KAOS U VENEZUELI

VIDEO Dvoje mrtvih na granici. Maduro pleše, a vojnici i prosvjednici ratuju

Foto: EPa, Screenshot: El Tiempo

SITUACIJA je dramatična na granici Venezuele s Kolumbijom. Kako je objavio BBC, pozivajući se na lokalne novine, jedna je osoba poginula, a više je ozlijeđenih u sukobima vojske s prosvjednicima. Poginuo je 26-godišnji mladić.

Nešto iza 21 sat po našem vremenu, Reuters je objavio da je još jedna osoba poginula na granici.

Također, stigla je informacija da je izgorio jedan od kamiona koji su prevozili humanitarnu pomoć.

Kamion s humanitarnom pomoći i desecima volontera pokušali su ući u Venezuelu iz Brazila i Kolumbije s kojom je predsjednik Nicolas Maduro prekinuo odnose, a njegova vojska suzavcem ih je sprečavala, no najmanje je 13 vojnika dezertiralo, javljaju agencije i dodaju da ima ozlijeđenih.

Prekid odnosa s Kolumbijom

Predsjednik Maduro najavio je da prekida diplomatske odnose s Kolumbijom osudivši kolumbijskog predsjednika da pomaže Juanu Guaidou, venezuelskom oporbenom čelniku koji se proglasio privremenim predsjednikom u čemu ga je podržao niz zapadnih zemalja.

"Odlučio sam prekinuti političke i diplomatske odnose s fašističkom vladom Kolumbije čiji veleposlanik i konzuli imaju 24 sata da napuste Venezuelu", poručio je. "Van, olgarsi", uzviknuo je Maduro u govoru pred svojim pristašama okupljenima u Caracasu.

"Ivane Duqueu, ti si đavao, nikada kolumbijska vlada nije pala tako nisko", rekao je na račun kolumbijskog predsjednika.  

Tijekom dana, dok su se vojnici sukobljavali s ljudima, Nicolas Maduro zaplesao je sa svojom suprugom na provladinom skupu u Caracasu. Taj potez mnogi su na društvenim mrežama kritizirali.

Dio vojnika otišao

Venezuelski vojnici napustili su svoje položaje na granici s Kolumbijom uoči napora koje predvodi oporba za prebacivanje humanitarne pomoći u zemlju, priopćila je kolumbijska agencija za migraciju, a prenosi BBC.

Oko 600 tona hrane, lijekova, higijenskih proizvoda i druge humanitarne pomoći većinom iz SAD-a nalazi se u Cucuti, pograničnom gradu u Kolumbiji.

Pomoć je donirana na zahtjev venezuelskog oporbenog čelnika Juana Guaidoa, kojega su deseci zemalja priznali za privremenog predsjednika, dok je Maduro pod pritiskom da podnese ostavku.  

No, Maduro smatra da je humanitarna operacija izgovor za američku vojnu intervenciju i njegovo svrgavanje s vlasti.

Guaido je pozvao vojsku da dopusti kamionima ulazak u zemlju apelirajući da se "stave na stranu naroda", navodi BBC.

Nasilje je izbilo na granici između Venezuele i Kolumbije kada su četiri kamiona pokušala silom ući u Venezuelu u čemu ih je podržavalo mnoštvo nastojeći osloboditi prolaz za pomoć koja uglavnom potječe iz Sjedinjenih Država.  

Četiri kamiona stajala su na ulazu na most Simon Bolivar koji dijeli dvije zemlje i najmanje četiri prosvjednika ozlijeđena su među mnoštvom koje je pokušalo probiti zapreke kod mosta Simon Bolivar koje su čuvali vojnici i policajci, javlja agencija France presse.

Prosvjednike su pokušali rastjerati suzavcem i gumenim metcima, navode izvori AFP-a.

Suzavcem na ljude

Istodobno su u Ureni, venezuelskom pograničnom gradu, ljudi bacali kamenje na vojnike koji osiguravaju granice, a oni su im uzvratili suzavcem, pokazale su snimke lokalnih televizija.

Mnogi ljudi u toj pograničnoj regiji često prelaze granicu jer rade u Kolumbiji ili idu u kupovinu. Međutim, granica je sada zatvorena zbog napetosti oko humanitarne pomoći čiju dostavu u Venezuelu Maduro ne dopušta.

U međuvremenu je novinarska udruga SNTP izvijestila u subotu da je 50 venezuelskih novinara zapelo na kolumbijskoj strani nakon što su bili na humanitarnom koncertu za Venezuelu u obližnjem gradu Cucuti.

Nisu se mogli vratiti nakon koncerta u petak zbog zatvaranja granice, objavio je SNTP na Twitteru zatraživši poštovanje prava novinara na slobodu kretanja.

Prebjezi

Kolumbijske vlasti objavile su da vojnici dezertiraju i da je prebjeglo najmanje 13 vojnika. Deset pripadnika Nacionalne garde prebjeglo je kod kolumbijskog okruga Norte de Santander, a jedna se osoba predala u okrugu Araucu, objavila je kolumbijska migrantska agencija.   

Kolumbijska televizija prikazala je snimke prebjega. Jedan se časnik predstavio kao bojnik Hugo Parra i priznao je Guaidoa za predsjednika.

"Ono što smo učinili danas, učinili smo za naše obitelji, za venezuelski narod", rekao je za kolumbijsku televiziju jedan od dezertera.  

Kolumbijska migrantska agencija najavila je ranije da će humanitarnu pomoć iskrcati volonteri formirajući ljudski lanac.

Agencija Reuters prenosi da je vojska ispalila suzavac kako bi spriječila volontere da iskrcaju pomoć na mostu Francisco de Paula, a što je pokazala videosnimka koju je emitirala kolumbijska vlada.

Most kod grada Urena u Venezueli jedan je od triju prijelaza preko kojih se Guaido nada dopremiti hranu i lijekove za Venezuelu.

Granica s Brazilom

Guaido, koji se prije mjesec dana proglasio predsjednikom uz priznanje Sjedinjenih Država i više desetaka zemalja, također je najavio da će u Venezuelu u subotu ući prvi humanitarni konvoj s područja Brazila.

Reuters prenosi da su pripadnici nacionalne garde stalno ispaljivali suzavac u gradu Santa Elena blizu brazilske granice kako bi spriječili dopremu pomoći.

U petak su vojnici otvorili vatru u selu u tom području i ubili bračni par. Zbog toga je lokalna zajednica uzela kao taoce 35 pripadnika Nacionalne garde, objavio je gradonačelnik općine Gran Sabana.

Dva kamiona s humanitarnom pomoći prešla su brazilsku granicu, no nisu prošla venezuelsku carinu, javlja Reuters pozivajući se na svjedoke.

Maduro, koji ne pristaje odreći se vlasti unatoč prosvjedima i tvrdi da je humanitarna pomoć sa Zapada samo paravan Sjedinjenih Država da vojno interveniraju protiv njegove zemlje, naredio je u petak zatvaranje glavnih graničnih prijelaza sa susjednim državama.

Pročitajte više