FOTO Noćni marševi za prava žena održali se i u Rijeci i Osijeku

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

"Noćni marš za Osmi mart" pod geslom Slobodne budite održan je navečer u središtu Rijeke u organizaciji Inicijativa Građanke i građani Rijeke, Studentskog centra i udruga LORI, PaRiter i SOS Rijeka. 

Prosvjedna povorka duga dvjestotinjak metara, predvođena velikim transparentom s natpisom "Nećemo pokleknuti" i bubnjaricama, kretala se od platoa ispred hotela Continental, preko Korza do Jadranskog trga, gdje je održan prigodni program.

Sudionice su prošle tom trasom zviždeći i noseći transparente s tekstovima poput "Nećemo prisilno rađati radnu snagu kapitalizmu", "Dosta uskrate zdravstvene skrbi", "Moj mozak odbija povratak u srednji vijek" ili "Oni kleče, ja marširam".

"Moramo pokazati da smo spremne braniti se"

Kako su organizatorice navele, prosvjedna povorka je iskaz nezadovoljstva stanjem ženskih prava u Hrvatskoj i rodne neravnopravnosti koja opstaje u društvu. Ona se očituje kroz nejednaku distribuciju moći, nejednake uvjete rada i preopterećenost žena kućanskim i emotivnim radom, kroz normative, vrijednosti i očekivanja, ističu organizatorice. 

Uime organizatorica proglas je na Jadranskom trgu pročitala Ana Ajduković. Istaknula je da retradicionalizacija društva prijeti oduzimanjem stečenih ženskih prava. "Moramo pokazati da smo spremne braniti se", naglasila je. "Nameću nam norme i očekivanja. Očekuju da smo svemoćne, da obavljamo sve vrste poslova, a smatraju da smo u isto vrijeme drugotne, nemoćne i histerične ako se borimo za sebe", rekla je.

Među ostalim govornicama nastupila je i potpredsjednica Vijeća romske nacionalne zajednice Grada Rijeke Rafaella Redžepi koja je upozorila na posebno težak položaj romskih žena. Ustvrdila je da su, uz loše životne uvjete i zahtjeve da se samo skrbe o potrebama cijele obitelji i doma, nedovoljno educirane o svojim reproduktivnim pravima. Bilo bi važno osigurati višu razinu edukacije tih žena, navela je.

Noćni marš u Osijeku pod geslom "Žena s glasom"

I u Osijeku se povodom Međunarodnog dana žena marširalo u petak navečer pod geslom "Žena s glasom", od središnjeg Trga Ante Starčevića do Parka kralja Držislava gdje su kod Školjke pročitani zahtjevi upućeni državnim institucijama.

Ovogodišnji drugi po redu marš organizirala je inicijativa Noćni marš Osijek u kojoj je sudjelovao i osječki Centar za mir, nenasilje i ljudska prava čija je izvršna direktorica Natalija Havelka podsjetila kako se ove godine u Hrvatskoj održavaju troji izbori te su na taj način željele osvijestiti žene da izađu na njih i glasaju "za pravu opciju" jer jedino tako mogu mijenjati javne politike za poboljšanje svojih ženskih ljudskih prava.

"Država treba štititi ženska ljudska prava"

"Iako su se žene prije više od 70 godina izborile za pravo glasa, i danas svjedočimo neravnopravnosti spolova i danas su ugrožena ženska ljudska prava", upozorila je Havelka napominjući kako upravo iz tog razloga izražavaju svoje zahtjeve koje će uputiti državi.

Prema njezinim riječima država je ta koja treba štititi ženska ljudska prava. "Zahtjeve smo formirali u nekoliko grupa - rodno uvjetovano nasilje, zahtjevi koji se odnose na rad i zapošljavanje, medije, reproduktivna prava i obrazovanje", podsjetila je Havelka dodajući da su razlike među muškarcima i ženama vidljive u svim područjima.

Posebno je istaknula rodno uvjetovano nasilje navodeći aktualni primjer slučaja silovanja pacijentice u osječkoj bolnici. "S marša ćemo vladi uputiti zahtjev i zatražiti hitnu izmjenu Zakona o liječništvu i uvođenje odredbe da se liječnika nad kojim se vodi kazneni postupak protiv kaznenog djela protiv spolne slobode udalji s mjesta rada dok traje taj postupak", kazala je Havelka naglašavajući kako država treba donijeti sveobuhvatnu politiku borbe protiv nasilja u obitelji koja je istekla 2022 godine i još uvijek nije donesena.

"Želimo poručiti ženama da izađu van na ulice, da dignu glas i da se njihov on čuje.

Mirna Šostarko, iz inicijative Noćni marš Osijek, tvrdi da se ženin glas u današnjem društvu konstantno pokušava utišati, sve više je problema što se tiče rodne ravnopravnosti i ženskih prava i to ne samo na nacionalnoj razini već i lokalno u gradu Osijeku.

"Želimo poručiti ženama da izađu van na ulice, da dignu glas i da se njihov čuje. Želimo na ovaj način motivirati žene da izađu na izbore i reći im da donesu informiranu odluku o tome za koga će glasati, da malo bolje promotre kakve nam se opcije nude i tko nudi solucije za poboljšanje ženskih prava", poručila je Šostarko.

Stvari se, kaže, jako sporo mijenjaju i transparenti i poruke koje su imale prije tri godine i dalje su zapravo aktualne. "Ali ne stajemo na maršu, plan nam je napraviti cijelu kampanju gdje ćemo stupiti u kontakt sa svim vodećim strankama u RH i pokušati informirati žene što bolje o svemu što se događa", naglasila je.

Organizatori kažu da je više ljudi marširalo ove godine nego prošle

Organizatori navode kako je na prošlogodišnjem Noćnom maršu u Osijeku bilo okupljeno 500-tinjak Osječanki i Osječana, a da je ove godine okupljeno znatno više.

Uz "Zle bubnjare", zviždaljke i brojne transparente povorka je krenula s Trga Ante Starčevića te zatim Kapucinskom ulicom, Ulicom Europske avenije došla do Parka kralja Držislava kod Školjke gdje su pročitani zahtjevi inicijative koji će biti upućeni vladi.

Pročitajte više