Reuters: Kina pritišće tvrtku Ant, želi da milijarder Jack Ma proda svoj udio

Foto: Epa

KOMPANIJA Ant Group istražuje na koji bi način njen osnivač, milijarder Jack Ma, prodao svoj udio i predao drugima kontrolu nad tvrtkom, budući da su kineske regulatorne agencije dale naslutiti da bi taj potez mogao smanjiti kontinuirani nadzor Pekinga nad njenim poslovanjem, navode za Reuters povjerljivi izvori upoznati sa situacijom.

Wall Street Journal je ranije izvijestio da je Ma na sastanku s regulatorima u studenom ponudio prodaju dijelova Anta kineskoj vladi.

Predstavnici središnje banke, Narodne banke Kine (PBOC) i Kineske regulatorne agencije za bankarstvo i osiguranje (CBIRC) su od siječnja do ožujka razgovarali odvojeno i s Maom i s kompanijom Ant, piše Reuters.

Tvrtka Ant je porekla da je razmatrala prodaju Maovog udjela.

"Oduzimanje Maovog udjela u grupi Ant nikada nije bilo predmet razgovora", rekao je glasnogovornik Anta.

Regulatori dali Mau ultimatum?

Drugi izvor, koji je također povezan s kompanijom Ant, kazao je za Reuters da su regulatori Mau naznačili kako mu neće biti dopušteno prodati svoj udio grupi ili pojedincu s kojima blisko surađuje, već da će morati u potpunosti napustiti kompaniju. Druga opcija je da svoj udio prenese na kineskog ulagača koji je povezan s državom.

Za bilo koji od navedenih poteza potrebno je odobrenje Pekinga, navode izvori.

Podsjetimo, Jack Ma je u listopadu prošle godine u svom govoru javno kritizirao kineske regulatorne agencije. Njegovo napuštanje Anta omogućilo bi ponovno oživljavanje nekih važnih planova kompanije koji su bili obustavljeni nakon problematičnog govora.

Ma je tijekom kontroverznog govora u Šangaju 24. listopada kritizirao kineski sustav regulacije zbog gušenja inovacija, a globalna bankarska pravila usporedio je s "klubom starih ljudi".

"Današnji financijski sustav je nasljeđe industrijskog doba. Moramo postaviti novi za sljedeću generaciju i za mlade ljude. Moramo reformirati trenutni sustav", rekao je Ma u svom govoru.

Nešto više od tjedan dana kasnije Antova prva javna ponuda (procijenjena na rekordnih 37 milijardi američkih dolara), koja je već dobila zeleno svjetlo od kineskog nadzornog tijela za vrijednosne papire, bila je suspendirana. A kineska vlada je nakon Maovog govora pokrenula niz istraga i novih propisa koji su zahvatili velik dio tehnološkog sektora zemlje.

Nestao na tri mjeseca

Jack Ma (56), koji je također osnovao Alibabu, poslije te reakcije kineskih vlasti nestao je na tri mjeseca iz javnog života. Pojavio se kratko u siječnju, no onda se opet povukao u privatni prostor.

Kineski regulator izrekao je 10. travnja ove godine Alibabi novčanu kaznu od 18.23 milijarde juana (2.79 milijardi dolara) zbog zlouporabe dominantnog položaja na tržištu, čime je prekršio propise o slobodnom tržišnom natjecanju.

Državna uprava za regulaciju tržišta utvrdila je istragom da je Alibaba nekoliko godina zlorabio dominantnu poziciju na tržištu, onemogućujući pojedinim prodavačima korištenje drugih platformi za trgovinu, ističe regulator.

Nekoliko dana kasnije središnja je banka od Anta zatražila da postane holding, čime bi podlegao određenim bankarskim pravilima koja bi mogla spriječiti njegov daljnji rast.

Ma je već ranije odstupio s čelnih korporativnih pozicija, ali i dalje ima značajnu kontrolu nad Antom i Alibabom. Iako je vlasnik samo 10% udjela u Antu, Ma kontrolira tvrtku putem povezanih subjekata. Naime, Ma ima 34-postotni udio u Yunbou, koji ima kontrolu nad još dva entiteta koji posjeduju zajednički udio od 50.5% Anta.

Pročitajte više