Liječnik sa Zarazne: Jučer smo primili tri mlađa bolesnika, svi su na respiratoru

BROJ novozaraženih koronom raste u ovom četvrtom valu, koji ne posustaje. Karakteristično je da covid-pacijenti sve češće dolaze na odjele intenzivne njege sa začepljenim plućnim arterijama.

O situaciji u bolnicama u Studiju 4 HRT-a govorio je doc. dr. Marko Kutleša, pročelnik Zavoda za intenzivnu medicinu i neuroinfektologiju Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.

"Jučer tijekom dana smo primili troje bolesnika i svi su na respiratoru. Mlađe su životne dobi, sada je kod nas na intenzivnoj prosječna dob pacijenata oko 50 godina. Mi jesmo centar koji radi izvantjelesnu oksigenaciju pa nam dolaze pacijenti mlađe životne dobi koji jesu kandidati za to i stoga je nama prosječna dob pacijenata možda malo niža", kaže.

"Mahom su necijepljeni, od svih pacijenata koji su u ovom posljednjem valu završili kod nas na intenzivnoj svega nekolicina je bila cijepljena. Čini se da cjepivo, što se pokazalo i kroz istraživanja, štiti od težeg oblika bolesti", poručio je dr. Kutleša dodavši da kod njih nije primljen nitko tko je primio booster-dozu.

Kaže kako se čini da delta varijanta virusa izaziva težu kliničku sliku.

"Doima se da i mlađa populacija može imati teže kliničke slike. Da, čini se da delta izaziva teže kliničke slike. Ono što je sada različito u odnosu na prethodne valove jest da je puno bolnica otvorilo odjele za covid-pacijente, nije samo jedna bolnica, i mnogi kolege vrijedno rade kako bi pokušali pomoći tim ljudima", naglasio je dodavši da za sada sustav funkcionira.

"Do kada će to biti tako, ovisit će o brojkama. U svakom slučaju, situacija je dosta dramatična", poručio je dr. Kutleša.

O covid-potvrdama

Ističe kako su države koje su ranije od nas uvele covid-potvrde danas u boljoj situaciji od nas.

"Mi se nismo procijepili u dovoljnoj mjeri. Zašto je tome tako, ne znam, ali meni se ponekad čini da i neke države koje su ranije od nas uvele covid-potvrde isto imaju porast oboljelih, ali im bolnički sustavi ne pate jer nema previše teških pacijenata. Jesmo li to i mi trebali ranije napraviti, teško je za reći", kaže.

"Mislim da je struka na to upozoravala i mi smo mislili da bi to bio dobar put. Mi smo se nadali da je dovoljan broj ljudi prebolio bolest i da je dio procijepljen pa da situacija neće biti kakva je sada, ali smo se prevarili", kaže dr. Kutleša.

Komentirao je i činjenicu da Danska ponovo uvodi covid-putovnice, a ima 86-postotnu procijepljenost stanovništva.

"Ova delta varijanta je puno zaraznija. Ono što je već ranije ustanovljeno jest da imunitet s vremenom pada i potrebna je tzv. booster-doza. Ja ne znam što se sada događa u Danskoj, ali možda je njihov cilj primorati ljude da odu na tu booster-dozu koja značajno povećava razinu antitijela. Booster-doza se ranije preporučivala samo ranjivim skupinama, a sada se preporučuje svima", rekao je.

Pročitajte više