U Zimbabveu uhićen vođa sekte. Govorio da je prorok i zlostavljao je 250 djece

Foto: Profimedia

Policija Zimbabvea uhitila je čovjeka koji tvrdi da je prorok apostolske sekte zbog kriminalnih aktivnosti koje uključuju zlostavljanje djece. Uhićeno je i sedam njegovih pomagača.

U kompleksu apostolske sekte je preko 250 djece radilo kao jeftina radna snaga, a policija je u dvorištu pronašla 16 grobova, piše Guardian. Policija kaže da je Ishmael Chokurongerwa (56), koji je sam sebe prozvao prorokom Ishmaelom, vodio sektu s više od 1000 članova na farmi udaljenoj oko 34 kilometra sjeverozapadno od glavnog grada Hararea.

Djeca su ondje živjela uz ostale članove kulta.

Djeca su obavljala različite fizičke poslove

Djeca, koja su sada spašena, korištena su za obavljanje raznih fizičkih aktivnosti za dobrobit vodstva sekte, rekla je policija. Od 251 djeteta, 246 djece nije imalo rodni list.

Policija je utvrdila da sva djeca školske dobi nisu pohađala formalno obrazovanje i bila su iskorištavana kao jeftina radna snaga. "Djeca su radila fizičke poslove kao dio učenja životnih vještina", navela je policija.

Među grobovima otkrivenima u dvorištu kompleksa su i grobovi sedmero beba čiji ukopi nisu registrirani. Pretres kompleksa kulta obavljen je u utorak. Policija kaže da će objaviti više detalja nakon istrage.

Popularnost apostolskih skupina u Zimbabveu

Apostolske skupine, koje tradicionalna vjerovanja miješaju s pentekostnom doktrinom, popularne su u Zimbabveu. Zimbabve je duboko religiozna južnoafrička zemlja. Malo je detaljnih istraživanja o apostolskim crkvama u Zimbabveu, ali studije Unicefa procjenjuju da je to najveća vjerska denominacija s oko 2.5 milijuna sljedbenika u zemlji od 15 milijuna stanovnika.

Neke se grupe pridržavaju doktrine koja zahtijeva da sljedbenici izbjegavaju da im se djeca formalno obrazuju, da odbijaju lijekove i medicinsku skrb te da umjesto toga traže iscjeljenje kroz svoju vjeru u molitvi, svetu vodu i pomazano kamenje.

Neke od tih skupina su posljednjih godina nakon pritiska vlade i nevladinih organizacija, svojim članovima su počele dopuštati odlazak u bolnice i upis djece u školu.

Pročitajte više