Pfizer dobio sudski spor: Poljska i Rumunjska dužne su 1.9 milijardi eura

Foto: EPA

Belgijski sud u srijedu je donio presudu prema kojoj Poljska i Rumunjska moraju preuzeti i platiti cjepiva protiv bolesti COVID-19 od američkog farmaceutskog proizvođača Pfizera. Ukupna vrijednost naručenih cjepiva iznosi 1.9 milijardi eura (2.2 milijarde dolara), piše Reuters.

Tužba zbog nepoštivanja ugovora

Pfizer je krajem 2023. godine pokrenuo sudski postupak protiv Poljske i Rumunjske kako bi ih prisilio da ispoštuju ugovor sklopljen između Europske komisije i te tvrtke. Ugovorom je bila predviđena isporuka određenog broja doza cjepiva tijekom nekoliko godina.

Argumenti obrane odbačeni

Poljska je u travnju 2022. godine odbila poštivati ugovorne obveze, navodeći kao razloge razvoj pandemije, rat u Ukrajini i moguću zlouporabu dominantnog položaja od strane Pfizera. Rumunjska je kasnije poduzela isti korak. Sud u Bruxellesu odbacio je te argumente i naložio objema državama da preuzmu doze cjepiva i podmire dugovanja.

Poljska mora platiti 1.3 milijarde, a Rumunjska 600 milijuna eura

Prema presudi, Poljska mora preuzeti cjepiva u vrijednosti od 1.3 milijarde eura, dok se obveza Rumunjske odnosi na doze vrijedne 600 milijuna eura. Poljsko ministarstvo zdravstva nije imalo trenutni komentar na odluku suda. Iz rumunjske vlade priopćili su kako nisu zaprimili službenu obavijest o presudi te je stoga ne mogu komentirati.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.