MVEP objavio upute za Hrvate u Emiratima: "Idite na aerodrom pod jednim uvjetom"

Foto: FaH

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) obavijestilo je hrvatske državljane u Ujedinjenim Arapskim Emiratima da danas kreće "manji broj letova" iz Dubaija i Abu Dhabija, no da se ne kreću prema međunarodnim zračnim lukama ako nisu izravno kontaktirani od strane aviokompanija.

>> Razvoj događaja pratite na Indexu

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman ranije danas rekao je da se u Emiratima nalazi oko dvije tisuće hrvatskih državljana, kao i oko 380 tisuća državljana Europske unije.

Ministar je tada, u trenutku dok je zračni promet bio u potpunosti obustavljen, preporučio hrvatskim državljanima koji žele napustiti Ujedinjene Arapske Emirate da se upute prema "sigurnoj" omanskoj prijestolnici Muscatu, što su pojedini hrvatski državljani i učinili.

Ograničeno uspostavljanje operacija

Ministarstvo je kasnije priopćilo da je u međuvremenu došlo do promjene situacije vezane za zračni promet.

"Prema informacijama lokalnih vlasti, večeras, 2. ožujka, započinje ograničeno uspostavljanje operacija. Manji broj letova bit će dostupan s međunarodnih zračnih luka Dubai International i Dubai World Central, kao i iz Abu Dhabija, gdje su već zabilježena pojedina polijetanja", priopćio je MVEP.

"U aktualnim okolnostima preporučuje se ostanak u UAE-u te se strogo savjetuje da se ne kreće prema zračnim lukama osim ako je putnik izravno kontaktiran od strane svoje aviokompanije s potvrđenim vremenom polaska i osiguranom zrakoplovnom kartom", dodaje se u priopćenju, koje savjetuje i kontinuirano praćenje obavijesti zračnih prijevoznika.

MVEP je pozvao sve hrvatske državljane u Emiratima da svoje podatke dostave na elektroničku adresu registar.dubai@mvep.hr, naglašavajući da im generalni konzulat u Dubaiju, "koji pomno prati razvoj situacije", stoji na raspolaganju.

"Mogu se vratiti uobičajenim aktivnostima"

Ministarstvo piše kako su lokalne vlasti objavile da se građani "mogu vratiti uobičajenim aktivnostima, uz napomenu da je i dalje potreban povećan oprez i briga o vlastitoj sigurnosti".

Iran je u odgovoru na izraelsko-američke napade, započete u subotu, ciljao većinu zaljevskih država, pa i Ujedinjene Arapske Emirate.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.