VIDEO Šef Fortenove: Je li sramota zaraditi novac? Plaćam poreze i čist sam kao suza

Screenshot: HRT

Kod Aleksandra Stankovića u emisiji Nedjeljom u 2 na HRT-u gostovao je čelni čovjek Fortenove Fabris Peruško.

Live stream

Tekstualni prijenos

Jeste li odbili Plenkovića?

Desilo se i moram priznati da kad sam vidio što se dogodilo s gospodinom Ramljakom, najviše sam se brinuo koliko će to utjecati na moju obitelj. Dogodilo se nekoliko razgovora kad se tražio izvanredni povjerenik, ja ću samo napomenuti, po socijalnim medijima je kružila šala  - ne javljaj se na nepoznat broj jer možda se traži povjerenik. Nije bila laka odluka i na trećem susretu s premijerom se iskristaliziralo da sam ja najbolji kandidat za to. I pristao sam.

Ja sam iz Pule, bio sam odličan učenik, preskakao razrede...

Kako je bilo raditi u Moskvi?

Ja sam 2011. bio u Moskvi, nakon toga s obitelji 2014. i 2015. To mi je iskustvo pomoglo u Fortenovi jer sam razumio rusko društvo. Dan kad se dogodila aneksija, Moskva je stala, i podsjećalo me to sve na atmosferu iz 80-ih u Jugoslaviji.

Ja sam odradio svoj projekt koji sam imao i nisam vidio više unutar Rusije da je to prostor u kojem bih mogao s obitelji ostati pa sam se vratio u Zagreb

Došao sam raditi u Tisak, 35 dana nakon početka izvanredne uprave, sjećam se svojih prvih tri tjedna u Tisku, da bih dolazio doma i razmišljao. Ovo nema šanse da se izvuče, kako ću ja to objasniti da nisam ja kriv. Onda smo se ulovili posla, 15.5. je to bio. 1.6. smo trebali isplatiti plaće, a novca nije bilo. Radili smo da se skupi novac za plaće. Mi smo poduzeli nekoliko radikalnih koraka u Tisku, smanjili smo broj zaposlenih u upravnoj zgradi, jer je taj omjer bio neodrživ i Tisak je postao novčano pozitivan u roku od 6 mjeseci. To je bila firma u najtežem stanju od svih.

Što je bio najteži posao u ovih 6 godina?

Ja sam bio 24 sata u kompaniji kad sam došao. Svaka od tih faza je imala neke svoje izazove, prvi veliki izazov je bilo prvih par mjeseci kad je trebalo zatvoriti nagodbu koja je zastala zbog suprotstavljenih interesa vjerovnika.

Drugi veliki izazov je bio nakon implementacije nagodbe. Fortenova je počela svoj život s tri velika problema: jedan je prevelika prezaduženost, drugi su nekonsolidirani krediti i treći je razdrobljeno vlasništvo.

Je li vam težak posao bilo riješiti se ruske stigme?

Taj proces nije još gotov. Mi smo potpisali ugovor o prodaji. Regulatorna tijela još moraju potvrditi transakciju.

Da niste uspjeli, bi li to bio kraj Fortenove?

Ja sam bio prije par dana u Londonu, imali smo nekoliko sastanaka s odvjetnicima. Više odvjetnika je odbilo poslovati s nama zbog ruske stigme. Moramo razumjeti da je teško poslovati tako. Njemački Sap nam je otkazao potporu, našem IT-ju, što znači da Fortenova ne bi uspjela uvesti euro. To je toliko eskaliralo da sam se našao s glavnim direktorom SAP-a i morao ga uvjeriti u kakvim smo odnosima.

Kako dozvoljavate Vujnovcu da postane vlasnik? Jednog bogatog čovjeka ste učinili još bogatijim...

Taj okvir je malo populističan. Kontekst je važan. 2022. godine uvedene su sankcije ruskim kompanijama pa su uvedene i bankama koje su bile vlasnice preko 40 i nešto posto naše firme. Zato što smo imali nekoliko neuspješnih pokušaja, došlo je do toga da Vujnovac to kupi.

Činjenica da će postati većinski vlasnik ne znači sistemski rizik? Može li neka odluka Vujnovca biti rizik za Hrvatsku?

Pavao Vujnovac javno govori da njegova želja nije da on bude većinski vlasnik Fortenove, pa mislim da je ovo samo prijelazni period. Kada govorimo o sistemskom riziku, meni se čini da je najbolje usporediti to s Agrokorom -  7,8 milijardi eura duga je bilo, danas imamo manje od milijardu. Sistemski rizik koji je prouzrokovao Agrokor ja uspoređujem s Lehman Brothersom. Imali smo triput veći problem tu, ali kroz sam proces izvanredne uprave taj je problem riješen.

Jeste li primali naknadu kao direktor Fortenove i plaću kao izvanredni povjerenik?

> Dok je bio vladin povjerenik za Agrokor, Peruško dobio 720.000 € nagrade od Fortenove

Da, jesam. Ja bih dao kontekst. Dolazim 28.2. za izvanrednog povjerenika, dajem otkaz u Tisku i postajem stečajni upravitelj: za to primam naknadu, to je na snazi do 1.4.2019., kada se osniva Fortenova, i ja postajem glavni direktor i istovremeno radim na zatvaranju izvanredne uprave. Ja odgovaram sudu i dužnicima, zaboravlja se da kad je Fortenova počela s radom, nije imala u vlasništvu Mercator i Dijamant i još neke... Proces zatvaranja i prenošenja je trajao predugo, nailazili smo na jako puno prepreka i na kraju smo to uspjeli zatvoriti. Podsjetio bih na dva velika primjera u inozemstvu, Parmalat i Lehman Brothers. To je sve slično.

Vi zarađujete hrpu, a vaši radnici morali bi raditi dva životna vijeka za to što vi dobivate. Komentar?

Je li sramota zaraditi novac? Plaćam poreze i čist sam kao suza.

Grmoja kaže da ste oštetili Fortenova Grupu.

Grmoja je odradio tiskovnu konferenciju, mene je to jako pogodilo, moju obitelj, mome ocu je pozlilo, ja na vaš zahtjev o gostovanju nisam odmah odgovorio i sad se vidi da je to dosta prozirna priča. Konzum je imao 2019. godine 46 lokacija koje su bile posljedica Todorićevog poslovanja. Agrokor je imao određene trgovine u vlasništvu koje je prodao po bitno većoj cijeni, zauzvrat je davao netržišne uvjete plaćanja najma za te trgovine koje Konzum nije mogao izdržati. Ramljak je prestao plaćati najmove za sve lokacije. Ramljak je učinio dobro što je prestao plaćati te najmove jer je to bilo prikriveno financiranje. Svi sporovi su nama kasnije omogućili da smo sa svim vlasnicima nekretnina postigli nagodbu. To su uglavnom bili strani fondovi, jedini primjer su bili Trešnjevka i Črnomerec, gdje u biti uprava nije željela s nama postići dogovor o smanjivanju najma. Na kraju nisu zbog toga mogli plaćati svoje dugove i ZABA je imala kredit koji je otišla prodati.

Gdje Grmoja griješi?

On u tom svom iskazu govori da ja nisam prihvatio neku ponudu. Mi nismo ništa prodavali.

Zašto niste iskoristili call opciju?

Jer je vrijednost kompanije bila veća nego vrijednost nekretnina.

Ja u toj kompaniji ne mogu ništa sam. Ta odluka da se uđe u novi aranžman s nekim je da se glasa.

Mislite li da Grmoja radi za Ruse?

Ja ću vam samo reći što se nama desilo pa vi sami zaključite. U 9. mjesecu gospodin Pavasović, koji zastupa sankcionirane osobe, najavljuje tužbu. U 12. mjesecu mi dolazimo na sud u Amsterdam, na sudu se iznose iste te teze, prolazi Božić, Grmoja se vraća s praznika i održava konferenciju u kojoj ponavlja iste teze koje iznose sankcionirane osobe. Ako ima saznanja da ja nešto krivo radim, neka me kazneno prijavi.

Pročitajte više