Ministarstvo financija pokušava objasniti što znači stavljanje Hrvatske na sivu listu

Foto: Davorin Višnjić/Pixsell

Dodatni nadzor FATF-a ne znači da je Hrvatska visokorizična zemlja za pranje novca ili financiranja terorizma.  Nadležna tijela ispunit će sve planirane mjere kako bi se nastavio započeti proces jačanja mehanizama sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, priopćili su iz Ministarstva financija.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

"Dužni smo reagirati

Vezano uz medijske napise o ocjenama FATF-a (globalne organizacije za praćenje usklađenosti sa međunarodnim standardima na području sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma) u pogledu Hrvatske, dužni smo reagirati i pojasniti o kojem mehanizmu je riječ, što je Hrvatska ispunila u pogledu sprječavanja pranja novca te izdvojiti mjere koje će nadležna tijela i Vlada u narednom razdoblju poduzeti.

Prije svega, Hrvatska je u posljednjih 15 mjeseci uspješno ispunila 2/3 mjera (44 od ukupno 61 mjere) proizašlih iz izvješća Odbora Vijeća Europe MONEYVAL-a, odnosno ostvaren je napredak na mnogim područjima sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma: visoka politička podrška jačanju sustava; nadzorne i preventivne aktivnosti; financijsko-obavještajna analitika; kazneni progon pranja novca i financiranja terorizma; osiguranje oduzimanja imovinske koristi stečene kaznenim djelom i sprječavanje zloupotrebe pravnih osoba za pranje novca i financiranje terorizma.

Stavljanje na sivu listu ne znači da je Hrvatska postala visokorizična zemlja

Ovaj tjedan je u Parizu održana plenarna sjednica FATF-a na kojoj je usvojen Akcijski plan o preostalim mjerama koje Hrvatska treba ispuniti na području daljnjeg jačanja sustava sprječavanja pranja novca. FATF je objavio izjavu kojom je identificirao Hrvatsku kao državu koja aktivno surađuje na rješavanju strateških nedostataka u svojem sustavu za sprječavanje pranja novca, financiranja terorizma i proliferacije.

Stavljanje pod dodatni nadzor, tzv. sivu listu, ne znači da je Hrvatska postala visokorizična zemlja, već se Hrvatska obvezuje time FATF-u da će aktivno surađivati i brzo provesti pojedine mjere unutar dogovorenih vremenskih okvira. Da su očekivanja za Hrvatsku pozitivna bilo je vidljivo i na raspravi na plenarnoj sjednici, gdje je konstatiran napredak u brojnim područjima od strane stručnjaka FATF-a i predstavnika zemalja i institucija.

Hrvatska će dodatno osnažiti mehanizme uza sprečavanje pranja novca

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova dovršava prijedlog Zakona o međunarodnim mjerama ograničavanja, a koji će se uskoro naći  na sjednici Vlade i biti upućen u daljnju proceduru. To je važan korak u ispunjavanju preostalih mjera u okviru Akcijskog plana, kojim će Hrvatska dodatno osnažiti mehanizme za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma.

Preostale mjere koje će Republika Hrvatska ispuniti u narednih 15 mjeseci, odnose se na 7 područja: dovršetak Nacionalne procjene rizika od pranja novca i financiranja terorizma, povećanje broja zaposlenika u Uredu za sprječavanje pranja novca, nastavak poboljšavanje kaznenog progona pranja novca i primjene mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi stečene kaznenim djelom, sustavno otkrivanje i istraživanje financiranja terorizma, uspostava učinkovitog sustava za provedbu međunarodnih mjera ograničavanja, te aktivnosti na području sprječavanje zlouporabe neprofitnih organizacija za financiranje terorizma.

Hrvatska ima učinkovit sustav u mnogim područjima, te se pred FATF-om obvezala na najvišoj političkoj razini na nastavak unaprjeđivanja sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma u čemu ima punu podršku Europske Komisije, MONEYVAL -a i FATF-a."

Pročitajte više