Rusija je zatražila od Sjedinjenih Američkih Država da razmotre obnovu izravnih zračnih veza, priopćilo je danas rusko ministarstvo vanjskih poslova. Ova izjava dolazi nakon šest sati pregovora između visokih diplomata u Istanbulu, koji su uslijedili nakon telefonskog razgovora Donalda Trumpa i Vladimira Putina 12. veljače te sastanka na visokoj razini u Saudijskoj Arabiji četiri dana prije toga.
Iako ministarstvo nije navelo odgovor SAD-a, dionice ruske zrakoplovne tvrtke Aeroflot porasle su za 3.8% nakon što je vijest objavljena.
Mnoge zapadne zemlje obustavile su zračne veze s Rusijom 2022. godine zbog sankcija koje su bile usmjerene na kaznu Rusije zbog rata u Ukrajini. Obnova letova prema SAD-u bila bi najopipljiviji ekonomski rezultat približavanja predsjednika Putina i Trumpa.
U Istanbulu su, kako se navodi, razgovarali o načinima prevladavanja brojnih "iritacija" koje su naslijeđene od prethodne američke administracije. Također su dogovoreni koraci za osiguranje nesmetanog financiranja ambasada obje strane i omogućavanje normalnog rada diplomata, nakon godina uzajamnih izbacivanja i sporova.
Rusija je također postavila pitanje vraćanja šest diplomatskih objekata u SAD-u, koji su oduzeti između 2016. i 2018. godine.
"Naglašena je potreba za praktičnim rezultatima koji će stvoriti uvjete za poboljšanje bilateralnih odnosa u interesu naroda naših zemalja", navodi se u priopćenju ministarstva.
"Konkretno, američkoj strani je rečeno da razmotri mogućnost obnove izravnog zračnog prometa."