Kanadski UNPROFOR-ci izvještajem punim mučnih opisa srpskih žrtava terete Ademija

PREMA izvještaju kanadskog bataljuna UNPROFOR-a, generalu Rahimu Ademiju se itekako pripisuje odgovornost za etničko čišćenje u Medačkom džepu, koje je bilo planirano, a ne djelo pojedinaca, rečeno je na nastavku suđenja generalima Ademiju i Mirku Norcu.

Pošto je sve bilo planirano, zaključuju Kanađani, najniža razina odgovornosti pripada zapovjedniku Zbornog područja Gospić, Ademiju. U planiranom provođenju čišćenja, tvrde, sudjelovalo je nekoliko rodova vojske i za takvo nešto je bila potrebna logistika.

U cijeloj je zoni Medačkog džepa provedeno temeljito etničko čišćenje kako bi se zona učinila "nenastanjivom", tvrdi UNPROFOR, a tvrdnju da su mladići, vojnici, bez uputa samostalno učinili ono što je zatečeno u Medačkom džepu, treba "bez krzmanja odbaciti". Čišćenje se provodilo uništavanjem imovine, ubijanjem ljudi, ubijanjem stoke i trovanjem bunara, pročitao je sudac Marin Mrčela.

Obrana za ovaj izvještaj tvrdi da je pristran, subjektivan i navijački. "Radi se o neprovjerenim informacijama dobivenim samo sa četničke strane", prigovorio je Ademijev odvjetnik Željko Olujić.

Uništavanje imovine, pljačke i ubojstva 18 ljudi

Uništavanje imovine su  provodili "razarački timovi, opremljeni u tu svrhu", sustavnim paljenjem i razaranje kuća uz pomoć protutenkovskih mina, navode Kanađani, a torbe pune opljačkane imovine pronađene na području koje su bile pod hrvatskim nadzorom. Prema izjavama svjedoka i prikupljenim dokazima, hrvatske su snage namjerno ubijale civile.

U izvješću piše kako tome u prilog govori što su vojnici su ubijani iz velike blizine, te izjave svjedoka koji su vidjeli ubojstvo slijepe starice. UNPROFOR je na tom području u rujnu 1993. godine pronašao ukupno 18 leševa, koje su redom bile žrtve nasilne ili okrutne smrti, stoji u izvješću. Deset od njih je na sebi nosilo neku vrstu uniforme, sedam je bilo žena, a jednom lešu nije određen spol, pošto je bio spaljen.

Kanađani naglašavaju da je na području te zone pronađena velika količina kirurških rukavica, za što sumnjaju da su bile korištene za micanje leševa na zabačena mjesta, što upućuje na prikrivanje tragova. Napominju da su spomenuti leševi pronađeni upravo na takvim mjestima.

Mučni opisi ubijenih

Kanađani daju mučne opise žrtava u Medačkom džepu. Navode kako su u jednoj kući u zoni pronađeni leševi dviju mladih žena, koje su izgorjele do neprepoznatljivosti. Smatraju kako su ih hrvatske snage najprije zatvorile u tu kuću, ustrijelile te zapalile, za što je bio upotrijebljen plin.

Spominju i staricu između 70 i 80 godina koja je pronađena u polju mrtva, sa četiri prostrijelne rane, s tim da joj je jednim metkom propucana glava. Pronađen je i muškarac sa 24 rane kojemu je pucano u leđa, tvrde Kanađani. Pronađeni su leševi, navode u izvješću, s odrezanim prstima, amputiranim dijelovima tijela, a jedna je žena imala posjekotinu na dojci.

Namjerno odugovlačenje prekida vatre kako bi se čišćenje provelo

Bataljun UNPROFOR-a tvrdi kako su Srbi pružali malen ili nikakav otpor. Hrvatske su snage zarobile osam srpskih vojnika, a nekoliko ih se smatra nestalima. Navode u svom izvješću i da se s prekidom vatre namjerno odugovlačilo kako bi se provelo čišćenje jer su  vojska i policija zavlačili UNPROFOR pri ulasku u to područje.

Obrana se usprotivila navodima kanadskog bataljuna, odbacila da je među ženskim žrtvama bilo mladih osoba te dodala kako je muškarac sa 24 prostrijelne rane stradao od nagazne mine. Vojska nije namjerno ubijala stoku, nego su pucali po onoj koja je hodala okolo, ne znajući što se miče, naveli su Ademijevi branitelji.

Time je i okončano današnje ročište hrvatskim generalima. Suđenje se nastavlja sutra.

A.B.
Foto: AFP, RTL

Pročitajte više