Šefica EU komisije u Hrvatskoj: Vi ste jako uspješna europska priča

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

HRVATSKA je iznimno uspješna europska priča, rekla je u Zagrebu izabrana predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u kratkoj izjavi za novinare prije razgovora s premijerom Andrejem Plenkovićem.

Hrvatska je najmlađa članica Europske unije, a ipak već početkom 2020. predsjedat će Vijećem EU-a. 

"Hrvatska je izuzetno uspješna priča i ona je model za mnoge, mnoge zemlje", rekla je Von der Leyen.  Dodala je i da je ovdje među prijateljima.

Izrazila je divljenje hrvatskim postignućima i zahvalila na potpori Hrvatskoj i premijeru Andreju Plenkoviću jer su podržali njezin izbor.

Smjernice svog predsjedanja Europskom komisijom dala je prije dva tjedna, a ovom prilikom je podsjetila na važnost tema kao što su inovacija, digitalizacija, demografija. 

"Mislim da u tome (demografskom) izazovu ima mnogo mogućnosti ako tom pitanju pristupimo na pravi način", rekla je.

Tu je nabrojala prvenstveno potporu za roditelje, subvencije. Demografski pad je problem s kojim se suočavaju mnoge zemlje.

No Europa je predvodnica, mi možemo istražiti kako pristupiti tom problemu i izvući koristi jer "postoje načini da se (izazovi) pretvore u mogućnosti". 

Kaže da želi ravnotežu istoka i zapada

Ponovila je već istaknute ciljeve svog predsjedanja.

"Moji politički ciljevi su uravnotežiti istok i zapad,  uravnotežiti sjever i jug, uravnotežiti manje i veće članice", rekla je.

"Svi znamo da se s problemima možemo nositi samo ako smo ujedinjeni, uspješni i snažni. Svijet treba snažan europski glas, a to se može postići samo ako smo zajedno", kazala je nova predsjednica EK-a koja će dužnost službeno preuzeti u listopadu i time postati prva žena na toj funkciji.  

Od zemalja članica zatražila je da joj do 26. kolovoza dostave svoje kandidate za europske povjerenike, što je dosad učinilo njih 16 od 28.

Među njima nije Hrvatska, a to pitanje nije spominjano na konferenciji. Nova čelnica Komisije želi da joj svaka članica pošalje po dva kandidata, jednu ženu i jednog muškarca, no to se zasad ne poštuje. 

Premijer Plenković rekao je da će današnji susret hrvatska strana iskoristiti kako bi predstavila predsjednici EK-a specifičnosti Hrvatske.

"RH lovi korak ne samo sa starim članicama već i novima koje su ušle 2004., 2007. kako bi došla na onu razinu koja je primjerena onima koji su razvijeni u ovoj europskoj obitelji", rekao je.

Demografski izazov za Europu

Na sastanku u Banskim dvorima razgovaralo se i o ulasku Hrvatske u šengenski prostor i u eurozonu. Von der Leyen je istaknula kako cijeni velike napore koje je Hrvatska učinila po tom pitanju te je istaknula da je "uz nju" na tom putu, no i podsjetila da će za članstvo u šengenskom prostoru biti potrebna i suglasnost svih članica EU-a. 

Podsjetimo, Rumunjska i Bugarska, iako su prije nekoliko godina zadovoljile sve uvjete za ulazak u Schengen, i dalje čekaju političku odluku članica kako bi mu se mogle pridružiti.  

Von der Leyen na dužnost predsjednice Komisije stiže s funkcije njemačke ministrice obrane, a ranije je vodila i Ministarstvo rada i socijalne politike, kao i Ministarstvo obitelji, umirovljenika, žena i mladih, zbog čega je premijer Plenković istaknuo da ona ima "jasne i čvrste stavove" po pitanju demografskih izazova, o čemu je također bilo govora na sastanku nakon konferencije. 

"To nije samo hrvatsko pitanje nego i horizontalno pitanje brojnih zemalja. Otprilike polovica članica ima negativan prirodni prirast", naglasio je premijer, a nova predsjednica je kazala kako je to većinom nacionalna odgovornost, no da EU tu može dati snažnu podršku. 

"Ako gledamo kartu svijeta, vidimo da će se mnoge države sjeverne polutke suočiti s demografskim promjenama. Mi smo predvodnik za rješavanje tog pitanja", rekla je. 

Proširenje EU-a na jugoistok Europe

Osim demografije, važnog pitanja za Hrvatsku koja po tom pitanju stoji najlošije među članicama EU-a, Plenković je s Von der Leyen razgovarao i o ujednačavanju standarda među članicama.

"Hrvatska je zemlja koja još uvijek lovi korak u razvojnom smislu ne samo sa starim članicama Unije nego i s onima koje su ušle u Uniju 2004., odnosno 2007. godine. Mi smo jedna od zemalja koja traži da se kroz konvergenciju dođe na onu razinu koja je primjerena razvijenima u okviru naše Europske unije. To je misao vodilja hrvatske politike i ovoga što mi kao izrazito proeuropski usmjerena vlada činimo", rekao je Plenković. 

Premijer je Von der Leyen predstavio i ideju da se za vrijeme hrvatskog predsjedanja održi sastanak na vrhu između članica EU-a i država jugoistoka Europe na kojem će se razgovarati o proširenju tog saveza, dvadeset godina nakon susreta u Zagrebu 2000. na istu temu. 

Pročitajte više