Iračke snage osvojile posljednje uporište ISIS-a u Iraku

Foto: FAH

IRAČKE snage su preuzele nadzor nad vladinim kompleksom u središtu Ramadija, posljednjem uporištu Islamske države u tom zapadnom iračkom gradu, rekao je vojni glasnogovornik.

"Nadzor nad kompleksom znači da su poraženi u Ramadiju", rekao je Sabah al-Numani, glasnogovornik snaga koje predvode borbe na vladinoj strani. "Slijedeći korak je čišćenje mogućih džepova ovdje ili u gradu".

"Kompleks je potpuno pod našim nadzorom, u kompleksu više uopće nema Daesh-ovih boraca", rekao je Reutersu, rabeći pogrdnu arapsku kraticu za Islamsku državu.

Ponovno osvajanje Ramadija, čiji pad u ruke militanata u svibnju je bio poniženje za iračku vojsku, je jedna od najvažnijih pobjeda za iračke oružane snage otkako je Islamska država zaposjela trećinu Iraka u 2014.

Iračke vladine snage podržava zračnim udarima međunarodna koalicija koju predvode Sjedinjene Države.

Ramadi je drugi važan grad ponovno osvojen od Islamske države

Šijitske milicije koje podržava Iran, koje su igrale veliku ulogu u drugim ofenzivama protiv Islamske države, iračka vlada je držala podalje od bojišnice u većinski sunitskom Ramadiju kako bi izbjegla sektaške napetosti.

Ramadi je drugi važan grad ponovno osvojen od Islamske države nakon Tikrita u travnju. Dužnosnici su rekli da će biti predan u ruke mjesnoj policiji i sunitskim plemenskim snagama nakon što se u njemu osigura sigurnost.


Nakon Ramadija vojska planira uzeti natrag Mosul, grad na sjeveru, najveće naseljeno mjesto koje je pod kontrolom Islamske države u Iraku i Siriji.

Izbacivanje militanata iz Mosula, s predratnim stanovništvom od blizu 2 milijuna, praktički će uništiti njihovu državnu strukturu u Iraku i lišiti ih važnog izvora financija koje dijelom dolaze od nafte, a dijelom od poreza nametnutog građanima

Nakon Ramadija vojska planira uzeti natrag Mosul, grad na sjeveru, najveće naseljeno mjesto koje je pod kontrolom Islamske države u Iraku i Siriji.

Izbacivanje militanata iz Mosula, s predratnim stanovništvom od blizu 2 milijuna, praktički će uništiti njihovu državnu strukturu u Iraku i lišiti ih važnog izvora financija koje dijelom dolaze od nafte, a dijelom od poreza nametnutog građanima.

Pročitajte više