EU povjerenik pohvalio Hrvatsku zbog provedbe novog sustava

Foto: HINA/Milan Šabić

Povjerenik Europske komisije za unutarnje poslove i migracije Magnus Brunner ocijenio je Hrvatsku predvodnicom u Europskoj uniji u provedbi sustava EES na graničnim prijelazima, predstavivši taj sustav zajedno s hrvatskim ministrom unutarnjih poslova Davorom Božinovićem u splitskoj zračnoj luci.

EES (Entry/Exit) je sustav Europske unije za digitalnu registraciju podataka o ulasku i izlasku državljana trećih zemalja, kao i podataka o odbijenim ulascima na vanjskim granicama država članica.

Brunner je naglasio da je sustav uveden na svih 77 hrvatskih međunarodnih graničnih prijelaza. "Hrvatska je predvodnik u Europi kada je riječ o provedbi sustava Entry/Exit", naveo je Brunner, naglasivši da je Hrvatska ostvarila značajan učinak u njegovoj provedbi.

Brunner je kazao da je sustav važan za sigurnost građana Europske unije te naveo da je na europskoj razini dosad zabilježeno oko 50 tisuća odbijenih ulazaka.

Božinović: Puna provedba počela više od mjesec dana prije roka

U Hrvatskoj je, rekao je Božinović, od uvođenja sustava odbijen ili spriječen ulazak za 7.771 putnika do jučerašnjega dana, što je oko 15 posto svih odbijanja ulazaka na teritorij Europske unije.

Podsjetio je da je Hrvatska sustav počela postupno uvoditi u listopadu 2025. na svih 77 međunarodnih graničnih prijelaza, a puna provedba počela je 1. ožujka 2026., više od mjesec dana prije roka Europske komisije.

"Do sada smo uspjeli kreirati više od 2.3 milijuna pojedinačnih dosjea putnika iz trećih zemalja. Obavili smo više od 9 milijuna provjera, odnosno verifikacija, što znači da ovaj model moderne digitalne infrastrukture upravljanja granicama pokazuje sve svoje prednosti", rekao je Božinović.

Posebno je istaknuo organizaciju rada u Zračnoj luci Sveti Jeronim u Splitu, koja dnevno ima između 90 i 110 letova, odnosno više od 200 dolazaka i odlazaka, bez gužvi na graničnoj kontroli.

"ABC vrata zapravo mijenjaju policijskog službenika"

"Vidjeli ste i sami, a povjerenik je mogao vidjeti naše kioske za predregistraciju koji dobro funkcioniraju, zatim takozvana ABC vrata koja zapravo mijenjaju policijskog službenika na graničnom prijelazu. Tijekom te predregistracije dio se podataka, pogotovo biometrijskih, uzima odvojeno od samog mjesta ulaska na teritorij Hrvatske, odnosno Europske unije", rekao je.

Osim državljana EU-a, poručio je, ABC vrata koriste i državljani Južne Koreje, Velike Britanije i Kanade, a u tijeku je rad na uključivanju putnika iz Sjedinjenih Američkih Država koji imaju više tipova putovnica.

"Na kopnenim graničnim prijelazima koristimo mobilne čitače biometrijskih podataka. Taj dio smo ubrzali, a uz pomoć Komisije računamo na dodatna unapređenja, a to znači snimanje kamerama lica svih putnika u automobilima", dodao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.