Pred SAD-om napeto doba, republikance čeka žestoka borba. Stigla prva anketa

Foto: EPA

DONALD Trump konsolidirao je potporu nešto više od polovice svoje stranke u ranoj fazi utrke za republikansku nominaciju za predsjednika SAD-a, otkriva nedavno objavljena anketa CNN-a koju je proveo SSRS, ukazujući na potencijalni put bivšeg predsjednika do treće nominacije, kao i izazove s kojima će se njegovi suparnici tijekom sljedećih mjeseci suočiti u stvaranju vlastitih baza podrške.

DeSantis večeras kod Muska

Republikanska kandidatura još je daleko od odlučene. U danima otkako je provedena anketa, senator Južne Karoline Tim Scott objavio je svoju kandidaturu, a guverner Floride Ron DeSantis također bi trebao objaviti svoju kandidaturu za republikansku predsjedničku nominaciju 2024. u srijedu navečer u razgovoru s vlasnikom Twittera Elonom Muskom.

"Intervjuirat ću Rona DeSantisa, a on ima dosta toga za objaviti. I bit će to prvi put da se ovakvo nešto događa na društvenim mrežama i s pitanjima i odgovorima u stvarnom vremenu, bez scenarija", kazao je Musk. Dodao je da ne planira podržati nijednog kandidata "u ovom trenutku".

NBC je izvijestio da će događaj moderirati tehnološki poduzetnik David Sacks, veliki donator i pristaša DeSantisa. CNN je već ranije pisao da DeSantisov tim planira agresivan raspored i nekonvencionalan pristup predsjedničkoj kampanji. Navodno je cilj takve kampanje da se pozicionira kao potpuno drugačiji kandidat od svojih suparnika, bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i aktualnog Joea Bidena. 

Velika prednost Trumpa nad DeSantisom u ovom trenutku

No, vratimo se na ranije spomenutu anketu koju je proveo CNN, a koja u ovome trenutku ne ide na ruku DeSantisu. Jasno, ovo je još uvijek rana faza pretkampanje, ako se uopće može govoriti o početku ikakve kampanje.

Trump je prvi izbor kod 53% republikanskih i republikancima sklonih birača na predizborima, što je otprilike dvostruko više od DeSantisovih 26%. No, istraživanje također otkriva da su republikanski birači voljni razmotriti bilo kojeg od njih dvojice, kao i nekoliko drugih kandidata.

Više od 80% republikanskih birača podržava ili kaže da je spremno razmotriti kandidature Trumpa (84%) i DeSantisa (85%), a nešto manja većina podržava ili bi razmotrila bivšu američku veleposlanicu u UN-u Nikki Haley (61%), Scotta (60%) i bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea (54%).

Haley i Pence trenutno su prvi izbor kod 6% republikanaca, pokazuje anketa, dok Scotta podržava 2%, kao i bivšeg guvernera New Jerseyja Chrisa Christieja, dok pet drugih kandidata ima potporu manju od 1%.

Anketa također otkriva da je većina biračkog tijela već isključila nekoliko imena u predizborima. Šezdeset posto ispitanika kaže da ne bi podržalo Christieja ni pod kojim okolnostima, a 55% kaže da nikada ne bi podržalo bivšeg guvernera Arkansasa Asu Hutchinsona ili guvernera New Hampshirea Chrisa Sununua.

U ranijim anketama Trump i DeSantis bili izjednačeni

Trumpova značajna prednost kao prvog izbora u odnosu na DeSantisa označava pomak u odnosu na CNN-ovo ispitivanje javnog mnijenja u ožujku, koje je pokazalo da su njih dvojica gotovo izjednačena. Taj pomak u Trumpovu korist odražava ishode drugih nedavnih nacionalnih anketa.

Trump sada vodi prema DeSantisu sa sličnom razlikom među starijim i mlađim glasačima, što je očita promjena u odnosu na ožujak, kada je njegova potpora bila znatno slabija među onima starijima od 45 godina nego među mlađim republikanskim glasačima.

Bivši predsjednik sada je prvi izbor kod manjine nekih relativno malih skupina republikanskih i republikancima naklonjenih glasača - među njima su oni koji kažu da je izborna pobjeda predsjednika Joea Bidena 2020. bila legitimna (Trumpa podržava 27% takvih), fakultetski obrazovani bijelci (38%), umjerenjaci ili liberali (45%) i neovisni koji naginju Republikanskoj stranci (43%).

Međutim, birači u tim skupinama tek se moraju snažnije ujediniti oko bilo koje alternative. Primjerice, u spomenutim skupinama DeSantis uživa manje od 30% potpore, a drugi kandidati stoje još slabije.

Republikanci misle da će Trump osvojiti stranačku nominaciju

DeSantis najbolje prolazi kod vrlo konzervativnih birača (34%), dok ga među donekle konzervativnima kao prvi izbor podržava samo 23% ispitanika.

Otprilike polovica republikanskih glasača (52%) smatra kako je vrlo vjerojatno da će Trump osvojiti stranačku predsjedničku nominaciju, još 35% smatra da je to donekle vjerojatno, a samo 13% misli da to nije previše vjerojatno ili da se uopće neće dogoditi.

Trumpovi pristaše imaju puno više povjerenja u njegove izglede - 71% onih koji Trumpa nazivaju svojim prvim izborom na predizborima kaže da je vrlo vjerojatno da će pobijediti, u usporedbi sa samo 30% onih koji ga trenutno ne podržavaju.

Gotovo tri četvrtine (73%) republikanskih i republikancima naklonjenih registriranih birača kaže da su prilično zadovoljni trenutnim brojem republikanskih kandidata koji se natječu za predsjednika, iako ih samo 18% ističe da su vrlo zadovoljni.

Tek 7% kaže da uopće nisu zadovoljni. Ta je procjena slična stajalištu birača koji naginju republikancima o njihovim opcijama u srpnju 2015. godine, nedugo nakon što je Trump ušao u utrku, iako je nešto niža od ocjene demokrata o njihovom vlastitom broj kandidata u lipnju 2019. godine.

Republikanski birači kažu da su voljni razmisliti

U posljednjoj anketi Trumpovi pristaše češće su bili zadovoljni - 82% onih koji su ga naveli kao svoj prvi izbor izrazili su zadovoljstvo situacijom u kampanji. Gotovo je jednako vjerojatno da će DeSantisovi pristaše biti zadovoljni (79%). Ostali republikanci znatno su manje zadovoljni: samo 47% onih koji podržavaju druge kandidate ili onih koji nisu odlučili koga podržati osjeća se zadovoljno svojim izborom.

Mnogi glasači su barem teoretski otvoreni za razmatranje više kandidata, što daje prostora za promjenu dinamike u nadolazećim mjesecima - u prosjeku birači skloni republikanskim kandidatima kažu da bi bili voljni razmisliti o mogućnosti glasanja za otprilike 6 od 11 kandidata.

Trumpovi pristaše nisu nužno odlučni u svojoj potpori bivšem predsjedniku - među onima koji Trumpa nazivaju svojim prvim izborom na predizborima, 87% također kaže da bi razmotrilo podršku DeSantisu, 55% da bi razmotrilo podršku Scottu, 51% da bi razmotrilo Haley i 50% da bi uzelo u obzir radijskog voditelja Larryja Eldera.

Isto tako, među onima koji Trumpa ne nazivaju svojim prvim izborom, dvije trećine (66%) ipak kažu da bi razmotrile mogućnost da ga podrže. Samo 16% svih birača koji podržavaju Republikansku stranku kaže da ne bi podržalo bivšeg predsjednika ni pod kojim okolnostima.

Republikanski birači koji sebe opisuju kao umjerene ili liberale imaju 15 postotnih bodova manju vjerojatnost biti zadovoljni republikanskim kandidatima od konzervativaca. Također je relativno vjerojatno da su isključili dva trenutačno vodeća kandidata, pri čemu je 31% ove grupe reklo da ne bi razmotrilo podršku DeSantisu, a 26% da ne bi podržalo Trumpa. Nasuprot tome, samo 7% konzervativaca kaže da ne bi podržalo DeSantisa, a samo 11% da ne bi podržalo Trumpa.

Koga republikanci ne podržavaju?

Postoje i drugi džepovi relativno jake opozicije kandidatima u republikanskom biračkom tijelu. Otprilike polovica (51%) onih koji poriču da je Biden legitimno pobijedio na predsjedničkim izborima 2020. kaže da nikada ne bi podržala Pencea, u usporedbi s 33% onih koji priznaju da je Biden pobijedio. A oko 30% visoko obrazovanih bijelaca kaže da nikad ne bi podržalo Trumpa, u usporedbi s 10% bijelih glasača bez diplome.

U zasebnom anketnom pitanju republikanski birači zamoljeni su da odaberu najviše tri kandidata koje ne podržavaju, ali bi željeli čuti više o njima. Scott (29%), DeSantis (28%), Haley (24%) i biznismen Vivek Ramaswamy (24%) su na vrhu te liste. Samo 7% izrazilo je interes da sazna više o Trumpu, što ga svrstava blizu dna liste.

Trump i dalje uživa ukupnu naklonost 77% republikanskih glasača, a samo 18% ispitanih na njega gleda nepovoljno. Nasuprot tome, rejting bivšeg republikanskog predsjednika Georgea W. Busha iznosi samo 57%, pri čemu 29% anketiranih na njega gleda nepovoljno, a ostali nemaju nikakvo mišljenje.

Busheva naklonost je oko 15 postotnih bodova niža među Trumpovim primarnim pristašama nego među ostalim glasačima stranke. Nijedan od dvojice živućih bivših republikanskih predsjednika nije pretjerano popularan u cjelokupnoj američkoj javnosti. Samo 43% odraslih ima povoljno mišljenje o Bushu, a samo 37% razmišlja pozitivno o Trumpu.

Anketu CNN-a proveo je SSRS od 17. do 20. svibnja u nasumičnom nacionalnom uzorku od 1227 odraslih odabranih iz panela temeljenog na vjerojatnosti, uključujući 476 republikanaca i republikancima naklonjenih neovisnih birača koji su registrirani za glasanje.

Ankete su provedene online ili telefonom s anketarom uživo. Rezultati u cijelom uzorku imaju marginu pogreške od 3.7 bodova; među republikanskim i republikancima naklonjenim biračima margina pogreške uzorka je 5.8 bodova.

Bijela kuća i republikanci nastavljaju pregovore o podizanju granice duga

Nevezano izravno za ankete, SAD se posljednjih dana našao u velikom problemu. Pregovarači američkog predsjednika Joe Bidena i republikanskog predsjednika Zastupničkog doma Kevina McCarthyja danas su se opet sastali u Bijeloj kući kako bi pokušali zaključiti sporazum o podizanju granice američkog duga u iznosu od 31.4 bilijuna dolara i izbjeći katastrofalan bankrot.

Joe Biden spreman je na "kompromis" s republikanskom oporbom o javnoj potrošnji, kako bi okončao politički zastoj koji bi Ameriku mogao baciti na koljena, potvrdio je u srijedu za AFP izvor upoznat s tim pitanjem.

Biden je prenio šefu Zastupničkog doma prijedlog o rezanju određenih troškova koji bi smanjili račun federalne vlade za "više od 1000 milijardi dolara tijekom deset godina", dodaje se. To bi bilo povrh smanjenja deficita koje je već obećao Joe Biden, a koje iznosi 3000 milijardi tijekom deset godina.

Bijela kuća bi također, prema istom izvoru, bila spremna ograničiti javnu potrošnju na dvije godine, pri čemu republikanci traže duže razdoblje.

Biden, 80-godišnji demokrat, koji je u početku jednostavno odbacio pregovore pod prijetnjom bankrota, također je ponudio preraspodjelu sredstava koja su prvotno bila namijenjena za odgovor na pandemiju covida-19. Konzervativci svoj glas uvjetuju dogovorom o rezanju javne potrošnje.

Bilo kakav dogovor koji Biden i McCarthy postignu teško će proći kroz podijeljeni Kongres, gdje McCarthyjevi republikanci imaju većinu u Zastupničkom domu od 222 naprema 213 zastupnika, a Bidenovi demokrati kontroliraju Senat s tijesnom većinom od 51 naprema 49.

Pozivi na proračunski kompromis

Ministrica financija Janet Yellen ponovno je u srijedu podsjetila da je hitno da demokrati i republikanci pronađu proračunski kompromis kako bi Kongres mogao glasati za povećanje gornje granice javnog duga.

Ministarstvo financija je upozorilo da savezna vlada možda već 1. lipnja neće moći podmiriti sve svoje račune, a trebat će nekoliko dana da se u podijeljenom Kongresu usvoji zakon.

Yellen navodi da je u pitanju organizacija "platnog sustava (koji) je uspostavljen kako bi se plaćali računi" vlade, "a ne da odlučuje koje će račune platiti ili ne". Bez dogovora "mi ćemo propustiti neke svoje obveze i to nije nešto prihvatljivo", ustrajala je.

Od 1. lipnja Sjedinjene Države bi se mogle naći u kašnjenju plaćanja, odnosno u nemogućnosti ispunjavanja svojih financijskih obveza, bilo u pogledu plaća, mirovina ili naknada svojim vjerovnicima. Ministrica financija dodala je da će njezin ured Kongresu uskoro dostaviti dodatne pojedinosti o tome kada će zemlja zapravo biti u stečaju.

Ovaj scenarij bez presedana bio bi, prema ekonomistima, sinonim za veliku recesiju i propast tržišta u Sjedinjenim Državama, s mogućom 'zarazom' u cijelom globalnom gospodarstvu.

Pad cijena dionica

Višemjesečni zastoj je uznemirio Wall Street, smanjio vrijednost američkih dionica, čije su cijene pale u srijedu, te povećao troškove zaduživanja za zemlju.

Nemogućnost podmirenja računa dovela bi do sloma Wall Streeta i gurnula američko gospodarstvo prema recesiji, tvrde ekonomisti. Pružatelji medicinskih usluga, koji ovise o vladinim isplatama, mogli bi biti među prvima koji će se suočiti s poteškoćama.

Biden je mjesecima govorio da neće pregovarati o podizanju gornje granice duga, no onda je okrenuo ploču i započeo pregovore s McCarthyjem proteklih nekoliko tjedana. 

Pročitajte više