Grlić Radman tvrdi da nije sakrio milijune. Ovo je dokaz da ih je morao prijaviti

Foto: Hina

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa otvorilo je postupak protiv Plenkovićeva ministra Gordana Grlića Radmana nakon što je Index tom povjerenstvu dostavio dokumentaciju koja pokazuje da je ministar godinama od tvrtke Agroproteinka primao stotine tisuća eura (ukupno 2.11 milijuna eura) dividendi, a nije ih prijavljivao u imovinsku karticu.

Ministarstvo: Grlić Radman transparentno ispunjava svoju karticu

>>Otkrivamo: Grliću Radmanu firma svake godine isplaćivala milijune kuna. Sve je sakrio

Pitali smo Ministarstvo vanjskih poslova zašto ministar Grlić Radman proteklih godina u imovinsku karticu nije upisivao dividende koje su mu isplaćivane kao vlasniku dionica tvrtke.

"Ministar Gordan Grlić Radman transparentno ispunjava imovinsku karticu, te su podatci o poslovnom udjelu, dionicama ili vrijednosnim papirima, udjelima u društvima osoba te poslovnim subjektima samostalne djelatnosti sukladno tome i navedeni", stajalo je u odgovoru ministarstva.

U tom odgovoru, doduše, nisu navedene dividende, koje također treba prijaviti. Što je uopće dividenda? Ukrako - radi se o dijelu dobiti dioničkog društva koji se isplaćuje vlasnicima dionica. Kada dioničko društvo ostvari dobit, može proslijediti dio te dobiti svojim dioničarima.

Iz Ministarstva šute oko prijave dividende. Pravilnik je jasan

Ponovo smo pitali Ministarstvo vanjskih poslova kako komentiraju da je Gordan Grlić Radman trebao prijaviti i dividendu. Nismo dobili odgovor.

Jasan dokaz oko prijave dividendi stoji u Pravilima i uputama za popunjavanje i podnošenje obrasca imovinske kartice, konkretno u potkategoriji pod nazivom "Podaci o ostalim prihodima" stoji:

"U ovu rubriku upisuju se i primici koje obveznik ostvaruje s naslova mirovine, bolovanja, naknada plaće za vrijeme komplikacija u trudnoći, rodiljnog i roditeljskog dopusta, isplata bonusa i nagrada koje može isplaćivati drugi poslodavac za obavljanje drugih poslova, nevezanih uz dužnost, otpremnina, naknada temeljem ugovora o djelu, honorara, najamnina i zakupnina, uzdržavanja (alimentacije), dividendi i isplata dobiti članovima društva, naslijeđenog novca i slično", piše.

Nakon što smo mu izložili cijeli slučaj te dostavili poslovne odluke tvrtke o isplati dobiti vlasnicima, kao i dokument o vlasničkoj strukturi prema kojoj je nedvojbeno da ministar ima 20.56% vlasništva tvrtke, Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa je u roku od par sati otvorilo predmet Grlić Radman.

"Povjerenstvo je dana 12. rujna 2023. g. otvorilo predmet u kojem će ispitati okolnosti koje navodite u svojem e-mailu. Sukladno uputama objavljenim na mrežnim stranicama Povjerenstva obveznici Zakona o sprječavanju sukoba interesa (Narodne novine, broj 143/21) su dužni prijaviti dohodak od kapitala", napisali su nam iz Povjerenstva.

Predsjednica Povjerenstva Aleksandra Jozić-Ileković danas je potvrdila da je Povjerenstvo otvorilo predmet protiv ministra vanjskih poslova Gorana Grlića Radmana 

“Što se tiče napisa u medijima o stjecanju dobiti od poslovnih odnosa s ministarstvom poljoprivrede, odnosno isplate dividende tvrtke Agroproteinka ministru, utvrđivat ćemo činjenicu je li ministar u svojoj imovinskoj kartici prijavio isplaćene dividende”, istaknula je Jozić-Ileković. 

Šefica povjerenstva istaknula je kako ih je tvrtka Agroproteinka trebala obavijestiti o poslovanju s Ministarstvom poljoprivrede, ali da to do sad nisu učinili. Kako ne postoji zakonski rok za davanje takve obavijesti, istaknula je da će Povjerenstvo pričekati do kraja tjedna, a ukoliko je ne dobije, obratit će se nadležnom državnom odvjetništvu.

Kolike su kazne?

Kazne za netočno ispunjavanje imovinskih kartica propisane su dužnosnicima u iznosu od 4000 do 40.000 kuna, dok je zbog nedavanja obavijesti, kazna za pravnu osobu od šest do 60.000 eura, a za odgovornu osobu u pravnoj osobi od 600 do 6000 eura, istaknula je.

Jozić-Ileković napomenula je kako je ministar 2019. godine, po stupanju na dužnost, ispoštovao zakon i prenio svoja upravljačka prava u Agroproteinki na drugu osobu. 

Iznos koji je ministar zatajio penje se na 2.11 milijuna eura

Pregledom poslovne dokumentacije Index Istrage utvrdile su kako su Grliću Radmanu za 2019. godinu isplaćene 343 tisuće eura, za 2020. godinu 432 tisuće eura, za 2021. godinu 668 tisuća eura, a za 2022. godinu 670 tisuća eura.

Uplate za 2019., 2020. i 2021. godinu ukupno iznose 1.44 milijuna eura, a ukupno s 2022. iznos se penje na 2.11 milijuna eura. Iznos koji je dobio 2022. godine Grlić Radman još može prijaviti u imovinsku karticu do kraja ove godine.

Najveći pojedinačni dioničar društva je Branko Ivković s 25.50 posto vlasničkog udjela. Ministrov brat Ivica Grlić Radman vlasnik je 20.57 posto dionica, a sam ministar Gordan Grlić Radman 20.56 posto dionica. Jednak postotak ima i Irena Bubalo, ministrova sestra i članica Nadzornog odbora. Grlić Radman je, nakon što je postao ministar, prenio upravljačka prava na odvjetnika, sukladno čl. 16. Zakona o sprječavanju sukoba interesa.

>> Nakon Indexove priče o Grliću Radmanu pala stranica Povjerenstva za sukob interesa

Recimo i da je web stranica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa nakratko bila nedostupna nakon što je Index objavio priču o tome da je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman godinama od tvrtke Agroproteinka primao stotine tisuća eura, a pritom ih nije prijavljivao u imovinsku karticu.

Koliko je ministrova firma dobila novca od države?

Istražili smo koliko je ova tvrtka ukupno dobila novca iz državnog proračuna, pri čemu većina tog novca ide od Ministarstva poljoprivrede. Agroproteinka je, naime, još 2017. dobila desetogodišnju koncesiju za odvoženja i zbrinjavanja lešina uginulih životinja.


Prema podacima Ministarstva financija, za tu uslugu firmi obitelji Gordana Grlića Radmana iz državnog proračuna u 2023. je isplaćeno 4.35 milijuna eura. To nije jedini novac koji je ovo društvo dobilo od Ministarstva poljoprivrede ili države općenito. Valja izdvojiti i 46.192 eura koja je isplatilo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Ukupno je kompanija samo ove godine već dobila 4.4 milijuna eura iz državnog proračuna.

Kroz deset godina Agroproteinka je od države dobila 60.15 milijuna eura, a po godinama isplate možete vidjeti u tablici. Napominjemo da se tu radi samo o isplatama iz državnog proračuna, ne i eventualnim isplatama iz županija, gradova...

Vučković umanjivala priču, danas svi šute

Cijelu priču neki dan je komentirala HDZ-ova ministrica poljoprivrede Marija Vučković. Umanjivala je ukupnu brojku koja je isplaćena njenom kolegi iz vlade.

"Ako kažem kako su bile prosječne težine oko 150 kilograma, a nisu, i ako se te brojke pomnože s visinom naknade iz ugovora, a to je 0.19 centi za kupljenje i odvoz i 0.17 centi za preradu i spaljivanje, onda je to skupa 0.36 centi po kilogramu, pa vi pomnožite i vidjet ćete da su brojke koje se iznose u javnosti nebulozne", rekla je Vučković.

"U tome doista nema ništa sporno", rekla je još Vučković i dodala da je Agroproteinka jedina tvrtka u Hrvatskoj koja može obaviti taj posao te da je 10-godišnju koncesiju za to dobila 2017. godine na javnom natječaju, kad ni ona ni Grlić Radman nisu bili ministri.

Danas priču s dividendama iz vlade ne komentiraju. Pitali smo da se o slučaju očituje premijer Andrej Plenković, ali on to do zaključenja teksta nije uradio.

Pročitajte više