Ukrajinci imaju ozbiljan problem s vojskom. Razmišljaju o regrutaciji zatvorenika

Foto: Profimedia

Ukrajinska vojska nema problem samo sa streljivom nego i s ljudstvom. Problem s manjkom streljiva prvenstveno proizlazi iz republikanske blokade novog paketa pomoći Ukrajini u američkom Kongresu, ali problem s manjkom ljudstva slijedi iz nezanemarivih gubitaka koje je Ukrajina imala u ratu koji je prije dva tjedna ušao u treću godinu.

Zbog toga su ministar pravosuđa i 14 ukrajinskih parlamentarnih zastupnika jučer predložili zakon koji bi omogućio da vojsku služe i zatvorenici, piše Politico.

"Postoje tisuće osuđenika u Ukrajini koje se žele priključiti vojsci", rekao je ministar pravosuđa Denis Maljuška prošlog tjedna. Rekao je da ne vidi ništa loše u regrutiranju ljudi koji znaju ubijati ako mogu pomoći u eliminaciji ruskih osvajača.

Ukrajinski zakon trenutno ne dopušta mobilizaciju zatvorenika. Međutim na početku ruske invazije u veljači 2022. ukrajinska vlada pomilovala je više od 300 zatvorenika koji su se htjeli pridružiti vojsci.

"Neki od osuđenika su postali heroji"

“Rekao bih da je to iskustvo bilo više-manje uspješno. Neki od tih osuđenika postali su heroji i dobili medalje. Drugi su iz nekog razloga pronađeni u pozadini, ali također nisu prouzročili mnogo štete”, rekao je Maljuška.

Maljuška je rekao da će nacrt zakona za zatvorenike biti razmotren odmah jer nije naišao ni na jednog zastupnika koji bi se protivio toj ideji. “Svi razumiju da možemo koristiti osuđenike. I osuđenici su izrazili spremnost da zaštite svoju zemlju”, rekao je ministar.

Nejasna pravila

Međutim, ukrajinski zakonodavci još uvijek moraju razraditi pravila za kontrolu zatvorenika. Također nije jasno hoće li onima koji služe biti smanjene kazne.

"Nisu svi vojni zapovjednici spremni uzeti osuđenike i zatvorenike u svoje jedinice, ali nećemo i ne planiramo nikome nametati tako mobilizirane ljude. Najvjerojatnije će to biti zasebni odredi", rekao je Maljuška.

Tko će se moći prijaviti?

Dodao je da će se moći prijaviti samo zatvorenici koji su odslužili većinu kazne i ne smatraju se opasnima za javnost.

"Vojska je od nas tražila da iz eventualne mobilizacije isključimo one koji su se ogriješili o vojnu stegu i počinili kaznena djela tijekom obnašanja vojne dužnosti. Isto tako, ne žele vidjeti one koji su počinili kaznena djela protiv države. Stoga takve kategorije vjerojatno neće biti mobilizirane", rekao je.

Rusija regrutira osuđenike više od dvije godine, a zapovjednik privatne vojne kompanije Wagner Jevgenij Prigožin obilazio je ruske zatvore nudeći pomilovanja ako se pridruže njegovim plaćenicima. Nakon njegovog neuspjelog ustanka i kasnije smrti u padu aviona rusko ministarstvo obrane stvorilo je specijalne bojne uglavnom sastavljene od zarobljenika pod nazivom Oluja-V i Oluja-Z.

Ukrajinci su očajni

Ukrajinski prijedlog zakona još jedan je pokazatelj očaja zemlje nakon dulje od dvije godine rata. Ukrajina želi regrutirati još vojnika kako bi pomogla iscrpljenim vojnicima koji su pod stalnim ruskim napadom. Procjenjuje se da joj treba oko 500.000 novih regruta kako bi mogla odmoriti svoje iscrpljene snage i nadoknaditi gubitke.

Ukrajina već neko vrijeme pokušava izmijeniti zakon o mobilizaciji. Trenutačno se novači samo muškarce od 27 i više godina, a prosječna dob ukrajinskih vojnika je veća od 40 godina. Kijevski parlament radi na zakonu kojim bi se dobna granica za mobilizaciju snizila na 25 godina, ali to je pitanje politički toksično.

Prvi pokušaj glasanja o zakonu nije uspio zbog strahova od kršenja ljudskih prava i rizika od korupcije.

Pročitajte više