što su britanski parlamentarni zastupnici zaustavili pokušaje premijera Borisa Johnsona da izvede Britaniju iz Europske unije bez sporazuma.

"Najnoviji val poboljšanog raspoloženja investitora spram rizika pripisuje se nizu razloga, poput najnovijih dobrih podataka iz američkog gospodarstva, smanjivanja političkih rizika u Velikoj Britaniji te očekivanja smirivanja američko-kineskih trgovinskih tenzija", rekao je Valentin Marinov, čelnik odjela istraživanja i analiza u banci Credit Agricole.

U fokusu ulagača bilo je u petak i izvješće o zapošljavanju u SAD-u koje je pokazalo da je u kolovozu broj zaposlenih povećan za 130.000, manje od 158.000 koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

"Vjerojatno neće biti recesije"

No dok se rast zapošljavanja usporava, prosječna satnica porasla je 0,4 posto na mjesečnoj i 3,2 posto na godišnjoj razini, što bi trebalo podržati rast potrošnje, a time i cijelog gospodarstva.

Stoga ostaje nejasno ima li razloga za još jedno smanjenje ključnih kamatnih stopa američke središnje banke nakon što su ljetos srezane za 0,25 postotnih bodova.

Predsjednik Feda Jerome Powell kazao je da je tržište rada snažno i da će središnja banka i dalje djelovati prikladno kako bi održala rast gospodarstva.

Kazao je također da ni američko, ni svjetsko gospodarstvo vjerojatno neće uroniti u recesiju.

Zbog toga su analitičari podijeljeni u mišljenju ima li razloga za daljnje smanjenje kamata Feda.

I dok neki sumnjanju u to, drugi smatraju da je smanjenje kamata Feda već u rujnu vrlo izvjesno.

''Podaci s tržišta rada prilično su miješani. No tržište neće zbog njih promijeniti stajalište da će kasnije ovoga mjeseca Fed smanjiti kamate'', kaže Marc Chandler, strateg u tvrtki Bannockburn Global Forex.

Pročitajte više